Ziņas

Diskusija par katoļu Baznīcas sadarbību vai pretošanos varai padomju laikā

24. maijā, plkst. 14.00, Latvijas Okupācijas muzejā notiks kolokvijs jeb zinātniska sanāksme, kurā tiks apspriesti referāti par tematu “Katoliskā Baznīca Latvijā padomju laikā: personības un izvēles starp sadarbību un pretošanos”.

Padomju laikā baznīcas situācija bija ”dramatiska, pat traģiska. Vai nu ātra un varonīga, vai arī lēna un pazemojoša nāve, bet nāve bija paredzama jebkurā gadījumā,” raksturo luterāņu teologs Guntis Kalme.

“Latvijas Romas Katoļu Baznīcas nedaudzos garīdzniekus, kuri uzdrošinājās atklāti nostāties pret okupācijas režīmu, sagaidīja “ātra un varonīga nāve”. Bet vai tiešām “lēna un pazemojoša nāve” bija lemta tiem garīdzniekiem, kuri piekrita sadarboties un bija gatavi arī nodevībai? Kā konkrētu katoļu garīdznieku izvēle sadarboties vai pretoties mainīja Baznīcas lomu padomju laikā? Šie ir tikai daži no jautājumiem, kurus plānots aplūkot,” ziņots Latvijas Okupācijas muzeja ”Facebook” profilā.

Pasākumu ar ievadreferātu atklās Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dr. phil. Solveiga Krūmiņa-Koņkova. Diskusijā piedalīsies Laterāna Pontifikālās Universitātes filiāles Rīgas Augstākā Reliģijas Zinātņu Institūta profesore Dr. phil. Māra Kiope.

Kolokvijā tiks prezentēti Latvijas Zinātnes padomes atbalstītā projekta “Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā” rezultāti. Kolokvija norisi finansiāli atbalsta Kultūras ministrija, teikts vietnē okupacijasmuzejs.lv.

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv