AttiecībasIesakām

Aglonas svētki 2020 – attālināti un klātienē (Teksta tiešraide)

No 11.augusta līdz 15.augustam notiek ikgadējie Aglonas svētki, kur pulcējas svētceļnieki. 11. augusts bija veltīts slimniekiem, 12. augustā ticīgie lūdzās par ģimenēm, 13. augusta vakarā sākās Sv. Meinarda piemiņas dienas svinības. 15.augustā ir galvenie svētki – Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki. Šogad dalība pasākumos ir ierobežota, tomēr viss svarīgākais notiek. Klātienē vai attālināti. Piemēram, par nenotiekošo tirgošanos svētceļnieki daudz nebēdā- ziņo aculiecinieki.

 

Teksta tiešraide:

15.augusts

Publicēts plkst. 18:08

“Abas dienas bija aptuveni līdzīgi – nedaudz pāri 1 700 apmeklētāju ar ieejas kartēm, neskaitot tehnisko un apkalpojošo personālu. Pasākumi notika bez starpgadījumiem, nebija tādu gadījumu, kad tiktu eskalēta situācija kaut kādās agresīvās izpausmēs. Cilvēki izpildīja visus norādījumus,” stāsta Zemessardzes 35. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Jānis Svilpe ”Latvijas Radio”. Klausies šeit.

Ar vakara svēto misi plkst. 19.00 pie Aglonas bazilikas dārza altāra arī noslēgsies Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētku pasākumi.

Publicēts plkst. 17:44

Telefonintervija ar Aivaru Zariņu

Aivars Zariņš gāja svētceļojumā uz Aglonu no Madonas 6 dienas. Izgāja piektdien un iegāja ceturtdien. Aivaram tas nebija pirmais svētceļojums, bet kārtējais, kopējo skaitu vairs nevar atcerēties. Gāja kopā ar diviem bērniem, 8 un 14 gadus veciem. Tā kā svētceļnieku grupiņā visi savā starpā pazīstami un zināmi cilvēki, tad tā īpaši nedistancējās, divus metrus neievēroja. Bet, piemēram, Svētajā misē sarokošanās vai apskaušanās nebija.

Pēcsajūtas un noskaņas pēc Aglonas svētkiem šogad salīdzinājumā ar citiem gadiem, pēc Aivara domām, ka no vienas puses varbūt pat labāk, ka mazāk cilvēku un brīvāk, jo mazāki pūļi. Ļoti patika, ka nebija tirdzniecība, visi tie šašliki nekūp, tas nav vajadzīgs tur, patiesībā. Jo paēst var, veikals ir.

”Svētku ziņā vairāk ir uzsvars uz dievkalpojumiem un baznīcu, nevis uz tirgošanos vai iepirkšanos, tas ļoti labi.”

Arī ārā laiks ir lielisks.

Aivars Zariņš

Atrodoties Aglonā viss it kā jau pazīstams un samērā pierasts, bet tomēr tagad bija citādāk, tā visa vide un kārtība. Daudz policistu un zemessargu un visi ar maskām staigā, nevar saprast, kuram no kuriem jāsargājas. Bet tomēr patīkami, ka nav to cilvēku pūļu.

Aivara draudzē ielūgumus varēja diezgan brīvi dabūt. Daudzi cilvēki nemaz negribēja braukt, baidoties no kādas inficēšanās vai riskiem, vai ja pēkšņi pasaka, ka pasākums atcelts. Svētceļniekam Aivaram šķiet, ka tā pieeja šim pasākumam, salīdzinot ar citiem publiskiem pasākumiem, bijusi neproporcionāla, jo notiek gan novadu svētki ar dažādām atrakcijām, bet, kad ir šie garīgie svētki, tad jāievēro pamatīgi ierobežojumi. Mazliet kremt tāda attieksme, jo laukums nemaz nebija tik pārpildīts, bija tukšas vietas, sektori, varēja tomēr vairāk cilvēku ielaist iekšā.

