Ziņas

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags 2025.gada vasarā plāno doties pensijā

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) ilggadējais vadītājs, arhibīskaps Jānis Vanags pērnā gada nogalē ir uzrakstījis iesniegumu par došanos emeritūrā jeb pensijā, tādējādi tapis zināms, ka nekandidēs atkārtoti uz arhibīskapa amatu 2025. gada vasarā vēlēšanās LELB sinodē jeb augstākajā lēmējinstitūcijā, ziņo lsm.lv.

Kā zināms, vēlēšanas uz arhibīskapa amatu notiek ik pēc četriem gadiem. Pēdējos 32 gadus Jānis Vanags tika atkārtoti pārvēlēts. Gadījumā, ja viņš tiktu atkal pārvēlēts, LELB Satversme paredz, ka 2028. gadā viņam amats tomēr būtu jāatstāj sakarā ar sasniegto 70 gadu slieksni un būtu jārīko ārkārtas vēlēšanas. Līdz ar šo apstākli J. Vanags esot nolēmis jau laikus paziņot par došanos emeritūrā, ko, atbilstoši Satversmei, var darīt no 65 gadu vecuma, un šobrīd viņam ir tieši 65 gadi. Runāt par došanos pensijā gan esot pāragri, jo vēl vismaz pusotru gadu paliks savā vietā, ”Latvijas Radio” intervijā skaidroja pats arhibīskaps.

“Man ir sajūta, ka vajag kādu, kurš ir jaunāks, enerģiskāks, dinamiskāks; [..] gribētu, lai pēctecis labāk izprot laiku, kurā šobrīd dzīvojam. Es pats esmu no padomju un Atmodas laikiem. Pieļauju, ka jaunāko paaudzi es tik labi nesaprotu,”

izteicies J. Vanags.

Publiski izskanējis, ka viens no kandidātiem uz arhibīskapa amatu varētu būt  pašreizējais palīgbīskaps Rinalds Grants.

Par LELB vadītāju J. Vanags kļuva 34 gadu vecumā pēc iepriekšējā luterāņu arhibīskapa Kārļa Gailīša traģiskās bojāejas autoavārijā 1992.gada rudenī. Bīskapa amatā J. Vanags tika ievēlēts 1993.gada 26.janvārī, vēstīts la.lv.

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv