Izpēte

Aicina lūgt, protestēt, brīdina vai apsveic. Kā kristieši reaģē uz prezidenta vēlēšanu rezultātu? (papildināts)

31.maijā Latvijas Republikas Saeima ar 52 balsīm “par” ievēlēja jaunu valsts prezidentu – Edgaru Rinkēviču – uz nākamajiem četriem gadiem. Apkopojām viedokļus, kā ietekmīgi viedokļu līderi kristīgajā vidē komentē vēlēšanu rezultātu, un arī kopumā apskatījām diskusijas, kas izvērsušās interneta vidē.

Kā zināms, E.Rinkēvičs ir līdzšinējais ārlietu ministrs no partijas ”Jaunā Vienotība”.

Latvijas evaņģēliskās luterāņu baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags kristiešiem devis norādījumus, kā lūgt par prezidentu – ņemot vērā viņa homoseksuālo orientāciju –, izteica novēlējumu E.Rinkēvičam dzīvot svētu dzīvi, neveidojot kādas attiecības prezidentūras laikā, un ieminas par protestiem gadījumā, ja “parādīsies kāda pievilšana, vai viņa darbībā iezīmēsies kaut kas tāds, kas kaitē Latvijai un tās tautai. Tad varēsim pretoties gan ar garīgiem, gan politiskiem līdzekļiem.” Pilns komentārs šeit:

Zem šī ieraksta žurnāliste, ”Delfi” redaktore, luterāne Vita Dreijere raksta: ”Jāatzīst, ka es līdz galam nesaprotu Jums uzdoto jautājumu: “Vai maz varēsim lūgt par…?” Man visu laiku ir šķitis, ka to, kā reizi, esam aicināti darīt daudz un dikti.”

Pēterupes (Saulkrastu) evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ivo Pavlovičs, kurš visā sabiedrībā pamanīts ar regulāru dalību visdažādākajās protesta akcijās, pēdējās dienās ir dalījies ar vairākiem video, atrodoties Grieķijā, kur komentē prezidenta vēlēšanu rezultātu, tostarp aicina uz protestiem inaugurācijas ceremonijas laikā.

Saeimas deputāts no partijas ”Latvijas Pirmajā vietā”, draudzes ”Kristus pasaulei” mācītājs Mārcis Jencītis saistībā ar E.Rinkēviča ievēlēšanu rosina Saeimas atlaišanu.

Sašutis par E.Rinkēviča ievēlēšanu ir arī luterāņu mācītājs Aigars Vančenko, kurš paredz, ka sāksies kristiešu vajāšanas.

Zem šī ieraksta Dārta Romanova komentē, ka kristiešiem nav jāraizējas:

“Dievs ir varenāks par visiem prezidentiem un Viņa varā ir vērst visu par labu. Dievs teicis, lai nerūpējamies un neraizējamies, bet visas rūpes, raizes metam uz Viņu. Jēzus ir mūsu Prezidents un Viņš šo pasauli ir uzvarējis.. Interesanti būs redzēt, kā Viņš šo situāciju izvērtīs… Arī Jēzus nāve Viņa mācekļiem tajā laikā izskatījās nelāga, bet paskat kā Dievs visu izvērta – tā, ka tagad esam glābti, svētīti Viņa bērni. Dievs visas lietas vērš par labu tiem, kas Viņu mīl. Lai Viņa prāts notiek!”

Savā attieksmē radikāls nav arī politiķis no ”Nacionālās apvienības”, pašreizējā valsts prezidenta Egila Levita padomnieks Jurģis Klotiņš, kurš, lai arī atzīst, ka vēlējies uz otro termiņu joprojām redzēt E.Levitu, novēl E.Rinkēvičam “turpināt Valsts prezidenta Egila Levita prioritātes un stiprināt Latviju kā nacionālu valsti saskaņā ar Satversmes Ievadā skaidros vārdos pateikto Latvijas valsts mērķi, jēgu un būtību”, netieši arī aicinot turpināt lietišķi iejūtīgi veidot dialogu ar kristīgajām konfesijām.

Savukārt prieku par E.Rinkēviča kļūšanu par valsts prezidentu paudusi  Saeimas deputāte Zanda Kalniņa- Lukaševica no partijas ”Jaunā Vienotība”, kura līdz šim pamanīta kā mācītāja Induļa Paiča domubiedre, kopā ar E.Rinkeviču savulaik darbojusies Valda Zatlera Reformu partijā.

E.Rinkēviču pozitīvi vērtē arī Saeimas deputāte Irma Kalniņa no partijas ”Jaunā Vienotība”, kura ir aktīva anglikāņu draudzes locekle.

Nobeigumā jāpiebilst, ka iekšējā komandas aptaujā starp “Tuvumā.lv” veidotājiem un domubiedriem, no 27 – kas redzēja balsojumu mūsu slēgtajā grupā ”Facebook” – par E. Rinkēviču bija 3, par E. Pinto 1, par U. Pīlēnu neviens, pārējie neatdeva balsi nevienam. (Iekšējā grupā esam 76 visdažādāko konfesiju pārstāvji).

Apkopotie viedokļi nav uzskatāmi
par kristīgā medija “TUVUMĀ.lv” 
vai Kristīga dzīvesveida izpētes 
fonda oficiālo nostāju. 
Iesaisties domapmaiņā, rakstot:
aija@tuvuma.lv!
Ja Tev patīk Tuvumā.lv darbs,
atbalsti mūs! 
Konta numurs: LV50HABA0551040282926

*Plkst.10:58 papildināts ar M.Jencīša viedokli

Aija Volka
Aija ir medija īpašnieka - nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' - dibinātāja. Kopš 2022. gada novembra nodibinājuma koordinatore. Līdz 2020. gada decembrim bijusi fonda valdes priekšsēdētāja un Tuvumā.lv galvenā redaktore. Aija uzaugusi un profesionālās gaitas sākusi Rīgā, bet šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Strādā Ventspils bibliotēkā. Aijas sirdslieta ir mūzika- patīk sacerēt dziesmas, dziedāt, spēlēt klavieres. Raksta arī dzeju- kādi no dzejoļiem iekļauti kopkrājumā ''Tur, aiz loga...'' Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties jautājumos par žurnālistiku, auditorijas vajadzībām un gaidām un mediju ētiku. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Strādājusi laikraksta ''Diena'' izpētes un sabiedrības, Rīgas ziņu un politikas nodaļās, bijusi laikraksta ''Latvijas Avīze'' ziņu dienesta žurnāliste un Lasītāju servisa redaktore, portāla ''la.lv'' sadaļu redaktore, asistējusi portāla ''tvnet.lv'' sporta lapas redaktoru, veidojusi sižetus raidījumam ''Volejbola apskats'', rakstījusi kristīgajam žurnālam ''Tikšanās'' u.c. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Aijai īpaši sirdī bijusi kristiešu sadraudzība, jo pašas ģimenē un draugu lokā ir visdažādāko konfesiju kristieši un rūpējis jautājums, kā veicināt savstarpēju labāku saprašanos. 7 gadus veidoja blogu ar kristīgu ievirzi ''manapasaule.lv'', iegūstot domubiedrus, ar ko radās ideja par mediju ''TUVUMĀ'' kā starpkonfesionālu un redakcionāli neatkarīgu mediju. Idejas vārdā piesaistīti medija darbībai profesionāļi - visdažādāko konfesiju pārstāvji - , kuri tagad ir iesāktā turpinātāji.