Ziņas

580 gadu senās Raunas luterāņu baznīcas sakristeja glābta no ieslīdēšanas gravā

Svarīgus glābšanas darbus pārdzīvojusi senā Raunas evaņģēliski luteriskā baznīca, kas nu droši var atkal stāvēt. Tagad ir pilnībā nostiprināta Raunas luterāņu baznīcas sakristejas daļa, kas laika gaitā bija sākusi atdalīties no dievnama un draudēja ieslīdēt gravā, raksta laikraksts “Druva“.

“Sakristejas daļa pamazām vien atdalījās no baznīcas. Plaisa veidojās aizvien lielāka, draudot, ka sakristejas daļa varētu atdalīties no baznīcas ēkas un      noslīdēt gravā,” tā izdevumam stāstīja Raunas luterāņu baznīcas draudzes mācītājs Edijs Kalniņš.

Pēc viņa teiktā, dievnama sakristeja gadsimtu gaitā celta divās daļās, un problēmas sagādāja jaunākā. Tās neatliekamajam sienu remontam un nostiprināšanai draudze sadarbībā ar Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu no sakrālā mantojuma finansēšanas programmas piesaistīja 67 000 eiro.

Visi darbi vēl nav pabeigti, jo jāsagaida pavasaris, kad varēs paveikt arī darbus ar skārdu.

Nākotnē draudze cer piesaistīt vēl līdzekļus, jo sakristejā nepieciešams arī nomainīt grīdas dēļus. Draudze cer savākt līdzekļus pašu spēkiem, turklāt vēl nesen sakristejas telpās darbojās kā svētdienas skola, tā arī koris.

Vēl svarīgāk ir iespējami drīzā nākotnē veikt baznīcas torņa konstrukciju un jumta remontu, to visu bojā lietus un sniegs. Taču tam ir nepieciešami milzīgi līdzekļi, kādu draudzei nav.

Raunas luterāņu baznīca ir unikāls viduslaiku sakrālās arhitektūras piemineklis Latvijā. Tā uzcelšanas laiks nav precīzi zināms, bet pirmo reizi avotos minēta 1442. gadā. Tātad, baznīca ir vismaz 580 gadus sena. Baznīcai ir ne vien ļoti sena, bet arī bagātīga vēsture, turklāt tā vairākkārt cietusi dažādos karos, divreiz to izdemolēja un reizi pat nodedzināja krievu karaspēks, tā cieta arī Pirmajā pasaules karā.

Foto: Ekrānšāviņš no Wikipedia.com / autors nezināms

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.