Iesakām

Sākusies Lūgšanu nedēļa par kristiešu vienotību

Trešdien, 18. janvārī, visā pasaulē sākusies tradicionālā Lūgšanu nedēļa par kristiešu vienotību, kas ilgs līdz pat 25. janvārim. Arī Latvijā šo tradīciju atzīmēs ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm.

Jāatzīmē, ka šīs Lūgšanu nedēļas aicinājums ir vienoties kopīgās lūgšanās un kristiešiem tikties arī dažādos ekumēniskos pasākumos. Tādi notiks arī Latvijā.

Iemācieties darīt labu, tiecieties pēc taisnības

Kā portālam Tuvumā.lv pastāstīja Katoļu baznīcas informācijas aģentūrā, šogad Lūgšanu nedēļas par kristiešu vienotību tekstus un tēmu izvēlējās kristieši no Minesotas (ASV).

Šogad kā nedēļas tēma ir izvēlēti vārdi no Isaja grāmatas 1. nodaļas 17.panta: “Iemācieties darīt labu, tiecieties pēc taisnības.”

Minesotas kristieši atgādina pasaulei par 2020. gada martā notikušo afroamerikāņa Džordža Floida slepkavību. Tā izraisīja plašu iedzīvotāju reakciju, tādējādi atkal aktualizējot ASV arvien esošās problēmas par attieksmi pret dažādu rasu pārstāvjiem. Tāpēc minesotieši aicina atzīmēt Lūgšanu nedēļu ar domām par iespējām, “kā iekļaut cilvēkus ar visdažādākajām kultūrām, uzskatiem un ādas krāsām savās kopienās, kā arī par to, kā varam iesaistīties, lai veicinātu mieru un taisnību laikā, kad pasaulē norisinās daudzi kari”.

Galvenais notikums – ekumēniska lūgšana un slavēšana

Katra aktivitāte vai notikums ar jebkura kristieša dalību Lūgšanu nedēļā ir būtisks devums. Arī tad, ja nav iespējams piedalīties kādā no tiem, jo lūgšanās var būt kopā ar visiem arī individuāli vai attālināti. Piemēram, ar kristīgo mediju pārraižu starpniecību.

Latvijā Lūgšanu nedēļas galvenais notikums būs piektdienas, 20. janvāra vakarā, kad no plkst. 18 Rīgas Sv. Alberta baznīcā notiks ekumeniska lūgšana un slavēšana par kristiešu vienotību. To tiešraidē translēs arī “Radio Marija Latvija”. Lielākajā katoļu baznīcas dievnamā Latvijā gaidāmajā notikumā piedalīsies bīskapi, priesteri un mācītāji, garīgie līderi. Pasākuma laikā plānotas kopīgas lūgšanas, slavēšana, Svēto Rakstu tekstu lasīšana, bīskapu uzrunas, bet noslēgumā ap plkst. 20.30 – arī kopīgas sarunas pie uzkodām. Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs rakstīja, ka visi mīļi aicināti, jo vietas dievnamā pietikšot visiem.

Siguldas apkaimē ik dienu ekumenisks dievkalpojums

Lūgšanu nedēļā iesaistīties aicina arī Siguldas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas priesteris Rihards Rasnacis, katru dienu uz ekumeniskiem dievkalpojumiem tiekoties kādā no apkārtnes dažādu konfesiju baznīcām. Iespēja sekot arī baznīcas tiešraidēm internetā.

Viņš stāstīja, ka šogad tika nolemts vispirms tikšanos rīkot vecākajā Siguldas apkārtnes baznīcā – Krimuldas luterāņu dievnamā, bet pēc tam – arī pārējos dievnamos. Savukārt nedēļas pēdējā dienā – jaunākajā baznīcā. Savukārt 20. janvārī jau sesto reizi Siguldā notiks lūgšanu brokastis.

Plaša programma arī Radio Marija Latvija

Visas Lūgšanu nedēļas laikā īpašu programmu veltījis “Radio Marija Latvija“. Ik rītu plkst. 10 ēterā būs kopīgas lūgšanas un pārdomu tekstu lasīšana. Teksti dažādās valodās ir pieejami šeit, tulkojumu latviešu valodā sarūpējis izdevuma “Mieram Tuvu” redakcija.

Ēterā paredzētas arī pārraides no dažādu konfesiju dievnamiem: svētdien, 22. janvārī, ēterā plkst. 11 būs dzirdama Sv. Mises translācija no Cēsu Kristus Karaļa draudzes, plkst. 13 – luterāņu draudzes dievkalpojums, bet plkst. 16 – baptistu draudzes dievkalpojums. Būs arī īpaši raidījumi.

Visbeidzot Lūgšanu nedēļa noslēgsies 25. janvārī plkst. 18.40 ar Sv. Mises tiešraidi no Vatikāna.

Aizsākumi meklējami jau 1740. gadā

Lūgšanu nedēļa par kristiešu vienotību aizsākās jau tālajā 1740. gadā. Tas ir laiks, kad Skotijā aizsākās Vasarsvētku kustība, aicinot lūgties par vienotību un kopā ar visām Baznīcām.

Savukārt 1908. gadā datumus Baznīcas vienotības oktāvai no 18. līdz 25. janvārim pirmo reizi izvēlējās anglikāņu mācītājs Pols Vatsons. Kā pastāstīja KBIFA, izvēlētie datumi nav nejauši, jo tie saistās ar diviem lieliem Baznīcas apustuļiem – sv. Pēteri un sv. Pāvilu: 18. janvārī sv. Pēteris kļuva par pirmo Romas bīskapu jeb pāvestu, no kura arī pēc tam ir aizsākusies pāvestu pēctecība. Savukārt 25. janvārī ir sv. Pāvila atgriešanās svētki, kad viņš no kristiešu vajātāja kļuva par dedzīgu Kristus piekritēju un draugu.

Lūgšanu nedēļas par kristiešu vienotību laikā paredzētajiem pasākumiem citās draudzēs interesējieties savās draudzēs vai arī meklējiet informāciju draudžu sociālo tīklu kontos vai mājaslapās.

Foto: Unsplash.com

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.