UkrainaVideoZiņas

Kāpēc Ukrainas pareizticīgie Ziemassvētkus pirmoreiz svin 25. decembrī? (VIDEO)

Ukrainas pareizticīgie šogad pirmo reizi Ziemassvētkus svinēja neierasti ātrāk kā agrāk – 25. decembrī, kā to dara Rietumu pasaulē. Par šo notikumu jau iepriekš rakstīja arī portāls TUVUMĀ.LV. Nu Ziemassvētki ir nosvinēti, taču arvien vēl gana liela daļa ukraiņu kristiešu Ziemassvētkus svinēs arī 7. janvārī, kā to dara visa Pareizticīgo baznīca. Ielūkoties Ukrainas Pareizticīgo baznīcas Kristus dzimšanas dienas svētkos un kādēļ šādas pārmaiņas vispār ir sākušās, stāsta LTV Ziņu dienests.  

Uz šādu notikumu Ukrainas pareizticīgie ir gaidījuši jau ilgāku laiku. Šogad neilgi pēc tam, kad Krievija februārī sāka zvērīgo un nežēlīgo karadarbību un genocīdu pret ukraiņu tautu, Kijivas patriarhāts nolēma spert soli uz priekšu, lai norobežotos no agresorvalsts arī reliģiskajās tradīcijās, vēstī LTV reportāžā no Kijivas.

Jau 44% pareizticīgo vēlas svinēt 25. decembrī

Jāatzīmē, ka Maskavas patriarhāts slavē Krievijas armiju un vairākkārt iepriekš bijuši neskaitāmi video ieraksti, kuros redzams, kā pareizticīgo mācītāji iesvēta karavīrus, pat militāro tehniku un raķetes.

“Pirms vairāk nekā 30 gadiem mēs izrāvāmies no daudzu gadsimtu verdzības. Nokratījām jūgu, kļuvām neatkarīgi, izveidojām suverēnu valsti. Tie, kas mūs bija turējuši nebrīvē, nespēja paciest mūsu panākumus. Velnišķīga ļaunprātība un trakums pamudināja viņus sākt karu. Taču viņi ir nolemti sakāvei. Jo patiesība ir mūsu pusē. Bet, kur patiesība, tur Dievs, un ar Dievu mēs uzvarēsim,” intervijā LTV sacīja Ukrainas Pareizticīgās baznīcas priesteris, tēvs Mihailo.

Jau kopš Krievijas pirmā militārā iebrukuma Ukrainā 2014. gadā, kad tika anektēti vairāki reģioni, parādījās pirmie aizmetņi norobežoties no Krievijas arī reliģiskajā ziņā. Kā norāda Ukrainas Pareizticīgo baznīca, arvien vairāk ukraiņu vēlas svinēt Kristus dzimšanas svētkus 25. decembrī, ne vairs 7. janvārī. Īpaši atbalsts šādam solim pieaudzis šogad, kad karš ilgst jau vairāk nekā 300 dienu. Saskaņā ar Baznīcas aptauju, to atbalsta jau 44% pareizticīgo ukraiņu.

Lasiet vēl!

25. decembrī Ukrainas dievnamos svinēja dievišķo liturģiju, citējot, “saskaņā ar Kristus piedzimšanu”, turklāt šīs liturģijas dalībniekiem piešķirtas vienas dienas atlaides no pareizticīgo 40 dienu gavēņa. Turklāt 25. decembris kalendāros Ukrainā šobrīd ir iekļauta jau oficiāla svētku diena.

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.