PersonasZiņas

“Kungs, es Tevi mīlu!” – Benedikta XVI pēdējie vārdi pirms došanās Mūžībā

“Kungs, es Tevi mīlu!” – šie ir pēdējie vārdi, kurus emeritētais pāvests Benedikts XVI izteicis naktī uz 31. decembri, dažas stundas pirms savas došanās Mūžībā. Tā “Vatican News” atklājis viņa sekretārs, arhibīskaps Georgs Gansvains. 

Čukstos izteikti pēdējie vārdi

Viņa pēdējos vārdus nakts vidū dzirdējusi medbrālis. Tas noticis ap trijiem no rīta, dažas stundas pirms aiziešanas. Tobrīd viņa tuvumā bija arī vairāki līdzgaitnieki un palīgi, raksta “Vatican News”. Arhibīskaps Georgs Gansvains stāstīja, ka Benedikts XVI šos vārdus izteicis “tikai ar balss čukstu, bet skaidri saprotami itāļu valodā”.

Kā svētdien uzsvēra pāvests Francisks, šie Benedikta XVI izteiktie pēdējie vārdi pilnībā ilustrē aizgājēja visas savas ilgo gadu priesterības pamatvērtību un īpašību. Arī tad, kad vēl kalpoja kā priesteris un kardināls Jozefs Racingers.

Pēc viņa teiktā, Benedikts XVI jau gadiem ilgi gatavojās savai tikšanās dienai ar savu Radītāju, dzīvojot lielākoties pilnīgā klusumā un mierā, taču nemitīgi uzsvēra tieši šo pamatdomu. Šī ir īpašība, kas vadījusi viņu visu mūžu, priestera un teologa kalpošanas darbā. “Tikai Dievs zina viņa aizbildniecības spēku un upurus, ko viņš nesa Baznīcas labā,” teica pāvests Francisks. Viņš akcentēja, ka Benedikts XVI bija un vienmēr būs atmiņā kā izcils un ietekmīgs teologs, kā īstens cīnītājs par ticību. Jāatzīmē, ka kopš stāšanās amatā pāvests Francisks bieži pavadīja laiku kopā ar Benediktu XVI, arī kopīgi lūdzoties.

Atvadīšanās no Benedikta XVI

Kopš Vecgada dienas, 31. decembra, emeritētais pāvests Benedikts XVI ir guldīts uz paaugstinājuma Vatikāna “Mater Ecclesiae” klostera kapelā. Šajā klosterī viņš uzturējās sava mūža pēdējos gadus – kopš 2013. gada, kad atkāpās no Romas katoļu baznīcas vadītāja kalpojuma. Te no viņa varēja atvadīties ikviens, tajā skaitā pāvests Francisks, kā arī visi tuvākie līdzgaitnieki un cilvēki, kuri kalpoja arī laikā, kad Benedikta XVI veselības stāvoklis cienījamā vecuma dēļ pasliktinājās.

Kopš 2. janvāra Svētā Pētera bazilikā ir iespēja atvadīties no emeritētā pāvesta Benedikta XVI ikvienam.

Benedikta XVI bēres notiks 5. janvāra rītā. Atvadu dievkalpojums notiks Svētā Pētera laukumā un to vadīs pāvests Francisks. Atvadu ceremonija būs svinīga, taču – vienkārša, kā to vēlējās pats Benedikts XVI, uzsvēra pāvests Francisks.

Jau vēstīts, Vecgada dienā, 31. decembrī, Vatikāns oficiāli paziņoja, ka 95 gadu vecumā mūžībā devies emeritētais pāvests Benedikts XVI. Viņš, kā norāda katoļu Baznīca, allaž nenogurstoši sludināja Jēzus Kristus “mūžīgo prieku”.

Benedikts XVI atkāpās no pāvesta kalpojuma pildīšanas 2013. gada 28. februārī sava cienījamā vecuma un veselības stāvokļa dēļ. Viņš kļuva par pirmo pāvestu pēdējo 600 gadu laikā, kurš atkāpies no šī kalpojuma.

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.