IesakāmUkraina

Rīgas Lutera draudze savu 132. gadadienu velta Ukrainas atbalstam

24. februāris. Šis datums vairumam cilvēku visā pasaulē būs spilgti iekodēts atmiņā uz visiem laikiem saistībā ar nežēlīgajiem, asiņainajiem un traģiskajiem notikumiem Ukrainā. Šo zemi arvien turpina plosīt bezjēdzīgā karā agresorvalsts Krievija. Taču 24. februāris ir arī zīmīgs datums Rīgas Lutera draudzei, kura šajā dienā atzīmēs savu 132. dzimšanas dienu. Šogad dzimšanas dienas svētki būs arvien klusinātākā gaisotnē. Draudze ir nolēmusi aicināt ikvienu kristieti tās dzimšanas dienu veltīt Ukrainas atbalstam, portālam TUVUMĀ.lv pastāstīja draudzē.

Rīgas Lutera draudze ir Latvijā lielākā luterāņu draudze, kurā ir ap 4500 draudzes locekļu. Šis dievnams – Rīgas Lutera baznīca jeb, kā tā kopš neatminamiem laikiem rīdzinieku sarunvalodā iegājusies vienkārši kā Torņkalna baznīca – ir iesvētīts 1891. gada 24. februārī. Turklāt šī ir pirmā baznīca Latvijā, kas es Lutera vārdu.

Tumsai vienmēr pastāv iespēja atdzimt

Tieši pateicoties tik kuplajam draudzes locekļu lokam, arī pašas draudzes dzīve rit dzīvīgi un pilnasinīgi. Taču šogad 24. februāra svētku dienu sagaidīt svinīgi, taču – citādāk. Proti, ar atbalsta akcijas rīkošanu Ukrainas atbalstam, kurā aicināts piedalīties ikviens. Nav būtiski, cik aktīvs kristietis draudzē vai pat citai konfesijai piederīgs.

“Tuvojas mūsu draudzes dzimšanas diena. Taču 24. februāris – diena, kad 1891. gadā iesvētīja Lutera baznīcu – nekad vairs nebūs parasta kalendāra diena. Šajā dienā gadsimtiem ilgi cilvēki atcerēsies un aizdomāsies par neprātu, ļaunumu, genocīdu pret ukraiņu nāciju, nežēlību, necilvēciskumu, apsēstību ar “pasaules glābšanas” ideju, pieminēs nomocītos un bojā gājušos. Šajā dienā atcerēsies, ka tumsai tomēr vienmēr pastāv iespēja atdzimt, un ka neviena cilvēcības uzvara negarantē no necilvēciskuma brīvu nākotni,” tā uzsvēra Rīgas Lutera draudzē.

Sadarbība ar Ukrainas labdarības organizāciju

Draudzes veidotā atbalsta akcija noritēs sadarbībā ar Ukrainas labdarības organizāciju “Я допоможу” (“Es palīdzēšu” – tulk. no ukraiņu valodas). Tā sāksies jau šajā nedēļas nogalē – svētdien, 29. janvārī, plkst. 11 – ar īpašu dievkalpojumu Ukrainas atbalstam.

Svētdienas dievkalpojuma ievadvārdi ir izvēlēti no Lūka evaņģēlija: “Mūsu Dieva sirds žēlsirdības dēļ. Tādēļ rīta zvaigzne mūs no augšienes uzlūkos, lai mirdzētu tiem, kas mīt tumsā un nāves ēnā.” (Lk 1:78–79a)

Draudzē akcentēja, ka šis nebūs vienīgais, bet gan tikai pirmais šāds dievkalpojums. Tie notiks svētdienās līdz pat 26. februārim, kas paredzēts akcijas noslēguma dievkalpojums.

Trīs veidi, kā palīdzēt

Protams, vienmēr ir iespēja atbalstīt Ukrainas labdarības organizāciju un palīdzēt finansiāli. Protams, tik, cik katrs var atļauties. Šajos sarežģītajos apstākļos nav viegli arī mums pašiem, ņemot vērā inflācijas spējo augšupeju un dzīves dārdzības milzīgo lēcienu. Turīgākajiem ir daudz vieglāk pārdzīvot šo ziemu (to arī parāda, ka pirktspēja pēdējā gada laikā nebūt nav daudz samazinājusies!), kamēr senioriem un mazāku algu saņēmējiem ar daudzkārt plānākiem maciņiem jāpārdomā katras monētas izdošana.

Ukrainas atbalstam

Foto: Rīgas Lutera draudze

Taču ne jau naudā ir tā lielākā vērtība, ko varam sniegt cits citam. Ar mīlestību dāvātas lietas, kuras jums pašiem vairs nav tik nepieciešamas vai no kurām iespējams dalīties, bet kas tik ļoti noderēs kara šausmās daudz zaudējušajiem ukraiņiem. Draudze pat ir izveidojusi sarakstu ar sadzīves precēm un lietām, kas noderētu visvairāk.

Trešā iespēja, protams, ir piedalīties lūgšanās par Ukrainu dievkalpojumos svētdienās. Tāpat arī savos lūgšanu nodomos ikdienā.

Ja vēlaties nodot savu ziedojumu , to varat izdarīt svētdienās vai kancelejas darba laikā otrdienās un trešdienās Lutera draudzes centrā.

Foto: Pixabay.com

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.