15. jūlijā notiks jau astotais ekumeniskais svētceļojums uz Igati Limbažu novadā, konkrētāk – uz Igates baznīcu. Tas ir Latvijā pirmais un arvien vienīgais konsekrētais ekumeniskais dievnams — Igates Svētā Jāņa Kristītāja un Svētās Marijas Magdalēnas baznīca. Te sastopas trīs konfesijas – katoļi, luterāņi un pareizticīgie.

Ekumeniskā svētceļojuma viena no rīkotājām ir Bezvainīgās Vissvētākās Jaunavas Marijas māsa kalpone Inese Šteina. Viņa stāsta, ka šīs baznīcas radīšanas pamatā ir dažādām konfesijām piederošo vietējo iedzīvotāju vēlme pēc ekumeniskas baznīcas mazajā Igatē, lai varētu vienoti kopīgi veltīties lūgšanām, nedomājot par konfesionālo piederību.

Unikāls dievnams

“Šis ir unikāls dievnams Latvijā un, tā kā Limbažu rajonā esošā baznīca ir tāda vienīgā, kur vienuviet sastopas trīs konfesijas, arī radās doma organizēt svētceļojumu uz Igates baznīcu. Šogad dosimies ceļā jau astoto reizi,” tā TUVUMĀ.lv stāsta māsa Inese Šteina.

Foto: Ainārs Vanags

Ekumeniskais svētceļojums uz Igati ir veltīts lūgšanām par kristiešu vienotību, būt vienotiem lūgšanās arī par mieru mūsu zemē un arī par mūsu ticību. “Galvenais ir mīlestība un ilgas pēc Dieva klātbūtnes, kā arī mīlestība pret Dieva Vārdu, kas sakopots Bībelē. Tas mūs arī vieno,” akcentē māsa Inese.

Svētceļojums vijas no Limbažiem līdz Igatei. Ceļš nav garš, vidēji 16 km, pa meža takām ejot jārēķinās ar aptuveni par četriem kilometriem garāku ceļu. Diena sāksies plkst. 9 ar Sv. Misi Limbažu katoļu baznīcā, vienlaikus notiks dievkalpojums arī Limbažu luterāņu baznīcā. Iziešana Limbažos paredzēta plkst. 10 pie Baumaņu Kārļa pieminekļa, ienākšana Igatē – ap plkst. 17.30. Kad svētceļojums būs noslēdzies, pēc plkst. 19 pašvaldības autobuss visus svētceļniekus nogādās atkal Limbažos.

Ekumēnisms kā kopīgs ceļš pie Dieva

Kā stāsta māsa Inese, tradicionāli svētceļojumā piedalās ne vien apkaimes un Limbažu iemītnieki, bet arī svētceļnieki no apkārtējiem novadiem un Rīgas, pat no Ventspils. Tradicionāli pievienojas arī ģimenes ar bērniem.

Foto: Ainārs Vanags

“Šis svētceļojums ir kā iepazīšanās, dalīšanās pieredzē iespēja, stiprinot vienam otru ticībā, ka Jēzus ir ar mums, ka viņa spēkā neiespējamais ir iespējams. “Es visu varu tajā, kas mani stiprina,” kā teikts Pāvila vēstulē filipiešiem (4,13),” akcentē māsa Inese: “Ekumēnisms ir kopīgs ceļš pie Dieva, kaut gan atsevišķos jautājumos uzskati mēdz būt atšķirīgi. Un tomēr, uzsverot kopīgo, varam veidot dialogu, attiecības un kopīgi slavēt Dievu. Jebkuras attiecības ir jāveido, tāpēc tas ir ceļš, simbolisks svētceļojums.”

Daudzi no svētceļojuma dalībniekiem dodas uz Igati ik gadu: “Cilvēki, kas piedalās, jūtas laimīgi, jo dažiem tā ir vienīgā diena gadā, kad gandrīz visa diena ir veltīta Dievam. Ikdienā tam mazāk laika. Un tas ir jo īpaši svarīgi.”

Sapnis, kas ar Dieva svētību piepildījies

Ideja par Igates baznīcas celšanu lolota 20 gadus, kopš 90. gadu sākuma, bet reāli sapņa īstenošanas aizsākumi saistāmi ar 2010. gada septembri, kad tika iesvētīts dievnama celtniecībai paredzētais pamatakmens. Nākamajā vasarā jau tika izbūvēti baznīcas pamati, bet Romas katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs iesvētīja dievnama celšanu.

Foto: Ainārs Vanags

2011. gadā notika arī dievnama konsekrācija, ko veica arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, līdzesot Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapam Jānim Vanagam, Baptistu draudžu savienības bīskapa vietniekam Pēterim Eisānam, Pareizticīgās Baznīcas mācītājam Valērijam un 130 dažādu konfesiju pārstāvjiem un baznīcas atbalstītājiem.

Pieteikties dalībai svētceļojumā var pie māsas Ineses Šteinas, rakstot e-pasta vēstuli uz inese.steina@inbox.lv. Dalībai svētceļojumā nav noteikta maksa, bet gan labprātīgs ziedojums pusdienu gatavotājai, kā arī citiem nelieliem izdevumiem. Pēc ierašanās Igates dievnamā paredzēta Dieva kopīga slavēšana un svētība no dažādu konfesiju mācītājiem.

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.