Ziņas

Diskusija par katoļu Baznīcas sadarbību vai pretošanos varai padomju laikā

24. maijā, plkst. 14.00, Latvijas Okupācijas muzejā notiks kolokvijs jeb zinātniska sanāksme, kurā tiks apspriesti referāti par tematu “Katoliskā Baznīca Latvijā padomju laikā: personības un izvēles starp sadarbību un pretošanos”.

Padomju laikā baznīcas situācija bija ”dramatiska, pat traģiska. Vai nu ātra un varonīga, vai arī lēna un pazemojoša nāve, bet nāve bija paredzama jebkurā gadījumā,” raksturo luterāņu teologs Guntis Kalme.

“Latvijas Romas Katoļu Baznīcas nedaudzos garīdzniekus, kuri uzdrošinājās atklāti nostāties pret okupācijas režīmu, sagaidīja “ātra un varonīga nāve”. Bet vai tiešām “lēna un pazemojoša nāve” bija lemta tiem garīdzniekiem, kuri piekrita sadarboties un bija gatavi arī nodevībai? Kā konkrētu katoļu garīdznieku izvēle sadarboties vai pretoties mainīja Baznīcas lomu padomju laikā? Šie ir tikai daži no jautājumiem, kurus plānots aplūkot,” ziņots Latvijas Okupācijas muzeja ”Facebook” profilā.

Pasākumu ar ievadreferātu atklās Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dr. phil. Solveiga Krūmiņa-Koņkova. Diskusijā piedalīsies Laterāna Pontifikālās Universitātes filiāles Rīgas Augstākā Reliģijas Zinātņu Institūta profesore Dr. phil. Māra Kiope.

Kolokvijā tiks prezentēti Latvijas Zinātnes padomes atbalstītā projekta “Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā” rezultāti. Kolokvija norisi finansiāli atbalsta Kultūras ministrija, teikts vietnē okupacijasmuzejs.lv.

Aija Volka
Aija ir medija īpašnieka - nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' - dibinātāja. Kopš 2022. gada novembra nodibinājuma koordinatore. Līdz 2020. gada decembrim bijusi fonda valdes priekšsēdētāja un Tuvumā.lv galvenā redaktore. Aija uzaugusi un profesionālās gaitas sākusi Rīgā, bet šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Strādā Ventspils bibliotēkā. Aijas sirdslieta ir mūzika- patīk sacerēt dziesmas, dziedāt, spēlēt klavieres. Raksta arī dzeju- kādi no dzejoļiem iekļauti kopkrājumā ''Tur, aiz loga...'' Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties jautājumos par žurnālistiku, auditorijas vajadzībām un gaidām un mediju ētiku. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Strādājusi laikraksta ''Diena'' izpētes un sabiedrības, Rīgas ziņu un politikas nodaļās, bijusi laikraksta ''Latvijas Avīze'' ziņu dienesta žurnāliste un Lasītāju servisa redaktore, portāla ''la.lv'' sadaļu redaktore, asistējusi portāla ''tvnet.lv'' sporta lapas redaktoru, veidojusi sižetus raidījumam ''Volejbola apskats'', rakstījusi kristīgajam žurnālam ''Tikšanās'' u.c. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Aijai īpaši sirdī bijusi kristiešu sadraudzība, jo pašas ģimenē un draugu lokā ir visdažādāko konfesiju kristieši un rūpējis jautājums, kā veicināt savstarpēju labāku saprašanos. 7 gadus veidoja blogu ar kristīgu ievirzi ''manapasaule.lv'', iegūstot domubiedrus, ar ko radās ideja par mediju ''TUVUMĀ'' kā starpkonfesionālu un redakcionāli neatkarīgu mediju. Idejas vārdā piesaistīti medija darbībai profesionāļi - visdažādāko konfesiju pārstāvji - , kuri tagad ir iesāktā turpinātāji.