Baznīcu nakts: gaisma, kas ir nākusi pasaulē, vai baznīcu komercializācija? (papildināts)


169
Pirmajā jūnijā jau piekto gadu Latvijā notika Baznīcu nakts. Šoreiz durvis vēra vairāk nekā 170 baznīcas, aicinot jebkuru interesentu- ne tikai pastāvīgos draudžu locekļus- uzzināt par draudzes dzīvi, ticību, tradīcijām, vēsturi un cilvēkiem, kopīgi lūgt Dievu, dziedāt, kā arī piedāvājot ekskursijas, lekcijas, radošās darbnīcas un daudz ko citu. Šis pasākums ir viena no reizēm, kad pārvaram konfesiju barjeras un speram soli, lai iepazītu savus brāļus un māsas ticībā. Protams, svarīgākais mērķis ir vispārīgi atgādināt par savu eksistenci un misiju tuvākas un tālākas apkārtnes iedzīvotājiem, kas varbūt vēl ir tikai sava ticības ceļa pašā sākumā, vai arī kas kādu iemeslu dēļ ir zaudējuši saikni ar draudzi, un vēl ir savas piederības un identitātes meklējumos.

Tuvumā.lv autore un radio ”Marija Latvija” darbiniece, katoliete Velta Skomeistere bija klāt pasākuma atklāšanā Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā (zemāk Veltas fotogrāfijas).

Tuvumā.lv autore, luterāne Brigita Kabuce Baznīcu naktī apmeklēja Rīgas Āgenskalna baptistu draudzi. Brigita dalās savās pārdomās:

IESAKĀM

Intas Zēgneres sagatavotā radio raidījuma ”Pāri mums pašiem” 3.jūnija ieraksts. Par aizvadīto Baznīcu nakti intervija ar pasākuma vadītāju Jurģi Klotiņu, priesteri Andri Kravali, Baznīcu nakts koordinatoriem Madaru Lazdiņu un Artūru Bangu.

LTV 1 žurnālistes Anetes Bērtules

sižets”Dienas ziņās”– saruna ar priesteri

”Sestdien vēl no rīta biju piedzīvotās brīnišķīgās Baznīcu nakts iespaidos, bet kā griezīga disonanse ausīs izskanēja “Latvijas Kristīgā radio” prezidenta Tālivalža Tālberga paustā kritika: Baznīcu nakts esot baznīcu komercializācija, kā šīs komercializācijas aspektu minot cienāšanu ar maizītēm un kūkām. Ak vai! Manuprāt, komercija šī vārda īstajā nozīmē būtu šo maizīšu pārdošana, pievienojot PVN, lai iegūtu līdzekļus kādiem savtīgiem mērķiem. Ja Baznīcu nakts apmeklētāji tiek viesmīlīgi sagaidīti un sirsnīgi pacienāti ar pašceptām rabarberu maizēm, kā tas notika Āgenskalna baptistu baznīcā, vai tad var pārmest baznīcai par komercializācijas grēku?

Izbaudot kristīgo mūziķu Gregora Jāņa Maža, Lības Ēces-Kalniņas un Kaspara Zemīša fantastisko sniegumu un sastopoties ar mācītāja Edgara Maža sirsnīgo skatienu un draudzīgajām Āgenskalna baptistu draudzes māsām, sajutu, ka tiešām ir materializējies uz bukleta “Baznīcu nakts” rakstītais:

“Gaisma ir nākusi pasaulē.”

Sūtot pateicības vārdus un lūgšanas Debesu Tēvam, aizdedzinājām svecītes, visi kopā tieši plkst. 21:00 dziedājām Latvijas valsts himnu “Dievs, svētī Latviju”, kopīgi aizlūdzot par mūsu mīļo Tēvzemi. Visus klātesošos vienoja lūgšana “Mūsu Tēvs debesīs”, kura vienā un tajā pašā laikā izskanēja visās baznīcās.

Sirsnība, vienotība, Dieva svētība un Svētā Gara klātbūtne, fantastiskas sajūtas, kas vēl ilgi spārnos un dos spēku… Liels paldies par to mācītājam Edgaram Mažim un visiem čaklajiem, sirsnīgajiem cilvēkiem, kuri piedalījās Baznīcu nakts organizēšanā!”

Domapmaiņa: vai Baznīcu nakti skārusi komercializācija?

Kristīne Locika, mūziķe Liepājā: ”No komercializācijas Baznīcu naktī ne smakas, jo baznīcām no pasākuma tik izdevumi, bet par kulturizāciju gan varētu padomāt…”

Edgars Mažis, Rīgas Āgenskalna baptistu draudzes mācītājs:

“Šogad mūsu draudze piedalījās Baznīcu naktī jau piekto reizi, uzsvaru neliekot uz daudzu mākslinieku uzstāšanos, bet gan akcentējot personiskas sarunas ar cilvēkiem, kas apmeklēja mūsu baznīcu. Komercija ar maizītēm? Tas skan dīvaini, jo nav nekāds noslēpums, ka Bībelē daudzi notikumi bija pie galda. Neviens neko nenopelnīja, mūziķi kalpoja brīvprātīgi. Baznīcā valdīja sirsnīga atmosfēra, bija iespēja parunāties ar cilvēkiem, kāds pāris pavadīja visu vakaru mūsu baznīcā, un atsveicinoties sacīja, ka piedzīvojuši īpašu gaišumu un sirsnību. Kaut arī apmeklētāju skaits šogad bija mazāks kā iepriekšējos gados, lielākais ieguvums man personīgi bija iespēja sarunāties ar ienācējiem.

Domājot par nākotni, man šķiet, ka draudzēm vairāk jādomā par to kā pasniegt sevi, kā veidot šo vakaru, nakti krāsainu ar pašu spēkiem, jo šova laiks, kad cilvēki nāca uz Baznīcu nakti tāpēc, ka tur muzicēja pazīstami mākslinieki, ir pagājis.

Jādomā par jaunu koncepciju.”

 


Mīļais Tuvumā.lv lasītāj! Aicinām arī Tevi izteikt domas par piedzīvoto Baznīcu naktī! Veidosim reportāžu kopīgi!

Atzīmētas baznīcas, kuras piedalījās Baznīcu naktī.

Blakus attēlā redzi karti, kurā atzīmētas vietas, kur Baznīcu nakts ietvaros bijušas durvis visiem atvērtas. Vēlētos uzzināt par katru no baznīcām- kādi ļaudis tās apmeklē, kā tie piedzīvo Dieva gādību un mīlestību savās dzīvēs. Arī par tiem, kuri tikai spontāni iegājuši kādā baznīcā un varbūt radusies kaudze jautājumu.

Sūti savas fotogrāfijas vai video, vai aprakstītus iespaidus, kā arī savus jautājumus- ja tādi radušies par Tev nesaprotamām tradīcijām, kristīga dzīvesveida aspektiem vai kādiem citiem ieraudzītiem pārsteigumiem – uz e-pastu redakcija@tuvuma.lv. Šo rakstu papildināsim ar mums iesūtītajiem jaunumiem, veidosim rakstu sēriju, vai arī – vienkārši izsaki savu viedokli komentārā pie raksta!