AttiecībasZiņas

Grāmata “Bērni vispirms” būs pieejama latviešu valodā

7. martā klajā nāks grāmatas “Bērni vispirms: kāpēc mums ir vajadzīga globāla bērnu tiesību aizstāvības kustība” izdevums latviešu valodā. Tajā amerikāņu autores Keitija Fausta un Steisija Meninga pievēršas trim pārmaiņu veidiem mūsdienu ģimenēs – plaši izplatītā šķiršanās un skaitā pieaugošās jauktās ģimenes, ģimenes ar donoru dzimumšūnu ieņemtiem bērniem un viendzimuma pāru ģimenes. Keitija Fausta uzdod jautājumu, kā šajās ģimenēs klājas bērniem? Atbildes tiek rastas zinātniskos pētījumos, statistikas datos un pieredzes stāstos.

Grāmatas aktualitāti Latvijā apliecina pēdējos gados arvien spraigākas diskusijas par laulības nozīmi, dažādiem ģimenes modeļiem un cilvēktiesību jautājumiem. Grāmatā vienkāršā valodā pasniegtā argumentācija būtu nozīmīgs pienesums šīm sabiedriskajām diskusijām, novirzot sarunu fokusu no pieaugušo vēlmēm uz bērnu tiesību aizstāvību.

Grāmatas nodaļas aizvedīs lasītājus visaptverošā un brīžiem pat sirdi plosošā ceļojumā par bērniem nodarīto kaitējumu tajos gadījumos, kad pieaugušo vēlmes ir bijušas svarīgākas par bērnu tiesībām uz savu bioloģisko māti un tēvu.

Katrā nodaļā līdzās stāstiem pievienoti pētījumi un statistika, kas apliecina, ka bērna garīgā, fiziskā un emocionālā labklājība ir atkarīga no tā, vai viņu mīl un audzina tieši tie abi pieaugušie, kas ir atbildīgi par viņa ienākšanu pasaulē. Katras nodaļas beigās autore piedāvā praktiskus ieteikumus, lai sāktu sabiedrībā atjaunot kultūru, kurā par prioritāti tiek izvirzītas bērnu intereses un pamatvajadzības.

Keitija Fausta ir bērnu tiesību organizācijas “Them Before Us” dibinātāja un vadītāja. Šī organizācija aizstāv bērna tiesības un pamatvajadzības uz saikni ar savu bioloģisko mammu un tēti visos gadījumos, arī tad, kad to atzīšana prasa pieaugušajiem upurēt savas vēlmes un plānus.
Keitijas Faustas ceļš uz apzinātu bērnu tiesību aizstāvību aizsākās 2012. gadā, kad ASV risinājās karstas debates par viendzimuma laulības legalizēšanu.

Dzirdot medijos aktīvistu apgalvojumus, ka “tradicionālās laulības aizstāvju argumenti pamatā balstās homofobijā vai aklā reliģiskā pārliecībā” un ka “bērniem ir vienalga, vai viņiem ir divi tēti vai divas mammas”, Keitija no savas un darbā ar bērniem gūtās pieredzes sāka rakstīt atspēkojumus šādiem apgalvojumiem. Viņa uzsver, ka laulība visupirms ir taisnīguma jautājums.

Grāmatas autores apgalvo, ka arī tādos jautājumos kā laulības šķiršana, vecāku statuss, dzimšanas apliecību ieraksti un surogasija, pieaugušie mēģina attaisnot savus lēmumus nošķirt bērnu no viena vai abiem vecākiem, izmantojot tādas frāzes kā “ja es esmu laimīgs, bērni būs laimīgi” vai “mīlestība veido ģimeni”.

Lai mēs spētu kaut nelielā mērā mazināt kaitējumu, ko šis progresīvais kaujas kuģis nodara bērnu tiesībām, jums ir aktīvi jāiestājas par šo jautājumu un jābūt gataviem aizstāvēt mātes un tēva nozīmi dusmīga drauga vai sašutuša Twitter pūļa priekšā,” tā K. Fausta.

Grāmata “Bērni vispirms” sākotnēji tika izdota 2021.gadā ASV. Uz šo brīdi tā ir iztulkota vairākās valodās, tostarp korejiešu un ungāru. Latvijā grāmatu “Bērni vispirms: kāpēc mums ir vajadzīga globāla bērnu tiesību aizstāvības kustība” izdod asociācija “Ģimene”. Informācija par grāmatu latviešu valodā un kontakti: Alīna Ozoliņa, alina.ozolina.datu.analize@gmail.com

Grāmatas atklāšana notiks otrdien, 7. martā, plkst. 18.00 Mencendorfa namā (Grēcinieku ielā 18).

TUVUMĀ redakcijas piezīme: Keitija Fausta ir četru bērnu māte un baptistu mācītāja sieva. Fausta ir nevalstiskās organizācijas “Them Before Us” dibinātāja un vadītāja. Kristīgā pārliecība, ko pauž Fausta un viņas ģimene, atbilst konservatīvo baptistu draudžu (Conservative Baptists Northwest) uzskatiem, kā arī politiski reliģiskajiem uzskatiem, kas raksturīgi ASV Republikāņu partijai. Steisija Maninga ir pēcadopcijas ģimenes koučs un izglītotāja. Viņa ar vīru audzina trīs savus un trīs adoptētus bērnus, un visus bērnus skolo mājās. Maninga ir organizācijas Hope Connections dibinātāja.

TUVUMĀ redakcijai pagaidām nav izdevies noskaidrot statistikas izcelsmi, stāstu atlases kritērijus, kā arī pētījumu avotus, uz kuriem autores balstās savos secinājumos un apgalvojumos.

 

Aļesja Lavrinoviča
Aļesjai interesē teoloģija un viss, kas saistīts ar to, kā cilvēki piedzīvo ticību. Sapnis iemācīties lasīt Jauno Derību grieķiski izvērsās par divu maģistra grādu iegūšanu teoloģijā - Latvijas Universitātē un Kato Leuven, Beļģijā. Pamata izglītība Aļesjai ir jurisprudencē, un, iespējams, tādēļ teoloģijā viņai patīk izaicināt domāt ārpus pierastām kultūras normām un aizstāvēt tos, ko aizstāvēt nav pieņemts. Brazīlijas kristietības iedvesmota, viņa uzskata, ka Dievs vienmēr nostājas apspiesto un vajāto pusē. Brīvajā laikā viņa skrituļo, nodarbojos ar kalnu slēpošanu un ceļo.