Attiecības

Vai tu būtu gatavs runāt ar ieslodzīto? Iespēja pievienoties cietuma kalpotāju komandai (+ ĪSFILMA)

“Cietumā viņi ir ļoti dažādi. Ir tādi, kuri ir kalpojuši baznīcā. Esmu dzirdējusi par puisi, kurš ir pabeidzis Teoloģijas fakultāti, daudzi ir kristīti vai mācījušies svētdienas skolās, tā īsti no Dieva neko nesaprotot, bet ir arī tādi, kam nav nojausmas, ka Dievu var lūgt, un kā izskatās Bībele. Ir tādi, kas grib sadzirdēt un uzzināt, un ir tādi, kas grib strīdēties un noliegt. Jāmāk atrast jautājumus, kas spētu uzrunāt viņus visus un katru atsevišķi. Jautājumus, kas būtu viņiem svarīgi, kas liktu viņiem domāt, kas rosinātu viņus atvērt durvis Dievam,” tā 2014.gada nogalē rakstīja Evija Prauliņa Daugavgrīvas Baltās baznīcas avīzē “Baznīcas ziņas” .

Evija Prauliņa šoruden būs biežs viesis kādā no ieslodzījuma vietām. Evija ir viena no kalpotāju komandas, kas draudzēs populāro “Alfas” kursu vada ieslodzītajiem. Vēl pirms sešiem gadiem viņa nespēja iedomāties sevi, ejam uz cietumu, lai gan bija sajūsmināta par “Alfas” kursu kā tādu. “Noteikti ir daudz citu cilvēku, kuriem tas ir svarīgi un kurus tas interesē,” sprieda Evija 2010.gadā. Pirmās divas reizes viņa gāja uz cietumu, lai palīdzētu muzicēt, izpildot Dieva slavēšanas dziesmas, jo komandā pietrūcis cilvēku…

Evija Prauliņa

Evija Prauliņa

Fragments no Evijas Prauliņas atmiņām par kalpošanu cietumā 2013.gadā

“Atkal caurlaide, apsargi, gājiens pa teritoriju, ilgais kāpiens pa trepēm, un tad jau dodamies iekšā zālē. Priekšā drūma, melna ,,siena’’ – tādi viņi parasti izskatās pirmajā reizē. Kāds no viņiem nāk tāpēc, ka kamerā ir garlaicīgi, kāds nāk, jo zina, ka būs mielasts. Noteikti ir arī tādi, kas vēlas iegūt sev ko labu no šiem kursiem, bet ne visi patiesībā apjauš, kas ir Dievs un, ko viņi iegūs.
Sajūtas pēc pirmās reizes. Tā ir katastrofa. Negribu vairs iet atpakaļ, negribu redzēt puišus, tās negācijas, kas gāzās pār mums, kur visa pasaule ir vainīga. Man nav skaidrs, kā saņemties, bet padoties nevar. Atliek vien pasūdzēties mūsu aizlūdzēju komandai, brāļiem un māsām, kas kalpo kopā ar mani, un visiem kopā lūgt.
Ir pagājis pusotrs mēnesis. Ar lielu prieku gaidu svētdienas, kad būs iespēja satikt manus puišus. Salīdzinājumā ar pirmās tikšanās reizi, tie ir pavisam citi cilvēki. Jau šobrīd ieejot zālē mūs vairs negaida lielā melnā masa, viņi ir kļuvuši gaišāki. Kāds izlien no savas čaulas ātrāk, kāds vēl pretojas, bet ir prieks viņus redzēt. Viņi nebeidz pārsteigt. Šajā reizē viens no grupiņas puišiem, kurš mācēja Tēvreizi krievu valodā, ir uzrakstījis to pārējiem, lai arī viņi varētu iemācīties. Viņi mainās.”

“Alfas” nodarbības ir iespējamas, pateicoties sadarbībai ar Ieslodzījumu vietu pārvaldi, konkrētā cietuma administrāciju, ieslodzījumu vietas kapelānu un biedrību “Prison Fellowship Latvia”. “Komandā ir vai ir bijuši luterāņi, katoļi, baptisti, kristieši no vasarsvētku draudzēm, “Jaunās paaudzes”… Es jau nekalpoju no paša sākuma un visus pat nezinu,” ar smaidu stāsta Evija.

 Parasti “Alfas” kursi, ko rīko draudzes, orientēti uz tiem, kas par kristietību sākuši interesēties pavisam nesen un kas nav aktīvi dievkalpojumu apmeklētāji. Skeptiķi varētu teikt: re, instruments, kā “ievilināt Baznīcā”.
Protams, visbiežāk “Alfas” apmeklētāju sirdis patiešām tiek tā aizkustinātas, ka seko kristības un jaunais, dedzīgais kristietis arī kļūst par attiecīgās draudzes locekli. Kā gan draudžu vadītāji nebūtu priecīgi par šādu rezultātu! Nesavtīgā kalpošana cietumos ir atgādinājums kristiešiem, ka mūsu uzsāktās sarunas par Dievu ir domātas ne jau tamdēļ, lai kādu piepulcētu savai draudzei un savai konfesijai. Pats galvenais ir pastāstīt par Jēzu un iespēju kļūt par Jēzus sekotāju. Un Jēzum ir iespējams sekot neatkarīgi no tā, kurā vietā atrodies un kādus līkločus esi gājis savā dzīvē…

Pietrūkst vīriešu, kas ietu uz cietumiem

25.septembrī Rīgas Vecās Sv.Ģertrūdes baznīcā laikā no 13:00 līdz 17:00 notiks cietuma kalpotāju apmācības.
Tuvojas jaunā sezona kalpošanai cietumos un atkal ir vajadzīgi palīgi. Ieslodzījumu vietu pārvalde ir atsaucīga, nodarbības ir iespējams vadīt,  ja vien atrastos pietiekamā skaitā nodarbību vadītāju. Īpaši pietrūkst vīriešu, norūpējusies ir Evija. Vēl nav par vēlu pieteikties komandā.

“Katrs, kuram Dievs ir ielicis sirdī aicinājumu pievienoties šai kalpošanai, ir laipni aicināts uz apmācībām. Ņemot vērā, ka cietums ir neierasta vide ar stingriem noteikumiem, uz apmācībām vajadzētu ierasties visiem, kas grib pievienoties cietuma kalpotāju komandai,” piebilst Evija.

25.septembrī Rīgas Vecās Sv.Ģertrūdes baznīcā plkst. 10:00 notiks dievkalpojums, kas tiks veltīts cietuma kalpošanai. Dievkalpojuma laikā iepriekšējo gadu cietuma kalpotāju komandas biedri stāstīs par savu pieredzi.

Zemāk skaties īsfilmu par Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes draudzes un draugu brīvprātīgo darbu, rīkojot Alfu cietumos.

 

 

Uģis Martinsons, vairākas sezonas kalpojis cietumā:

 

Uģis Martinsons

Uģis Martinsons

“Pirmajā gadā, kad pats devos uz “Alfa” kursu, devos ziņkārības dēļ, bet iespēja kalpot cietumā šķita vēl interesantāka! Otrajā gadā devos tādēļ, ka bija maz vīriešu. Man tas nozīmē prieku kalpot un galvenokārt sekot Jēzus pavēlei. Man patīk, ka varu sludināt evaņģēliju komandā, kas vienam dažkārt neizdodas tik labi. Cietumnieki ir priecīgi, ka kāds atnāk un parunājas. Labi, ja kaut viens pieņem evaņģēlija vēsti.”

Inga Zviedre, kalpo Iļģuciema sieviešu cietumā:

 

inga-zviedre

“2008.gadā biju piedalījusies nelielā projektā Iļģuciema cietumā pie jauniešiem un atceros to laiku ar labām emocijām. Pieteicos uz Alfas apmācībām un apmācību laikā iepazinos ar citiem dedzīgiem kristiešiem, kas bija gatavi iet kalpot cietumā, un tā mēs vienojāmies, ka ejam kalpot uz cietumu. Tā bija mana “jā” atbilde Dievam. 2013.gadā bija tāds laiks, kad pārdomāju iepriekš piedzīvoto ar Dievu un ar cilvēkiem. Pēc lūgšanas un sarunas ar Dievu sapratu, ka Viņš uzrunā mani iet un kalpot citiem cilvēkiem, jo, pirmkārt, tas palīdzēs man pašai piedzīvot Dievu un iepazīt Viņu vēl labāk. Un, otrkārt, tas palīdzēs cilvēkiem iepazīt Jēzu. Mūsu Debesu Tēvs ir attiecību Dievs, un Viņš izaicina mūs uz dinamiskām attiecībām ar Viņu. Kalpojot citiem, mēs tajā brīdī esam attiecībās ar Jēzu. Manā sirdī ir ienācis Jēzus un es vēlos Labo vēsti padot tālāk meitenēm cietumā. Ir prieks redzēt cietumu meiteņu acīs, ka viņas ir sastapušās ar Dievu. “Alfa” kurss ir kā ūdens aka, kur var padzerties un remdēt slāpes, iziet no ikdienas rutīnas. Viņas var apturēt laiku, ieklausīties Dieva Gara vadītajās lekcijās un pārrunāt mazajā grupiņā dzirdēto un piedzīvoto. Turklāt mēs kalpojam ne tikai meitenēm cietumā, bet arī kalpotāji viens otram ar liecībām, aizlūgšanām un padomu. Arī es saņemu atbalstu no komandas biedriem, kad man tas ir bijis vajadzīgs.”

Laura Freimane:

 

Laura Freimane

Laura Freimane

Ir labi un nepieciešams kalpot, sludināt savā draudzē  par to nav šaubu un diskusiju, jo tā ir mūsu garīgā ģimene. Bet ilgi nevarēju atrast veidu, kā kalpot draudzē. Kalpošana cietumā sākās ar to, ka bija nepieciešami slavētāji. Es pavisam noteikti neuzskatīju, ka esmu spējīga uzstāties un slavēt svešu cilvēku priekšā, bet mēs iepriekš bijām lūgušas, lai Dievs mūs ved kalpošanā ārpus draudzes. Kā gan lai nepaklausa?! Aizgājām. Piedzīvojām, kā cilvēki mainās dzirdot Kristus vēsti: citi iesmīn, citi ieklausās, citi ieņem neticības stāju  nebija tādu, kurus tas kaut kādā veidā neietekmētu. Jēzus ir teicis, ka ticīgie Viņu ir “apciemojuši cietumā un slimnīcā”. Ejot uz cietumu mums ir īpaša iespēja darīt to, kas šiem cilvēkiem patiesi nepieciešams  parādīt Ceļu, kur ir glābšana, piedošana, brīvība, atjaunošanās, jaunas iespējas! Cilvēki, kas dažādu iemeslu dēļ ir krituši un ieslīguši grēka purvā, var sadzirdēt Labo Vēsti! Mūsu uzdevums ir sludināt, bet pārliecināt cilvēku – tas ir Svētā Gara darbs! Paldies Dievam, Latvijā cietumos evaņģēlijam ir durvis vaļā! Kas gan var zināt, cik ilgi tas būs? Kā gan mēs varam ignorēt un atteikt šim aicinājumam, ja, iespējams, daudziem no šiem vīriem un sievām šī būs vienīgā iespēja dzirdēt Dieva Vārdu un piedzīvot Viņa patiesību?!

Zane Dambe, kalpojusi sieviešu cietumā:

Zane Dambe

Zane Dambe

“Kādā dievkalpojumā tika izteikts aicinājums pievienoties cietuma kalpošanai. Sajutu iekšēju aicinājumu, ka gribētu piedalīties, bet reizē arī šaubījos. Kādi cilvēki mani iedrošināja, lai atnāku vismaz uz komandas apmācībām, paklausos. Arī pēc apmācībām joprojām šaubījos, tad mani iedrošināja – lai aizeju vismaz vienu reizi uz cietumu, pamēģinu, paskatos kā viss notiek un kā es tajā jūtos. Aizgāju. Un tā arī paliku šajā kalpošanā! Tas ir skaisti – doties aiz cietuma mūriem, aiz pašas aizspriedumiem un līdzšinējiem priekšstatiem – un piedzīvot, ka tur – otrā pusē – ir tādas pašas sievietes kā es! Ieraudzīt, kā tur uzzied sirsnība, cilvēcība, cietuma meitenes atveras, atklājas dzīvesstāsti, dažādi raksturi, tiek dzīvots līdzi dažādām dzīves vētrām un arī priekiem. Nav jau viss tikai skaisti un rožaini, ir arī izaicinājumi, pārbaudījumi un grūtības, bet tā jau ir normāla dzīves sastāvdaļa. Dažas ieslodzītās nāk, lai nopelnītu kādu plusiņu par labo uzvedību un aktivitātēm, citas patiesi ir iedegušās par evaņģēlija vēsti. Lai nu kā – es ticu, ka Jēzus pats ir klātesošs viscaur šajā kalpošanā, un tikai Viņš ir tas, kurš patiesi izmaina sirdis un dzīves!”

 

Diāna Dubrovska, kalpo vīriešu cietumos:

Diāna Dubrovska

Diāna Dubrovska

“Es sāku iet uz cietumu, lai pati iemācītos izturēties pret ieslodzītājiem kā pret vienlīdzīgiem, bez nosodījuma, nevis skatīties no augšas. Ar laiku es sapratu, cik svarīgi ir stāstīt par Kristu un piedošanu.

Manuprāt, daudzi nav piedevuši ne tikai citiem, bet, pirmkārt, jau paši sev. Rodas iespaids, ka daudzi domā, “Dievs piedod visiem, bet tas, ko izdarīju es, to gan viņš piedot nevar”. Vai arī, “Man ir kaut kas jādara, jāmainās un tikai tad es varu tuvoties Dievam”. Man ir svarīgi pateikt, ka sākumā Tu ej pie Kristus un tad, Svētā Gara spēkā, notiek izmaiņas.

Esot mazajās grupiņās un diskutējot, ir bijusi sajūta, ka mēs atrodamies nevis cietumā, bet kādā istabā labā kompānijā. Ir reāla tuvības sajūta. Protams, ne vienmēr. Šajā kalpošanā mazāk nekā citās mēs redzam augļus, jo mēs nezinām, kas ar ieslodzītajiem notiek, kad kurss beidzas un mēs aizejam. Mums paliek ticība, ka mēs savu esam izdarījuši un tālāk ir Svētais Gars, kas turpina darboties. Iemeslu, kāpēc es kalpoju cietumā, vislabāk ilustrē viens “pastāstiņš”:

“Kāds karalis pārģērbās par zemnieku un apstaigāja savu karaļvalsti. Reiz viņš sastapa kādu vecu un salīkušu vīriņu, kas nopūlējās kaut ko stādīdams. Karalis jautāja, ko viņš dara, un vīriņš atbildēja, ka stāda riekstkoku, jo viņam ļoti garšo rieksti. Karalis pūlējās vīru pārliecināt, lai viņš nemoka savu slimo muguru, jo tāpat nenodzīvos līdz laikam, kad riekstkoks nesīs augļus, ka vīrs nevienu riekstu nesagaidīs un nepagaršos. Vīriņš uz to atbildēja, ka, ja arī viņa senči būtu domājuši tāpat, tad viņš nekad nebūtu uzzinājis, kā garšo rieksti.”

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv