Teju 200 baznīcas dziesmu latgaliešu valodā tagad arī internetā
Latvijas Romas Katoļu Baznīcas Rēzeknes-Aglonas diecēze savā tīmekļa vietnē publicējusi un tādējādi padarījusi pieejamu ikvienam apjomīgu baznīcas dziesmu un dziedājumu grāmatu latgaliešu valodā “Dzīsmu un dzīdōjumu grōmota“. Tā tika sagatavota un publiskota jau 2016. gadā, taču tikai tagad pieejama visiem arī elektroniskā formā, turklāt – rediģēta un papildināta, portāls TUVUMĀ.lv uzzināja diecēzē.
Teju 300 lappušu biezajā materiālā ir apkopotas turpat divi simti dažādu laiku baznīcas dziesmas un dziedājumi. Izdevuma veidotāja Bernadeta Eversa skaidro, ka šāda grāmata paredzēta galvenokārt ērģelniekiem un koru dziedātājiem, taču tikpat labi tā būs lieliski noderīga ikvienam, kam patīk dziedāt un spēlēt dievkalpojumos.
Šis izdevums drukātā veidā dienas gaismu ieraudzīja jau 2016. gadā. Tagadējā versija, kas publicēta tīmeklī, ir nedaudz rediģēta un mazliet papildināta. Pagaidām tā ir pieejama tikai latgaliešu valodā, taču nākotnē tā varētu tikt sagatavota arī latviešu valodā, lai to varētu lietot arī citās draudzēs visā Latvijā. Tiesa, kā norāda autore, tas prasa vēl laika un lielākas korekcijas, jo dažas Latgales draudzēs dziedāto dziesmu melodijas ārpus Rēzeknes – Aglonas diecēzes nelieto nemaz vai dzied pavisam citādāk.
Katoļu Baznīcas informācijas aģentūra vēsta, ka izdevums iespēju robežās papildināts ar dziesmu vārdu un mūzikas autoriem, kā arī pievienoti divi jauni dziedājumi par mirušajiem, jo “ērģelnieki un mūziķi bieži lūguši nosūtīt Mirušo piemiņas dienā un kapusvētkos dziedamās dziesmas “Tamos postordīnas brīsmos” un “Pasorgoj myus, Kungs un Dīvs””.
“Pateicoties čaklas komandas darbam, tika veikta nopietna korekcija. Turklāt šīs čaklās bites – Daugavpils jaunie ērģelnieki Anna Briška un Andris Bižāns -centās izpētīt katras dziesmas izcelsmi un autorus. Tas bija apbrīnojami komplicēts, sarežģīts, bet ārkārtīgi interesants darbs. Valsts bibliotēkā tika celti augšā ļoti seni arhīvi, meklēts internetā,” tā stāstīja izdevuma autore Bernadeta Eversa.
Krājumā ir gan vispārīgas lūgšanu dziesmas, gan arī Adventa un Ziemassvētku laika, Gavēņa un Lieldienu laika dziesmas, kā arī dziesmas Svētā Gara godam, Vissvētākā Sakramenta godam, Vissvētākās Jēzus sirds godam, Vissvētākās Jaunavas Marijas goda, Dieva godam un citas.
Foto: Unsplash.com
JAUNĀKIE KOMENTĀRI