AttiecībasAudioIesakāmPersonasSavienots

Mākslīgais intelekts palīdz kopt attiecības kā puķi. Saruna ar Arielu Tabaku (+AUDIO)

Kas nepieciešams cilvēku attiecībās šodien un kā tām var palīdzēt mākslīgais intelekts? Tuvumā.lv producētajā raidījumā “Savienots” šī gada 27. februārī viesojās Ariels Tabaks, jaunuzņēmuma “Asya” līdzdibinātājs. Ariels kopā ar brāli radījis mākslīgo intelektu, kura uzdevums ir palīdzēt cilvēkiem veidot labākas savstarpējās attiecības. Piedāvājam intervijas īsinātu versiju un atgādinām, ka “Savienots” iepriekšējās sezonas raidījumi klausāmi hearthis.at, kā arī Apple Podcasts, līdz ar to raidījumi ir pieejami arī Android un citās ierīcēs un aplikācijās. Jaunā sezona sāksies no oktobra, kā ierasts, trešdienās plkst. 17.00  “Radio Marija Latvija”.

Ariels Tabaks. Curriculum Vitae
  • No 2015. gada studē reklāmas nozari Centrālās Lankašīras universitātē Apvienotajā Karalistē, ·
  • 2018. gada novembrī līdzdibina jaunuzņēmumu “Asya”, ·
  • no 2012. līdz 2018. gadam strādājis dizaina studijā “Asketic”.

Ariels ir ļoti rets vārds. Vai tas ir vecāku dots?

– Nē, mans ģimenes dotais vārds īstenībā ir Austris. Ariels ir vārds, ko esmu saņēmis no kāda ļoti tuva cilvēka. Tas ir mans biznesa vārds, ko izmantoju ikdienā, dzīvodams Mančesterā, Anglijā. Vārdam ir arī nozīme.

Pastāsti par to!

– Daudziem cilvēkiem Ariels saistās ar Arielu (Ariel) no “Mazās nāriņas” vai ar veļas pulveri. Bet Ariel ir vīriešu dzimtes vārds, kas nozīmē “sirds pēc Dieva” vai arī “lauva no Dieva.” Mamma un brāļi mani sauc par Austri, bet biznesā un Anglijas draugiem esmu Ariels. Arī apustuļa Pāvila vārds nebija Pāvils. Viņa vārds īstenībā bija Sauls, bet viņš gribēja uzrunāt cilvēkus, kas viņu atcerējās kā Saulu. Es, protams, varētu biznesā izmantot vārdu, ko angļi vai amerikāņi nevar izrunāt. Bet Ariels ir vārds, ko cilvēki visapkārt pieņem.

Kā Austris kļuva par Arielu?

Ar sievu Džaneti.

– Vidusskolā nebiju pārāk labs skolēns. Bet tad iepazinos ar savu tagadējo sievu. Viņa mani motivēja mācīties, strādāt un pierādīt sevi, jo gribēja vislabāko. Tas man deva motivāciju. Pabeidzot vidusskolu, tiku uzņemts universitātē Anglijā. Pirms tam vasarā aizbraucu uz Zviedriju strādāt, bet pasliktinājās attiecības ar draudzeni (tagad jau manu sievu). Sapratu, ka jābrauc atpakaļ uz Latviju, ka nevaru doties uz Angliju mācīties. Atgriezos un pievienojos ļoti foršai komandai dizaina studijā “Asketic”, vieniem no labākajiem dizaineriem Latvijā. Mācījos no pamatiem, biju kā zaļš gurķis, bet visi mani pieņēma. Tagad atkal esmu Anglijā, pieteicos studijām. Esmu starp Angliju un Latviju — ar jaunuzņēmumu, kuru veidoju ne tikai Latvijas, bet arī globālā mērogā.

Izklausās pēc tiešām piepildītas dzīves. Kur tu smelies enerģiju?

– Pērn mūžībā aizgāja mana vecmāmiņa. Varbūt viņa neprata savu mīlestību demonstrēt standarta veidos, bet viņa to parādīja caur darbu. Tas man deva iekšēju disciplīnu sevi organizēt.

Pāri tam visam ir ticība — ticēt Kristum un saprast, ka dzīvē ir kas vairāk par pasaules piedāvāto.

Tas ir pietiekami, lai piepildītu savu degvielas tvertni.

Ko tev kristīgā ticība nozīmē praksē? Kā tava dzīve izskatītos bez tās?

– Es pat nevaru iedomāties savu dzīvi bez kristīgās ticības. Ikdienā tā ir ļoti nozīmīga, piemēram, pieņemot lēmumus — kaut vai par attiecībām. Okei, tu sapelni naudu un kļūsti par lielāko zvaigzni. Bet, uz nāves gultas guļot, — jo visiem būs jāmirst — tev klāt varbūt nebūs paši tuvākie cilvēki. Tad tu nožēlosi — ā, bāc, man vajadzēja vairāk laika pavadīt kopā ar viņiem!

Ko tu gribētu dot pasaulei ar savu uzņēmējdarbību, ar savu profesionālo darbību?

– Uzņēmuma “Asya” vīzija ir — mainīt veidu, kā cilvēki sarunājas savā starpā. Mums tas nozīmē ciešākas attiecības starp cilvēkiem, lielāku savstarpējo uzticēšanos. Bet uzticība iet roku rokā ar atbildību: nevar uzticēties bez pamata. Viss sākas ar vārdiem.

Gribam atgādināt cilvēkiem, ka ar sarunu var mainīt dzīvi.

Kā šobrīd visvairāk pietrūkst cilvēku attiecībās, tostarp kristiešu attiecībās un ikdienas tuvākmīlestībā?

– Ļoti daudz kā pietrūkst. Piemēram, uzticēšanās. Padomāsim par to, kas notika Ēdenes dārzā, kad Ādams un Ieva izvēlējās neuzticēties Radītājam. Kopš tā laika cilvēks arvien ir izvēles situācijā — uzticēties vai manipulēt ar otru cilvēku, lai iegūtu varu pār viņu. Mīlestība ir ļoti tuva uzticēšanās forma — tas ir kā stāvēt uz naža asmens. Lai izdzīvotu īsto mīlestību, īsto piepildījumu, ir jāuzticas. To iemācīties ir liels izaicinājums.

Kas ir būtiskākais kristīga cilvēka dzīvē?

– Kādam tā var būt piedošana, citam — iemācīties mīlēt pašam sevi. Zinu ticīgus cilvēkus, kuri neprot mīlēt sevi, lai arī Bībele saka: “Mīli savu tuvāko kā sevi pašu.” Tieši šī otrā daļa daudziem ir klupšanas akmens. Pats esmu uzaudzis ģimenē, kur no vienas puses ir katoļi, no otras – baptisti, un man ir draugi, kas ir budismā. Runājot par kristīgo ticību — ja uzticies kādam, tu mīli šo cilvēku. Bet, ja kaut draudzīgā veidā mēģini otram pateikt – tev nav taisnība, neieklausoties viņa argumentos, tad tu nemīli. Tu vienkārši gribi kontrolēt.

Tu esi darbojies arī Tuvumā.lv. Ko tu domā par šā medija zīmolu un attīstību?

– Mani aicināja iesaistīties Aija, kas ir Tuvumā.lv veidotāja un sirds. Tajā brīdī rakstīju arī kādus rakstus. Aija redzēja, ka strādāju ar dizainu, zīmoliem. Sākām sarunu par to, kā šis medijs varētu eksistēt, kā šo zīmolu padarīt cilvēciskāku. Esmu strādājis ar ļoti daudziem cilvēkiem, un šis darbs ir ļoti prasīgs, bet Aija tiešām darbojas kā cīnītājs un ir superdraudzīgs cilvēks. Tuvumā.lv varētu attīstīties vēl plašāk dažādos virzienos. Tas ir medijs, kur jebkurš var justies droši, un tajā pašā laikā visi zina vienotu mērķi. Nesen mani piesaistīja raksts par mūziku, ko klausīties. Tas ir pozitīvi un forši. Es zinu, kā citos medijos veido rakstus uzmanības piesaistei, bet Tuvumā.lv ir medijs, kur iegūsti vērtīgu un nozīmīgu informāciju.

Tu pieminēji vērtīgu, nozīmīgu informāciju. Kas cilvēkiem ir vajadzīgs šodien, meklējot nozīmīgo, svarīgo?

– Redzu, ka cilvēki mēģina ignorēt sāpīgos brīžus tā vietā, lai būtu godīgi pret sevi. Ļoti daudzi Latvijā nerūpējas par sevi. Viņi uzauguši situācijā, kur vienmēr jācīnās un jācenšas izdzīvot. Viņi pērk lietas, lai justos labi, nevis apzinoties, ka paši ir vērtība. Savai sieviņai stāstu: ir tāds princips — “sirdspukstu attiecības”.

Visām attiecībām pamatā ir sirdspuksti, iešana augšā un lejā. Bet, ja tu ej augšā, tad zini, ka atkal iesi lejā. Esi gatavs — atkal būs pārbaudījums un notiks kas negaidīts. Tiec tam pāri un atkal būsi augšā.

Latvijā dažkārt jūtu, ka cilvēki visu laiku grib būt augšā.

Savi augšā un lejā ir arī uzņēmējdarbībā. Ko tu sacītu tiem, kuri domā iesaistīties uzņēmējdarbībā, bet baidās no grūtībām un neveiksmēm?

– O, grūtības būs! Kā man ļoti tuvs cilvēks teica: tev ir daudz vairāk jāstrādā, kad tev pašam pieder savs uzņēmums. Tā jau tas normāli ir! Vai domāji citādi? Bet, ja tam pieder tava sirds, tad grūtības tik ļoti nejūt. Ja uzskati, ka būsi ļoti veiksmīgs, tad neveiksmēs jutīsies ļoti slikti. Vienmēr vajadzētu būt gatavam arī grūtībām un jauniem izaicinājumiem. Tad būs daudz vieglāk.

Zigs Ziglārs, slavens rakstnieks un kristīgs cilvēks, teicis — ja tu būsi ļoti stingrs pret sevi, tad dzīve būs ļoti viegla pret tevi.

Tas nav populārs viedoklis, jo mēs bieži gribam, lai būtu otrādi.

Tava uzņēmuma darbības nozare ir mākslīgais intelekts. Pastāsti par to vairāk!

– Mākslīgais intelekts Latvijā ir salīdzinoši jauna zinātne, kas pasaulē pastāv apmēram piecdesmit gadus. Problēma visu laiku bija datoru jauda – datori vēl nespēja realizēt pašus sarežģītākos modeļus. Mūsdienās datoru jauda ir augusi. Šajā brīdī mākslīgais intelekts kā zinātne vai tehnoloģijas ir izmantojams un var dot lielu vērtību.

Kā, tavuprāt, mākslīgais intelekts mainīs pasauli nākamajos desmit gados?

– To varētu paredzēt tikai pats mākslīgais intelekts! Starp citu, mākslīgais intelekts jau šobrīd var prognozēt valsts iekšzemes kopproduktu labāk nekā cilvēki. Bet kā tas mainīs nākotni? Tas atkarīgs no izmantošanas. Mākslīgais intelekts ir tikpat liela vai pat lielāka bīstamība nekā atomieroči. Tāpēc svarīgi saprast, kādu nākotni mēs gribam redzēt.

Kopā ar brāli Ēvaldu, kurš ir zinātnieks ar doktora grādu mākslīgajā intelektā, spriedām – kādu produktu mēs varētu radīt? Produktu apdrošināšanai, nekustamajiem īpašumiem vai akcijām — sfērām, kur ir daudz naudas un liela vajadzība pēc datu apstrādes. To daudzi pašlaik izvēlas. Bet tad mērķis ir — naudas dēļ. Mūsu jaunuzņēmums “Asya” izmanto mākslīgo intelektu, lai palīdzētu cilvēkiem uzlabot komunikācijas spējas.

Ideja ir ļoti vienkārša — radīt tehnoloģiju, lai tā kalpo cilvēku labā jeb — tu mīli savu tuvāko, vēli labāko viņam un arī pats sev.

Rezultāts sniedz iedvesmu darboties tālāk.

Piemēram?

Rāma atbilde novērš naidu, bet nikna runa saceļ dusmas. Gudro mēle lolo zinības, bet muļķu mēle izšļāc tik muļķību. It visur Kunga acis — tās pamana labu un ļaunu. Dziedinoša mēle – dzīvības koks, bet, kad uz tās divkosība, tā salauž garu.

Sakāmvārdi 15:1–4

Zero waste movement — bezatkritumu kustība. Tas ir ētisks princips. Anglijā tāda domāšana ir normāla. Arī tas, ka tu regulāri ziedo labdarībai. Mani fascinē, ka ļoti daudzas šādas izvēles nāk no Svētajiem Rakstiem. Arī “Asyas” iedvesmas avots ir Svētie Raksti. Sālamana pamācībās jeb Sakāmvārdos katrā nodaļā ir kas teikts par mēli, vārda spēku, par to, ka ar vārdiem varam otram pāri nodarīt. Testējot esam atklājuši, ka “Asya” lietotāji kļūst pārliecinātāki par sevi – viņi iemācās būt komfortā ar klusumu, komfortā ar sevi.

Kā praktiski darbojas “Asya”?

– Sākām ar aplikāciju, jo visiem ir mobilie telefoni. Lejuplādē aplikāciju un iemāci “Asya” atpazīt savu balsi. Tad sāc sarunu. Mājās, pēc darba, ar savu tuvāko cilvēku, piemēram, ieturot vakariņas. Telefonu noliec netālu no sevis. “Asya” klausās sarunā un sniedz tev privātu atgriezenisko saiti par to, kā tu komunicē. Saruna tiek vizualizēta — tā ir pasaulē pirmā vizuālā saruna. Puķes formā ar ziedlapiņām. “Asya” atpazīst emocijas. Ja runātājs noskaņots negatīvi, ja sarunas partneris netiek laists pie vārda — puķe vīst un ziedlapiņas cita pēc citas nobirst.

Uz ekrāna vari apskatīt statistiku. Ja sarunas biedru esi uzklausījis tikai 30% no sarunlaika, tas nozīmē, ka tu pārāk daudz runā. Lai situāciju labotu, aplikācija var ierosināt uzdot kādu jautājumu sarunas partnerim, piemēram, kas šobrīd nozīmīgs viņa dzīvē. Aplikācijas mērķis ir kopīgi radīt skaistu puķi. Šī metafora palīdz risināt dažādas situācijas un justies ērti abām pusēm.

Kā “Asya” lietošana mainītu cilvēku dzīvi un to, kā viņi sarunājas? Kāds ir mērķis?

– Mūsu vīzija ir uzlabot attiecības. Kāpēc?

Ja tu uzlabo attiecības savā personiskajā un profesionālajā dzīvē, tu būsi laimīgāks, tev būs vairāk iespēju.

Publicitātes foto

Nav iemesla negribēt labas attiecības, negribēt dzīvesdraugu, kas ir priecīgs būt tev blakus. Mēs runājam arī par personisko izaugsmi. Iegūstot šādu informāciju, vari pieņemt pārdomātākus, izsvērtākus lēmumus.

Tā arī ir ļoti kristīga doma — par vārda spēku. No kurienes nāk vārds Asya?

– Asya ir ļoti skaists meitenes vārds, kas nāk no ebreju valodas, bet tas izmantots arī citās kultūrās. Atvasināts no anastasya, kas nozīmē “atdzimšana” vai “augšāmcelšanās”. Savukārt mūsu izvēlētais vārds Asya nozīmē “grācija” vai “labestība”.


CITI MEDIJI RAKSTA

Latviešu izstrādātās mobilās lietotnes gūst milzu panākumus ASV (“Latvijas Bizness”, 2019. gada 21. februāris)

Augusts Kolms
Augusts iesaistās dažādos kristīgos projektos jau no agras bērnības. Viņš labprāt lasa un klausās, raksta un runā par garīgām un filozofiskām tēmām. Augustam patīk domu dažādība, izaicinoši viedokļi un veselīga diskusija. Augusts ir jurists un savā maģistra darbā pētīja Mozus grāmatu tiesiskos aspektus. Iesvētīts Latvijas evaņģēliski luteriskajā Baznīcā 2010. gadā. Laikposmā no 2020. līdz 2022.gadam bija kristīgā medija TUVUMĀ.lv galvenais redaktors un nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' valdes priekšsēdētājs. Vairākus gadus viņa balsi varēja dzirdēt TUVUMĀ.lv producētajā radio raidījumā “Savienots” Radio Marija Latvija.