IzpēteZiņas

Savākti 23% parakstu no nepieciešamā skaita, lai rīkotu referendumu pret partnerības institūtu

5. janvāris bija pēdējā diena, kad pēc mēnesi ilgās parakstu vākšanas varēja paust pretenzijas pret Saeimas pieņemtajiem Notariāta likuma grozījumiem, kas paredz partnerības institūta ieviešanu Latvijā.

Lai ierosinātu referendumu par likuma grozījumu atcelšanu, bija jāsavāc vienas desmitās daļas jeb 154 241 vēlētāja paraksts, taču savākti 35 089 paraksti jeb nepilni 23% no nepieciešamā skaita, ziņo aģentūra LETA, atsaucoties uz  Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sniegto informāciju.

Saeimas deputāts Mārcis Jencītis (“Latvija pirmajā vietā”) rakstīja ”Facebook”, ka “uz 2.janvāri 1,47% Latvijas balsstiesīgie iedzīvotāji ir parakstījušies par viendzimuma attiecību legalizācijas likuma apturēšanu. Visaktīvāk iedzīvotāji ir parakstījušies Augšdaugavas novadā (4,88%), Rēzeknes novadā (3,77%) un Varakļānu novadā (2,97%).”

Oficiālos parakstu vākšanas rezultātus CVK izsludinās līdz 12.janvārim.

Kā zināms, atbilstoši Satversmei, trešdaļa Saeimas deputātu varēja iesniegt prasījumu uz diviem mēnešiem apturēt Saeimā pieņemto grozījumu Notariāta likumā izsludināšanu, lai vienu mēnesi organizētu parakstu vākšanu referenduma sarīkošanai. Parakstu vākšana referenduma ierosināšanai sākās 7.decembrī.

Jau rakstījām, ka 9. novembrī no Saeimas tribīnes deputāte Linda Matisone (”Apvienotais sarakts”), tūlīt reaģējot uz Saeimas vairākuma balsojumu, paziņoja, ka rosinās parakstu vākšanu par tautas nobalsošanu referendumā.

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs (”Vienotība”) likuma izsludināšanu apturēja, un bija dota zaļā gaisma parakstu vākšanai.

Likumprojektu, paredzot ieviest jaunu tiesību institūtu – partnerību –, virzīja Tieslietu ministrija ar ministri Inesi Lībiņu-Egneri (”Vienotība”) priekšgalā. Pret institūtu balsoja opozīcijas partijas: “Apvienotais saraksts”, ”Latvija pirmajā vietā”, ”Nacionālā apvienība”, kā arī ”Stabilitātei”.

Viens no redzamākajiem deputātiem, kas mudināja parakstīties, bija Jānis Grasbergs (”Nacionālā apvienība”).

”Latvijas radio” intervijā Grasbergs vērtēja, ka laiks parakstu vākšanai nav bijis labvēlīgs, jo “bija daudz svētku un pirmssvētku dienu”.

Spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, paraksta atdošana šķitusi būtiska arī vasarsvētku draudzes ”Dzīvības avots” mācītājam Modrim Ozolinkevičam. Kā zināms, Jānis Grasbergs ir šīs pašas draudzes padomes loceklis.

No baptistu vides visticamāk parakstījušies – Artūrs Līmanis no Valmieras, Edgars Lapiņš Ventspilī, Māris Jukumsons no Rīgas un citi.

No katoļiem: Tuvumā.lv rakstu autore Inese Šteina un citi.

No luterāņiem: Ieva Birule- Bobinska Liepājā, Dita Pavloviča Ventspilī un citi.

Luterāņu mācītājs Mārtiņš Kalējs tos, kas neparakstījās, bargi brīdinājis:

Aktīvākās organizācijas, kas mudināja parakstīties pret likumprojektu, bija biedrība ”Asociācija Ģimene””, kā arī ”Vecāku alianse” ar Artūru Irbi reklāmas rullītī priekšgalā, ”Kustība Par dabisku ģimeni”, ”LATGOLYS KONGRESS”, ”Īsta mīlestība gaida” u.c.

Medijā Aprinkis.lv bija publicēts Vijas Beinertes mudinājums parakstīties, kas tika pārpublicēts arī Tuvumā.lv.

Iekšējā balsojumā starp nodibinājuma ”Kristīga dzīvesveida izpētes fonds” (medija Tuvumā.lv uzturētājs) atbalstītājiem mūsu slēgtajā grupā ”Facebook” atklājās:

  • 3 parakstījās;
  • 3 neparakstījās ”jo man savi argumenti” (tajā skaitā šī raksta autore),
  • 2 neparakstījās ”jo man vienalga”;
  • lielākā daļa (vairāk nekā 23 cilvēki, kas redzēja aicinājumu) nekā nereaģēja.

Kaspars Ezeriņš pieļauj, ka daļa kautrējas atklāt savu viedokli ”vai arī šajā jautājumā negrib neko teikt, lai nebūtu lieka diskusija, nosodījums vai lai neizveidotos nepareizs priekšstats”.

K. Ezeriņš uzskata, ka parakstījies pret “viendzimuma laulības legalizēšanu. Kaut arī patreiz tiek skaidrots, ka tās ir tikai partnerattiecības, bet tas ir solis, ka pēc laika būs viendzimuma laulības, un pēc laika nedrīkstēs teikt “mamma” un “tētis”, bet būs “vecāks 1” un “vecāks 2″. Tas ir solis, ka bērniem stāstīs, ka tas ir normāli – pamēģināt ar sava dzimuma partneri, un solis pretī tam, ka bērni varēs izvēlēties savu dzimumu, veikt hormonu maiņas procesus, un viendzimuma pāri varēs adoptēt bērnus. Kādi teiks, ka tas tā nemaz nav, bet pasaulē pierāda, ka viss šis ienāk ar maziem soļiem.”

Savukārt Aidis Tomsons portālā ”Delfi” publicēja komentāru ”Remdenais kristietis”, kurā pats par sevi ironizēja kā remdenu, un skaidroja, kāpēc nolēmis neatdot savu parakstu. Netradicionālas orientācijas cilvēkus viņš personīgi pazīst, zina viņu ciešanas kā (iespējams, senču) grēka sekas, un tieši tāpēc vairās tiesāt, bet vest pie mīlestības atziņas. A. Tomsons atsaucas uz apustuli Pāvilu, kā arī kristīga psihologa Dž.Dobsona pētījumu (Personīgi piekrītu A. Tomsona argumentiem).

Publikācijā atspoguļotais viedoklis 
nav uzskatāms par kristīgā medija “TUVUMA.lv” 
vai nodibinājuma "Kristīga dzīvesveida izpētes fonds" 
oficiālo nostāju. 
Ja Tev patīk Tuvuma.lv darbs, 
atbalsti mūs! 
Konta numurs: LV50HABA0551040282926
Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv