Ziņas

Teroristiskais grupējums “Hamas” sācis karu Izraēlā. Aicinām lūgt par mieru Izraēlā un Gazas joslā (papildināts)

Sestdien, 7.oktobrī, Izraēlā nogalināti vismaz 250 cilvēki un vēl vairāk nekā 1400 ievainoti pēc palestīniešu grupējuma “Hamas” uzbrukuma, ziņo aģentūra LETA.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu videouzrunā paziņojis: “Izraēlas pilsoņi. Mēs esam karā, nevis operācijā, nevis eskalācijā, bet karā. [..] Šorīt “Hamas” veica slepkavniecisku pārsteiguma uzbrukumu Izraēlas valstij un tās pilsoņiem. Mēs esam tajā jau kopš agra rīta.”

Izraēlas bruņotie spēki ir sākuši veikt atbildes gaisa triecienus Gazas joslā. Jauns.lv vēstī, ka Gazas joslā sestdien miruši vismaz 198 palestīnieši un 1610 ievainoti.

Pēc Izraēlas prettrieciena sabrūk māja Gazā. Ekrānšāviņš no REUTERS video

Latvijas Ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja Sintija Broka Latvijas Televīzijas raidījumā ”Panorāma” prognozēja, ka “Izraēlas prettrieciens Palestīnai būs ārkārtīgi brutāls (..). Būtībā tas ir kas tāds, ko kopš 1973. gada šo divu valstu attiecībās neesam pieredzējuši – tas liek mums pārdomāt gan reģiona, gan Rietumu izpratni par šo konfliktu.”
Sestdien, 7. oktobrī, apritēja 50 gadi kopš 1973. gadā Sīrija un Ēgipte uzbruka Izraēlai.
ASV prezidents Džo Baidens sestdien paziņoja, ka “Savienotās Valstis ir kopā ar Izraēlu [..] Mēs nodrošināsim, lai Izraēlas iedzīvotājiem būtu vajadzīgā palīdzība un lai viņi varētu turpināt sevi aizstāvēt”.
Kenterberijas un Jorkas arhibīskapi nākuši klajā ar kopīgu paziņojumu, nosodot uzbrukumus un aicinot abas puses uz savaldību; “mēs esam apbēdināti un dziļi noraizējušies par vardarbību Izraēlā un Gazā, un mēs nepārprotami nosodām “Hamas” uzbrukumus [..] Mēs lūdzam par tiem, kas sēro, par ievainotajiem un visiem, kas baidās par savu drošību. [..]Mēs lūdzam [..]  par atjaunotiem centieniem ceļā uz taisnīgu mieru visiem”, raksta christiantoday.com.
Anglikāņu teologs Filips Blonds sociālajā tīklā “X” (jeb agrākais ”Twitter”) raksta: “Islāmisms atkal apzināti slepkavo civiliedzīvotājus – šoreiz Izraēlā -, kur viņi klīst pa ielām, nogalinot sievietes un bērnus ar nažiem un ieročiem, slavinot viņu brutalitāti, kad viņi spīdzina un sakropļo, un nogalina. Tas ir tas, pret ko mums visiem ir jācīnās, jo tas ir acīmredzams ļaunums.”
Francijas Evanģēliskā nacionālā padome (CNEF) aicinājusi Francijas sabiedrību nosodīt “vardarbību un slepkavības, kuras nekas neattaisno”, raksta lkr.lv. Vācijas kristīgā preses aģentūra “Idea” aicinājusi uz lūgšanu un skaidru atbalstu Izraēlai. Nīderlandes laikraksts “Reformatorisch Dagblad aicinājis uz beznosacījuma atbalstu Izraēlai. Savukārt laikrakstā “Nederlands Dagblad” pausts: “Lūgšana par vardarbības izbeigšanu nav morālistiska vai gļēva, bet gan bībeliska,” vēstī lkr.lv, atsaucoties uz cne.news
Svētdien, 8. oktobrī, Romas katoļu pāvests Francisks teicis: ”Es ar bažām un sāpēm sekoju līdzi notikumiem Izraēlā, kur uzliesmoja vēl mežonīgāka vardarbība, izraisot simtiem bojāgājušo un ievainoto. [..] Es apliecinu savu tuvību upuru ģimenēm, lūdzos par viņiem un visiem tiem, kuri piedzīvo šausmu un baiļu stundas. Lūdzu, pārtrauciet uzbrukumus un [apklusiniet] ieročus, un saprotiet, ka terorisms un karš neved ne pie kāda risinājuma, bet tikai pie daudzu nevainīgu cilvēku bojāejas un ciešanām. Karš ir sakāve: katrs karš ir sakāve! Lūgsimies par mieru Izraēlā un Palestīnā!” vēstī VaticanNews.


IESAKĀM

Strazdiņa, Ieva (09.10.2023.) Cīņa par apsolīto zemi jeb Izraēlas un Palestīnas asiņainā konflikta izklāsts. Lsm.lv

Plūme, Rihards (09.101.2023.) Kas varēja atbalstīt «Hamas» uzbrukumu Izraēlai, un kā reaģē pasaules valstis. Lsm.lv

 

Papildināts 09.10.2023.plkst.22.13

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv