AttiecībasPar MumsUkraina

Par šoferīšiem, Tobago un pasākumu Ķurbē pie viesmīlīgās Šulcu ģimenes (+VIDEO)

Es, dzimusi Vidzemē, 19.augustā devos ceļojumā pie kurzemniekiem uz Ķurbi Talsu novada Īves pagastā pie sirsnīgās Vizmas Šulcas, kur bija paredzēta ekumēniskā medija Tuvumā.lv komandas un draugu tikšanās.

Pirms tam nezināju neko par šo pagastu. Braucām garām skaistajai Tiņģeres pilij un iekoptajam parkam. Izrādās, ka pagasts pirmo reizi rakstos minēts 1245.gadā. Tajā atrodas pieci ciemi, no kuriem vienā ciemā, Ķurbē, atrodas mūsu tikšanās vieta – viensēta “Līdumkalni”.

Uz Tobago

Lai no Rīgas nokļūtu Ķurbē, bija paredzēts braukt ar starppilsētu autobusu Rīga – Ventspils līdz Talsiem, un tad pārkāpt autobusā uz Dundagu. Jau Rīgas autoostā sagaidīja pārsteigums – uz Ventspili dodas divstāvīgs “Ecolines” autobuss. Tas man radīja asociācijas ar Ventspils varenību, kas iegūta Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā. Tolaik, 17.gadsimtā, par ātrāko līdzekli turības sasniegšanai tika uzskatīta aizjūras tirdzniecība un koloniju iegūšana. Hercogs Jēkabs devās uz Amerikas vidienes Tobago salu ar kuģi, kurā bijuši 300 kurzemnieki, un mēģinājis to kolonizēt, kas arī izdevies. Toreiz Rīgas osta bijusi pakļauta zviedriem, bet Polijas-Lietuvas kopvalsts tranzīta tirdzniecība virzīta caur Ventspils ostu, bet Tobago sala pat tikusi dēvēta par Jaunkurzemi. Par laimi, kolonija zaudēta un tagad atkal vairs neesam kolonizatori, citu zemju iekarotāji, jo tas ir tautai smags slogs, ko grūti atmazgāt.  Žēl lielās tautas, kuras nepārtrauc iekārot teritorijas un kurām nekad nav gana, bet vajag lauzties iekšā un melot, ka viņiem ir uz to tiesības. Nevienai iekarotāju tautai tas nav nesis laimi, tikai nāvi nabaga zaldātiņiem, kurus sūta karā – arī toreiz Tobago bojā aizgāja simtiem kurzemnieku. Tas mazs ieskats vēsturē, kuru nevaram ignorēt un nekad nevajag atkārtot…

Izpalīdzīgie šoferīši

Sestdien, 19.augustā, plkst.9.25 divstāvu autobuss gan bija ļoti vajadzīgs un nebija lepnība, jo bija pilns ar pasažieriem. Šoferītis, kas vadīja divstāvu autobusu no Rīgas ceļā uz Ventspili, bija ļoti labvēlīgs pasažieriem, izpildīja katru vēlēšanos, neatstājot Tukumā tos, kas aizkavējušies labierīcībās; apstājās, ja kādam tas pēkšņi un neatliekami bija nepieciešams. Rezultātā mēs Talsos iebraucām vēlāk. Pa ceļam, pēc mana un vēl vienas Tuvumā.lv komandas locekles lūguma, mūsu šoferītis sazinājās ar šoferi, kas vadīja autobusu uz Dundagu, jo satraucāmies, ka nepagūsim pārsēsties sakarā ar aizkavēšanos. Arī šis šoferis bija apbrīnojami labestīgs, sagaidīja mūs. Paldies viņiem un paldies pasažieriem, kuri nedusmojās! Latvieši ir sirsnīga, izpalīdzīga un labsirdīga tauta. Mēs varam kopā paveikt daudz.

Galvenais, kas mums vajadzīgs

Īsais “Youtube” video šeit!

Par cilvēku labsirdību liecina arī Vizma Šulca un viņas vīrs, kuri dzīvo skaistā, iekoptā viensētā, saglabājot koka būvi no ārpuses, bet iekšpusē iekārtojot eiropeiski ar dušu, kamīnu, modernu apkuri. Vizma rūpējas par savu slimo tēti, aprūpē pīles, kopā ar vīru ir iekārtojuši skaistu dīķi, kur mūsu pasākuma viesi, lieli un mazi, varēja makšķerēt zivis un vizināties ar laivu. Bija iespēja gluži kā evaņģēlija zvejniekiem, apustuļiem, priecāties par īstām vīru nodarbēm.

Šulci stāsta, ka reiz vilki apciemojuši viņu gaļas govju ganāmpulku un aizdzinuši tos tālu prom no viensētas, bet cilvēki kaimiņos sirsnīgi, ar droniem palīdzējuši tos atrast. Šajā laikā, kad cilvēki Ukrainā dzīvo bailēs un apkārt valda draudi ar kodolkaru, galvenais, kas mums ir vajadzīgs, ir līdzcilvēku mīlestība un atbalsts, kas palīdz visu pasaulē notiekošo pārdzīvot un izdzīvot.

Vizma Šulca un viņas vīrs ir apbrīnojami strādīgi, viesmīlīgi un ticīgi cilvēki. Viņi iekārtojuši lūgšanu namiņu, kalniņā pacelts krusts un, skatoties uz skaistām ainavām apkārtnē, var pacelt rokas lūgšanā, lai beidzas nežēlība un varaskāre, vēlme uzkundzēties pār citiem un uzspiest savu domāšanu un valodu iedzīvotājiem. Cienīsim cits citu! Piedosim citādajiem! Paldies visiem izpalīdzīgajiem cilvēkiem!  Tikai labestība nes mieru un svētību.

Par Tuvumā.lv plāniem

Tikšanās Ķurbē bija unikāla, jo tikāmies dažādas paaudzes.  Ar medija Tuvumā.lv komandas biedriem un līdzi atbraukušajiem draugiem un ģimeņu locekļiem pārrunājām šī brīža aktuālās tēmas. Tā kā esmu pēc profesijas skolotāja, man personīgi svarīga šķiet tēma par mobingu skolās un starp pusaudžu grupām, par ko vajadzētu rakstīt. Mobings ir vardarbības veids, kas var radīt nopietnus apdraudējumus fiziskajai un garīgajai veselībai, ko raksturo trauksme, depresija, atkarīga uzvedība. Bērni, kas to ir piedzīvojuši, sliktāk mācās, ir neapmierināti ar savu skolu.1 Mobings ir ilgstoša citu cilvēku apsaukāšana, sišana, pazdemošana vai cita veida darīšana pāri, apvienojoties grupā pret kādu fiziki vājāko vai ļoti atšķirīgo. Parasti viņu izseko uz ielas, apsmej, kaitina. Izmantojot e-vidi, apsmej klases Whatsapp sarakstē u.tml. Varētu būt intervijas ar psihologiem, arī skolēniem, kuri ir piedzīvojuši vai kuri piedzīvo mobingu, un varētu par tēmu izteikties arī dažādu konfesiju mācītāji. Mūsu pasākumā piedalījās psiholoģe Ieva Freimute, ar kuru varējām privāti pārrunāt kādus jautājumus. Vēl viena tēma varētu būt par prasmi lietderīgi izmantot laiku, jo cilvēki bieži neprot sadzīvot un tikt galā ar pienākumu izpildi; neprot noteikt, kas ir svarīgākie, vispirms izdarāmie darbi, un ko varam atlikt uz vēlāku vai deleģēt citiem, vai kuras nodarbes vispār var nedarīt, jo ir tikai “laika zagļi”, par ko pasākumā Ķurbē meistarklasi klātesošajiem vadīja Tuvumā.lv dibinātāja un redaktore Aija Volka. Manuprāt, aktuāla tēma ir arī finanšu pratība, jo daudzi neprot rīkoties ar naudu – nonāk parādos, jo paņem ātros kredītus u.tml.

Pasākuma dalībnieces: Krista Papēde ( no kreisās), Aija Volka, Gunta Ziemele, Inese Šteina (raksta autore), Ieva Freimute

Vēl mēs vienojāmies, ka nepieciešams skaidri noteikt un izpētīt mērķauditoriju, tās intereses un vēlamo informācijas pasniegšanas formātu. Ja tie ir jaunieši, tad jāraksta tādā valodā, kas viņiem saprotama un kas uzrunā. Tematiskos rakstos jābūt dažādu uzskatu atspoguļojumam.

Pasākuma laikā radās vērtīgas pārdomas. Krista Papēde stāstīja, kādai jābūt labai intervijai. Gunta Ziemele bija atbraukusi, lai kalpotu kā aizlūdzēja. Viņa ir harizmātiskās dziedināšanas aizlūgšanas speciāliste. Lūgšanu kalniņā slavējām Dievu – dziedājām tezē kanonus un cits Dieva godam veltītas dziesmas. Paldies arī Vizmas meitai Laurai Šulcai, kura vadīja gleznošanas meistarklasi.

Paldies visiem Tuvumā.lv komandas dalībniekiem, kas atbrauca uz pasākumu! Kaut arī bijām dažādu konfesiju pārstāvji, jutos kā vienā ģimenē.

Inese Šteina
Inese Šteina ir Bezvainīgās Vissvētākās Jaunavas Marijas māsa kalpone. Kopienas mājaslapa ir www.kalpones.lv.