PolitikaZinātne

Otto Ozols: Kurš varenāks – Romas pāvests vai “Facebook” Cukerbergs un ASV?

Savulaik Krievijas priekšteces –PSRS –diktators Josifs Staļins nicīgi nosprauslājās par Romas pāvestu. Viņš teica: “Pāvests. Cik viņam ir divīziju?” Pēc pārdesmit gadiem tieši pāvests Jānis Pāvils II bija viens no tiem, kurš palīdzēja sagraut Staļina neatlaidīgi būvēto, līdz zobiem apbruņoto impēriju.

Nav šaubu, ka Marku Cukerbergu ir gandrīz neiespējami salīdzināt ar Romas pāvestu. Tomēr šodien tikai retais noliegs, ka pasaule sākusi ceļu uz principiāli jaunu pasaules kārtību – digitālo, tīkla sabiedrību. Katoļi varētu būt pārsteigti, ka ārēji pavisam necilais, zaļknābis Cukerbergs zināmā mērā ir jau sasniedzis Katoļu baznīcas varenību. Romas katoļu baznīcai ir apmēram tikpat daudz sekotāju cik “FaceBook” tīmeklim – apmēram miljards.

Pāvests Francisks un Marks Cukerbergs.  Foto: Osservatore Romano / Reuters. theatlantic.com

Protams, šķiet, smieklīgi un pat zaimojoši salīdzināt tūkstošgadīgo Katoļu baznīcu ar mazgadīgu globālā “tīkla” kompāniju. Tomēr grūti noliegt, ka

“FaceBook” sekotāji mēdz apmeklēt savu iecienīto vietni daudz biežāk nekā vairums ticīgo baznīcu.

Zināmā mērā arī savus grēkus un pārdomas viņi uztic “tīmeklim”, varbūt mazliet savādākā veidā, bet ne mazāk aizrautīgi kā ticīgie saviem dvēseļu ganiem. Romas pāvests ir tradicionāli izslavēts ar savu varu un ietekmi pār laicīgajiem valdniekiem. Tomēr satricinoši notikumi, piemēram, “Arābu pavasara” laikā rāda, ka šāda vara zināmā mērā piemīt arī jauniņā Cukerberga kompānijai – “FaceBook”. Ja kādreiz tirāni un diktatori mēģināja apkarot vai ierobežot katoļu garīdzniekus, tad mūsdienās viņi daudz vairāk baidās no Cukerberga tīmekļa – dažādi režīmi mēģina bloķēt vai citādi ierobežot “FaceBook” darbību savās valstīs. Turpretī brīvo, demokrātisko valstu vadītāji savas politiskās kampaņas faktiski vairs nevar iedomāties bez „FaceBook”. Laikam ritot, sociālie tīkli kļūst par aizvien nozīmīgāku informācijas un reklāmas kanālu arī viņiem. Vienā no pasaules visietekmīgākajiem sociālajiem tīkliem „FaceBook” pasaules varenajiem ir jāspēlē pēc Cukerberga kompānijas noteikumiem.

Mainoties paaudzēm arī reliģiskajiem līderiem, tai skaitā Vatikānam būs jāspēj iekļauties Cukerberga tīmeklī.

Kur rodas un vairojās cukerbergi?

Nav šaubu, ka skeptiķiem būs taisnība sakot, ka ir daudz par agru salīdzināt “FaceBook” ar globālo lielvaru Krieviju vai Romas Katoļu baznīcu. Vēl salīdzinoši nesen bija līdzīgs tīmeklis ar simts miljoniem sekotāju – “MySpace”. Pēc īsa varenības uzplaiksnījuma tas paspējis jau izčākstēt. Līdzīgi var teikt par daudziem citiem vakardienas tīmekļa monstriem.

Tomēr nevar noliegt, ka civilizācija aizvien straujāk dodas pretī pagaidām neskaidrajai, bet nenovēršamajai digitālajai, tīkla civilizācijai. Un ir viena valsts, kur rodas, nostiprinās un koncentrējas šīs nākotnes sabiedrības giganti – ASV. Tā ir mītnes vieta ne tikai Facebook, bet arī tādām kompānijām kā Google, Microsoft, Apple, IBM un citām pārnacionālajām augsto tehnoloģiju, miljardu vērtajām, globālas ietekmes kompānijām. Šobrīd tās izmantojot vispasaules tīmekli spēj efektīvi un ātri akumulēt milzīgus zināšanu daudzumus no visas pasaules, neatlaidīgi pārņemt visu veidu intelektuālos īpašumus – sākot ar patentiem, beidzot ar e–grāmatu, mūzikas autortiesībām. Tas pats “FaceBook” un “Google” lēnām un neatlaidīgi aizvien ielaužas lokālajos reklāmu tirgos. Cieši sadarbojoties ar “Apple” viņu ietekmes lokā tiek ievilkta spējīgākie programmētāji, aplikāciju veidotāji no visas pasaules. Ar dažādiem mārketinga paņēmieniem, tiek sapīti arī lielākie mobilo sakaru operatori. Un tas ir tikai sākums viņu globālajai varai.

Daudzi mēģinās saskatīt kādas mistiskas sazvērestības teorijas. Patiesībā skaidrojums ir pavisam vienkāršs – atliek vien apskatīties, kur koncentrējas pasaules labākās augstskolas? Žurnāla „Times Higher Education” publicētajā pasaules labāko augstskolu sarakstā, pārliecinoši dominē ASV un Lielbritānijas universitātes, kas aizņem pirmās 16 vietas. Nav pārsteigums, ka viņi spēj radīt visspēcīgākās nākotnes kompānijas. Tajās mācās un panākumus gūst cilvēki, kuriem ir paradums redzēt “pāri zupas šķīvim”.

Tas ir labs iemesls beidzot sākt kaut ko darīt, lai arī Eiropas augstskolas iespraucas starp pasaules labākajām mācību iestādēm. Šajā ziņā ES šobrīd nopietni atpaliek un strauji zaudē globālo konkurētspēju. Nonākot apkaunojošajā situācijā, kad ASV prezidents atklāti norāda, kuru vietu eiropiešiem ir viņam jābučo … Un vēl trakāk – ļaujot Kremļa psihopātiem gadiem ilgi nodarboties ar sadistiskām masu slepkavībām un tieši tāpat ņirgāties par ES [Eiropas Savienību].

Apgaismības idejas reiz radās tieši Eiropā un mums ir jāspēj tās atkal celt godā, apņēmīgi attīstīt un pienācīgi aizstāvēt.

Tā tam būs būt.

 

Ar autora atļauju pārpublicēts no Facebook.

 

Publikācijā atspoguļotais viedoklis 
nav uzskatāms par kristīgā medija “TUVUMA.lv” 
vai nodibinājuma "Kristīga dzīvesveida izpētes fonds" 
oficiālo nostāju. 
Ja Tev patīk Tuvuma.lv darbs, 
nodrošinot neatkarīgu un brīvu domapmaiņu,
 atbalsti mūs! 
Konta numurs: LV50HABA0551040282926
Otto Ozols
Otto Ozols ir rakstnieks un publicists, grāmatu "Latvieši ir visur", "Theodorus. Deja ar ziloņzivi'', "Neērtās patiesības'' autors.