Par nākamo gadu domājot, ja Covid-19 situācija turpināsies, Aivars uzskata, ka tomēr labāk būtu, ja cilvēki varētu brīvi braukt un piedalīties, paši izvērtējot, cik viņi grib riskēt un ievērot distancēšanos, rūpētos par roku dezinficēšanu, lietotu maskas. Tas būtu adekvāti. Vai būtu vajadzīgi ielūgumi arī nākamgad, Aivars nezina. Ja atkal nebūtu arī tirgošanās un izklaides iespējas, tad būtu arī vienkārši mazāk cilvēku. Jo daudzi brauc tikai tāpēc, ka laicīgās izklaides un tirdziņš, tikai tā pabāž degunu, pastaigā, intereses pēc atbrauc uz Aglonu. Aivaram šķiet, ka tagad bija vairāk tādu cilvēku, kas tiešām grib, kam tiešām svarīgi piedalīties svētkos, būt dievkalpojumos. Daudz nopietnāks cilvēku sastāvs, kas šobrīd Aglonā.

Aivars Tuvumā.lv lasītājiem novēl paļauties uz Dievu un galvenais – praktizēt ikdienā dzīves svētceļojumu, nevis vienkārši atbraukt uz svētkiem, vai tikai svētdienās apmeklēt baznīcu. Ikdienā lūgties, ikdienā dzīvot saskaņā ar Dieva likumiem, tikumiem. Censties tikumīgi dzīvot un tiekties pie Dieva ikdienā.

Plkst.15:51

“Šodien ar svinīgu dievkalpojumu Aglonā noslēdzas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētku svinības. Svētajā Misē klātesošos uzrunāja apustuliskais nuncijs Baltijas valstīs arhibīskaps Petars Antuns Rajičs.” Lasi uzrunu katolis.lv šeit.

Sižets “Panorāmā”- skaties šeit.

“Daudzo Aglonas svētku apmeklētāju vidū šodien ir svētceļnieks Ainārs Jerumanis. Viņš, dienā noejot vidēji 40 kilometru, baziliku sasniedzis vienatnē. Vientuļo svētceļotāju Aglonā satika Aija Kinca.”

Plkst. 13:14

LTV tiešraidē Svētā mise Aglonā šeit.

Skatīt var arī šeit.

Plkst. 12:25

Chillpill.lv sarunājas ar Judīti Ozoliņu, kura ar savu grupu mērojusi teju 200 kilometru 11 dienu garumā un jau divas dienas ir Aglonā. Lasīt šeit.

Plkst. 12:08

Svētku tiešraide no Kuldīgas

LTV ieraksts:

Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki Aglonā. Tautas krusta ceļš

Plkst. 11:56

”Šoreiz Svētās Mises dalībnieku rindas bija retākās, daži svētceļnieki mājās devās jau 13. augustā, uzreiz pēc ienākšanas svētvietā, tāpēc dažu grupu prezentācija, visdrīzāk, izpalika. Tomēr lielākā daļa svētceļnieku vēl palika uz dievkalpojumu, lai pateiktos Dievam par saņemtajām žēlastībām un prieku, bet pēc tam dotos mājās un atstātu vietu nākamajiem svētku dalībniekiem, kas piedalīsies vakara Svētajā Misē. Svētceļnieku Svēto Misi celebrēja Rīgas arhidiecēzes palīgbīskaps Andris Kravalis, un dievkalpojuma sākumā viņš aicināja svētceļnieku grupas īsi pastāstīt par sevi un savu ceļu uz Aglonu. Kopumā pirms dievkalpojuma par savu ceļu uz svētvietu stāstīja 14 svētceļnieku grupu pārstāvji,” raksta katolis.lv.

14.augusts

22:12

VIDEO:

Arhibīskaps Aglonā aicina Covid-19 krīzes laiku izmantot, lai apvienotos, palīdzētu un uzņemtos atbildību

Vēstījums lasāms teksta formātā arī šeit.

18:30

Arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs Facebook ziņo:

“Aglonas novadā atklāts Covid-19 gadījums

Tā kā inficēšanās nav saistīta nedz ar svētceļniekiem, nedz ar Aglonas bazilikas sakrālo laukumu, tad svētku dievkalpojumi notiks, kā ieplānots.

Pēc papildu informācijas lūdzam vērsties Slimību profilakses un kontroles centrā. Atgādinām arī visiem svētku dalībniekiem rūpēties par savu personīgo higiēnu un rūpīgi ievērot svētku laikā noteiktās drošības prasības.”

 

14:44 jauns.lv: Situāciju Aglonā pašlaik vērtē kā mierīgu

IESAKĀM:

Tiešraide Facebook šeit!

14.augustā LTV dokumentālā filma “Aglona. Mirklis pirms”

Filma pieejama šeit.

14. augustā LTV Tiešraide

Radio Marija Latvija ziņo:

Plkst.11:44

Māsa Inese Šteina īpaši Tuvumā.lv:

”Vakar Aglonā bija burvīga atmosfēra, jo viena pēc otras ieradās svētceļnieku grupas. Visi ieradās lielā garīgā spēkā Dievu slavēdami. Līdz ar to esam atbalsts un stiprinājums viens otram, liecinot par Dieva mīlestības piedzīvojumu. Sejas visiem staroja. Svētvieta, bazilika kā kulta celtne, sagaidīja un satika dzīvo Baznīcu, kas ir katrs kristietis atsevišķi. Visi esam Dieva bērni, liela ģimene. Tie, kas bija divas un vairāk nedēļas mērojuši ceļu uz Aglonu, bija ļoti daudz lūgušies, būdami brīvi no ikdienas rūpēm. Tas padara lūgšanu vēl spēcīgāku, jo fiziskais ķermenis vairs netraucē, ir noguris, Dieva spēks ienāk, kad esam vāji.”

”Tas Kungs ir mans stiprums un mans vairogs, mana sirds paļaujas uz Viņu. No Viņa man nāk palīdzība, mana sirds ir līksma, ar savām dziesmām es Viņam gribu pateikties.” Psalms 28:7

”Jo Viņš tevi glābj kā putnu no ķērēja cilpas, pasargā no iznīcinātāja mēra.” Psalms 91:3

”Tu nebīsties nakts briesmu, nedz arī bultu, kas dienu skraida,
nedz mēra, kas tumsā lien, nedz sērgu, kas pusdienā nomaitā.” Psalms 91: 5-6

Dāvida svētceļnieku dziesma. Redzi, cik jauki un cik mīļi, kad brāļi kopā dzīvo vienprātīgi! Tas ir kā dārga eļļa, kas pil no galvas bārdā, Ārona bārdā, un notek uz viņa drēbju vīlēm. Tas ir kā Hermona rasa, kas nokrīt uz Ciānas kalniem, jo tur Tas Kungs ir apsolījis svētību un dzīvību mūžīgi!” Psalms 133

 

13. augusts

Reportāža “Panorāmā

Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs šogad nevarēs klātienē piedalīties Aglonas svētkos, jo viņam jāievēro pašizolācijas nosacījumi, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” atzina Stankevičs. Vairāk šeit.

 

Piedalies dokumentēšanā arī Tu! Sūti aprakstu, foto vai video uz e-pastu redakcija@tuvuma.lv vai Facebook ziņu!

Aija Volka
Aija ir medija īpašnieka - nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' - dibinātāja. Līdz 2020. gada decembrim bijusi fonda valdes priekšsēdētāja un Tuvumā.lv galvenā redaktore. Aija uzaugusi un profesionālās gaitas sākusi Rīgā, bet šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Strādā Ventspils bibliotēkā. Aijas sirdslieta ir mūzika- patīk sacerēt dziesmas, dziedāt, spēlēt klavieres. Raksta arī dzeju- kādi no dzejoļiem iekļauti kopkrājumā ''Tur, aiz loga...'' Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties jautājumos par žurnālistiku, auditorijas vajadzībām un gaidām un mediju ētiku. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Strādājusi laikraksta ''Diena'' izpētes un sabiedrības, Rīgas ziņu un politikas nodaļās, bijusi laikraksta ''Latvijas Avīze'' ziņu dienesta žurnāliste un Lasītāju servisa redaktore, portāla ''la.lv'' sadaļu redaktore, asistējusi portāla ''tvnet.lv'' sporta lapas redaktoru, veidojusi sižetus raidījumam ''Volejbola apskats'', rakstījusi kristīgajam žurnālam ''Tikšanās'' u.c. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Aijai īpaši sirdī bijusi kristiešu sadraudzība, jo pašas ģimenē un draugu lokā ir visdažādāko konfesiju kristieši un rūpējis jautājums, kā veicināt savstarpēju labāku saprašanos. 7 gadus veidoja blogu ar kristīgu ievirzi ''manapasaule.lv'', iegūstot domubiedrus, ar ko radās ideja par mediju ''TUVUMĀ'' kā starpkonfesionālu un redakcionāli neatkarīgu mediju. Idejas vārdā piesaistīti medija darbībai profesionāļi - visdažādāko konfesiju pārstāvji - , kuri tagad ir iesāktā turpinātāji.