Vienā rokā Bībele, otrā — avīze vai ”Instagram”? Gaidot diskusiju par viltus ziņām…


114
Ik gadu TNS un SKDS aptauju dati liecina, ka sabiedrība baznīcai uzticas daudz vairāk nekā Saeimai un valdībai. Baznīcu viedokļu līderiem jeb influenceriem – priesteriem un mācītājiem – uzticas vairāk nekā sociālajiem tīkliem. Līdz ar to var uzskatīt, ka vietējās ”Instagram” zvaigznes ar tūkstošiem sekotāju skaitu ietekmes ziņā tomēr atpaliek no Latvijas populārākajiem garīdzniekiem. Priesteri un mācītāji arī sākuši lietot sociālos tīklus, lai arī netiek uzskatīti par tipiskiem influenceriem. Tomēr garīdzniekiem ir liela atbildība pārbaudīt – vai patiesībai atbilst sprediķos, sociālajos tīklos ierakstītie un citur paustie piemēri no dzīves un atsauces uz notikumiem sabiedrībā. Jaunajiem katoļu garīdzniekiem māca, ka sprediķa gatavošanā vienā rokā jātur Bībele (lai spētu atpazīt patiesību no viltus ziņām), bet otrā rokā avīze (lai sajustu cilvēkiem tobrīd svarīgo, pasaulē aktuālo).

 

2018.gada Influenceru topa 1.vietā bija NBA basketbolista Kristapa Porziņģa ”Instagram” konts (@kporzee) ar 1 683 000 sekotājiem.


Latvijas iedzīvotāju uzticība (2019, februārī)

64% uzticas valsts policijai,

50% uzticas tiesai,

49%  uzticas vietējo pašvaldību vadībai,

39%  uzticas baznīcai,

38% uzticas masu medijiem,

24% uzticas sociālajiem tīkliem,

19% uzticas valdībai,

15% uzticas Saeimai,

liecina “Kantar TNS” pētījums (2019, 15.februārī)

 

Sestdien, 6. aprīlī no 13:30 līdz 14:40 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks diskusija “Vai viltus ziņas ir aktuālas baznīcā?”. Piedalos pasākuma rīkošanā, pārstāvot nodibinājumu “Kristīga dzīvesveida izpētes fonds”, kam pieder ekumēniskais medijs www.tuvuma.lv. Pasākuma norisei varēs sekot līdzi arī Facebook tiešraidē.

Saruna tiks veltīta melu atpazīšanai sabiedrībā un draudzē, viedokļu līderu atbildībai un iemesliem, kas dažas ziņas padara sensacionāli populāras tradicionālajos medijos, sociālajos tīklos un kristīgajā vidē. Pats par meliem publiskajā telpā esmu interesējies jau vairākus gadus. Savā blogā interesanti.eu esmu rakstījis, cik svarīgi mums, Latvijas iedzīvotājiem, sargāt savu valsti pret informācijas kara uzbrukumiem. Interneta ”troļļi” izplata melus un vājina Latvijas valsti. Savukārt interneta “elfi” sistemātiski cīnās pret sabiedrības maldināšanu.

Diskusijā par viltus ziņām baznīcā sestdien piedalīsies laikraksta “Latvijas Avīze” žurnālists Ģirts Vikmanis, radio “Marija Latvija” vadītājs un priesteris Pēteris Skudra, teoloģijas pētnieks Ņikita Andrejevs, draudzes “Kristus Pasaulei” pārstāvis, vēstures skolotājs Pēteris Plakans un draudzes “Prieka vēsts” jauniešu darba vadītājs Dāvids Gleške. Pasākuma vadīs www.tuvuma.lv redaktore Aija Volka.

Informācija par pasākumu – arī sociālajā tīklā Facebook.