IesakāmPersonas

Gruvešu pārveidotājs Andrejs Mediņš. Pārdomas pēc dokumentālās filmas noskatīšanās (+VIDEO)

Kinoteātrī ”KSuns” 23.novembrī noskatījos jauno dokumentālo filmu par priesteri Andreju Mediņu. Man patika, iesaku. Filma ir uzņemta trīs gadus, ļoti pozitīva, gaiša. Kaut arī vieni Mediņu ceļ debesīs, bet citi nomelno, viņš ir īpašs cilvēks, kurš ļoti daudz darījis Latvijas labā.

Ar režisora Valdemāra Helmaņa sievu esam pazīstamas jau sen, kopš Atmodas laikiem. Viņa kopā ar Intu Zēgneri veidoja raidījumu ,,Vertikāle” apmēram no 2005.gada, kuru televīzijā varēja skatīties katru svētdienu LTV1 kanālā plkst. 13.30. Jau tad viņu ģimene bieži viesojās priestera Andreja Mediņa 2001.gadā dibinātajā “Kalna svētību kopienā”, kura par mājvietu izvēlējusies paplukušo, laika gaitā ķirmju saēsto Bruknas muižu Kurzemes pusē, 20 km no Bauskas, netālu no Lietuvas robežas. Vietas izvēle arī metaforiska- sagrauta ēka, kur dzīvos cilvēki, kuru dzīve arī kļuvusi pārāk grūta, jēgu zaudējusi. Nepieciešama atjaunotne, lai notiktu otrreizēja, garīgā piedzimšana (jaunais Ādams vecā vietā). ( Romiešiem 5, 12-21) ,,Jo kā viena cilvēka pārkāpuma dēļ ir nākusi pazudināšana, tā viena cilvēka taisnības darbs visiem nes taisnošanu uz dzīvību.”

Priesteris Andris Mediņš ir ar īpašu harismu, tāds nav neviens vismaz Latvijā. Katram sava dāvana, bet viņam ir vienkārša un sirsnīgas mīlestības pieeja cilvēkiem. Kad viņš, bīskapa sūtīts, tiek uz jaunu draudzi, viņš apmeklē draudzes locekļus mājās. Viņš pacietīgi uzklausa to dzīvesstāstus, iepazīst viņu raksturu, ko pēc tam precīzi prot noformulēt, un palīdz atrast jēgu dzīvot tiem, kas to zaudējuši.

Kad viņš pēc piedalīšanās karā Afganistānā gulēja zem līķu kaudzes un nāvīgi ievainots lūdzās Dievu, jo dzīves alkas vēl bija saglabājušās, jauneklis deva solījumu Dievam: “Ja palikšu dzīvs, savu dzīvi atdošu, pilnībā kalpodams Dievam celibātā.” Viņu vadīja mīlestība uz cilvēkiem, kas nonākuši grūtībās, gribējās palīdzēt atkarīgajiem cilvēkiem (alkoholiķiem, narkomāniem), arī cietumniekiem. Lai sagatavotos šai misijai, viņš kādu laiku pavadīja Indijā, kalpojot uz nāvi lemtajiem Kalkutas Mātes Terēzes kopienā. Tad devās uz Medžugorji, kur smēlās pieredzi kopienā, kurā tika sniegta palīdzība narkomāniem. Atgriezies Latvijā, viņš dibināja “Kalna svētību kopienu”, ieviešot tur dzīvojošajiem vīriešiem tādu dienas režīmu kā klosteros. Dziedināšanas no atkarībām pamatā ir ,,darbs un lūgšanas”, stingrs režīms, lai nav laika nedarbiem. Modrībai ieteikta rīta pelde aukstā dīķa ūdenī. Viņš gan nav izsmalcināts vārdu piemeklēšanā un ar vīriešiem runā viņiem saprotamā valodā, kas ir diezgan skarba.

Atjaunotā Kurmenes katoļu draudzes ēka

Gruvešu pārveidotājs palīdzējis pārtapt puišu dvēselēm un viņi kopdarbā, smagi fiziski strādājot un iegūstot finanses no Eiropas Savienības fondiem un vietējiem labdariem, pārvērtuši sadrupušo muižu par skaistu, neoklasicisma stila, renovēto arhitektūras pieminekli, kur bieži notiek labdarības koncerti, kuros piedalās slaveni dziedātāji,  arī Renārs Kaupers, un citi.

Bārbeles pamatskolas telpās, kuras arī atjaunotas, dibināta zēnu pamatskola ar devīzi “Saknes un spārni”. Vecākiem būtu jādod bērniem saknes (dzimtas vēsture, gēni, ģimenes siltums) un spārni (ilgas pēc pasaules iepazīšanas un labā sēšanas tajā). Zēni apgūst prasmi lidot. Viņi tiek vīrišķīgi audzināti, lai pildītu katra vīrieša galveno funkciju- būt labam tēvam.

Tas vēl nav viss, top darbs Skaistkalnes svētvietas sakopšanā. Priesteris Andrejs Mediņš ir katoļu priesteris, kas darbojas ļoti ekumēniski, viņš kopienā pieņem jebkuras konfesijas pārstāvjus, pat tos, kas Dievu nepazīst. Pateicība Dievam par viņa kalpošanu! Paldies režisoram par lielo ieguldījumu! Aicinu iepazīt šo cilvēku ar Lielo burtu, cilvēku, kas iedvesmo!

Valdemārs Helmanis par filmu raidījumā ”Rīta Cēliens”, Radio Marija Latvija:

 

Inese Šteina
Inese Šteina ir Bezvainīgās Vissvētākās Jaunavas Marijas māsa kalpone. Kopienas mājaslapa ir www.kalpones.lv.