Ziņas

Sestdien visā Latvijā norisināsies “Atvērto baznīcu diena” un “Baznīcu nakts”

Kristīgais kultūras notikums “Baznīcu nakts” šogad norisināsies sestdien, 28. maijā. Jau otro gadu Baznīcu naktij pievienosies Latvijas sakrālajam mantojumam veltītais notikums “Atvērto baznīcu diena” — vairāk nekā 170 Latvijas dievnamu būs atvērti apmeklētājiem no pulksten 10:00 līdz 22:00 un ilgāk. Baznīcas, kuras būs atvērtas, ir atzīmētas kartē.

Baznīcu nakts šogad Latvijā notiks jau devīto reizi. Ekumeniskais dažādu kristīgo konfesiju draudžu kopīgi veidotais notikums tradicionāli norisinās no pulksten 18.00 līdz 24.00. Baznīcu nakts aicina ikvienu cilvēku iepazīt tuvāk kristīgo kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumu – pieredzēt Dieva radīto skaistumu Latvijas baznīcās, satiktajos cilvēkos un katram savā dvēselē. Šogad notikuma vienojošā tēma ir vārdi no Bībeles: “Un dari to zināmu saviem bērniem un saviem bērnu bērniem.” (5Moz 4:9) Tie aicina pārdomāt kristīgās ticības un ar to saistītā vērtību mantojuma uzticēšanu no paaudzes paaudzē, kā arī ģimenes saišu un draudzes kopības nozīmi cilvēka dzīvē.

Atvērto baznīcu diena ir iniciatīva, kas pievienojās Baznīcu naktij 2021. gadā. Baznīcu diena ir iespēja Latvijas ļaudīm un mūsu valsts viesiem apceļot Latvijas novadu dievnamus un iepazīt to sakrālā mantojuma skaistumu no 10:00 rītā līdz 22:00 vakarā. Atvērto baznīcu dienu iedvesmo atziņa, ka Latvijas dievnami — katrs savā neatkārtojamībā — ir kopīga Latvijas tautas vērtība. Dievnamu mantojumu sastapt un tuvāk iepazīt ir vērts katram cilvēkam neatkarīgi no personiskās pārliecības reliģijas jautājumos. Atvērto baznīcu diena ir arī pateicības apliecinājums tiem Latvijas ļaudīm, kuri savās draudzēs kalpodami, vai ziedodami līdzekļus, ir rūpējušies par dievnamu atjaunošanu, uzturēšanu, saglabāšanu no paaudzes paaudzē.

Kartē Baznīcu nakts mājaslapā ir apkopotas ziņas par dievnamiem, kas būs atvērti un piedalīsies abos notikumos. Ikviens ceļotājs ir aicināts izplānot savu maršrutu un doties apceļot baznīcas kopā ar ģimeni, draugiem, vai varbūt vadot veselu ekskursiju.

Ikviena draudze ir aicināta savu dievnamu turēt atvērtu no pulksten 10:00 līdz vismaz 22:00. Taču realitātē ne visur tas būs nodrošināts, tādēļ notikumu rīkotāji lūdz viesus pievērst vērību apmeklējamās baznīcas atvērtības laikam, kas norādīts vienotajā pasākuma kartē vietnē baznicunakts.lv.

Plānots, ka baznīcās, kur ir tāda iespēja, pulksten 12:00, 18:00 un 22:00 zvanīs zvani. Pulksten 21:00 vienā laikā visās baznīcās lūgs Tēvreizes lūgšanu un dziedās tautas lūgšanu “Dievs, svētī Latviju!”. Notiks aizlūgumi, iestājoties par Ukrainas tautu viņas cīņā par savas valsts brīvību no krievijas okupācijas, par mieru un kara izraisītāju atgriešanos no ļaunuma.

Par Baznīcu nakti

Nodibinājums aicina ziedot turpmākam darbam — “Baznīcu Nakts fonds”, vienotais reģistrācijas numurs 40008214405, bankas konta numurs LV14HABA0551037490653.

Baznīcu nakts Latvijā notiek kopš 2014. gada. Baznīcu nakts ideja līdz Latvijai atceļoja no Austrijas, kur pirms vairāk nekā 10 gadiem notika pirmais šāds Kristīgās baznīcas konfesiju un draudžu kopīgi rīkots ekumēnisks notikums. Drīz pēc tam pasākums notika arī Čehijā un Slovākijā.  Kopš 2012. gada Baznīcu nakts notiek arī Tartu, Igaunijā. Pasākuma ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijā Baznīcu nakti organizē starpkonfesionāla domubiedru grupa — nodibinājums „Baznīcu Nakts fonds”.

Vāka foto: Guntars Skutels. Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca. Baznicunakts.lv

Jurģis Klotiņš
Kultūras un sabiedriskais darbinieks, Rīgas domes deputāts.