Alvils Strīķeris — no pankroka mūziķa par korupcijas novērsēju
Kārtslēkšana, skeitbords, muzicēšana pankroka grupā un teoloģijas studijas — tik dažādas bijušas Alvila Strīķera intereses pusaudža gados un jaunībā. Šobrīd viņš kalpo valstij, strādādams Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par Politikas plānošanas nodaļas vadītāju. Laimīgākos brīžus pavada kopā ar sievu Barbaru un meitu Andželu. Ģimene ir Katlakalna ev.lut. draudzes locekļi, Alvils šad tad kalpo draudzē ar lasījumiem un vada pa kādai lekcijai Alfas kursā. Viņš savā dzīvē ir pārliecinājies, ka bez ticības Dievam svarīga ir arī laika plānošana.
Savu dzīvi Alvils sāka izbaudīt tad, kad sāka to plānot. “Plānošanu veicu nopietni, pa dekādēm. Savus mērķus sadalu punktos, apakšpunktos un posmos. Katrā ziņā man plānotājs gadam vienmēr ir līdzi un tajā jau pašlaik ir ieraksti arī decembra sadaļā. Dažādas aktivitātes un sasniegumus plānoju posmos. Īsākais periods ir trīs mēneši, garākais – dekāde. Šajā kontekstā es pavisam nesen savā feisbuka sienā nošēroju citātu “The best way to predict future is to create it” (tulk.- Labākais veids, kā paredzēt nākotni, ir radīt to.”).
“Svarīgi izsvērt, vai plānotās darbības ir Dieva prāts vai gluži pretēji. Bet tas pavisam noteikti nenozīmē sēdēt ar saliktām rokām klēpī un gaidīt īpašas zīmes no augšas, lai pieceltu savu sēžamvietu no dīvāna un sāktu kaut ko darīt. Luters esot teicis: pat tad, ja zināšot, ka Jēzus atnāks rīt, tik un tā šodien stādīs ābeli – darīs to, ko bija ieplānojis.”
Alvils sapratis, ka līdztekus plānošanai liela nozīme ir arī sevis motivēšanai un neatlaidībai. “Galu galā, Edisons izgudroja elektrisko spuldzīti pēc 1000 neveiksmīgiem mēģinājumiem.”
Latvijas ekumenisma uzplaukuma liecinieks
To, ka Kristus ir vienīgais ceļš uz mūžīgo dzīvību, Alvils sāka apzināties, kad 17 gadu vecumā, klasesbiedra uzaicināts, pievienojās vienai no Bībeles reformātu draudzes mājas grupiņām. Tolaik reizi nedēļā 10 – 20 cilvēku lielais pulciņš sanāca kopā, lai lūgtu Dievu un studētu Bībeli. Mājas grupas apmeklējumiem sekoja piedalīšanās dievkalpojumos, kristības un arvien lielāka iesaistīšanās draudzes dzīvē. Alvils spēlēja ģitāru slavēšanas grupā, vadīja vadīja Bībeles studiju – mājas grupiņu. Kā viņš atzīst, tad jau tolaik izpaudusies vēlme vadīt, organizēt, sakārtot procesus un caur šīm daudzajām aktivitātēm tika iegūtas līdera spējas, kas lieti noder arī pašlaik, vadot KNAB Politikas plānošanas nodaļu.
“Lai vadītu pulciņu cilvēku, kas nāca uz mājas grupu, bija nepieciešamas un nācās apgūt līderības prasmes. Ja vadītājs kādam nepatīk, var taču iet uz jebkuru citu grupiņu. Attiecīgi nepieciešams veidot personiskas attiecības, nepieciešams iekarot uzticēšanos, lojalitāti, cieņu un vienotību – tie ir līderības principi un vērtības. Un arī pankroka grupu izveide, vadīšana un organizēšana ir devusi pieredzi, kas noder vadot nodaļu, kurā strādā vairāki cilvēki. Tiesa gan darba attiecībās ir viens papildus motivātors – tiek maksāta alga.”
Laiku, kad Alvils ielaida savā dzīvē Jēzu un kļuva par baznīcas dalībnieku, viņš vērtē kā ekumenisma (draudzība starp kristiešu konfesijām) caurstrāvotu. Notika milzīgs kristīgs pasākums “Cerība ’99”, kura ietvaros Latvijā viesojās arī vairākas populāras kristīgā roka grupas no ASV, tajā skaitā “The Beldings” (pop punk) un “Disciple” (heavy metal). Šis pasākums atstāja ļoti lielu iespaidu uz daudziem jauniešiem, kopā pulcēja dažādu konfesiju un baznīcu pārstāvjus. Arī pēc pasākuma pozitīva komunikācija kādu laiku turpinājās. Daudz jauniešu gāja uz katoļu kopienas “Effata” rīkotajiem slavēšanas vakariem un mājas grupiņām. Vēl daudzi apmeklēja luterāņu veidotas rekolekcijas Sv. Gregora skolā Saldū, kuras parasti notika visu nedēļas nogali ar nakšņošanu turpat uz vietas. “Tāpat ļoti daudz ievērojamus pasākumus organizēja harizmātu draudzes, kas tajā laikā auga kā sēnes pēc lietus, tajā skaitā “Labā vēsts” un “Prieka vēsts” – tās bija pašas populārākās,” stāsta Alvils.
Pēc tiesību zinātņu bakalaura grāda un jurista kvalifikācijas iegūšanas Biznesa augstskolā “Turība” ar domu reiz kļūt par sludinātāju un kādas draudzes vadītāju Alvils studēja Baltijas Reformātu teoloģijas semināra un Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes apvienotajā maģistra programmā. Studiju gaitā gan nākotnes redzējums pamainījās.
“Tas nenotika vienā dienā un nav saistīts ar kādu konkrētu notikumu. Vienkārši lēnām, arvien vairāk un vairāk sliecos uz domām par to, ka tomēr nevēlos kļūt par baznīcas vadītāju, par sludinātāju. Tāpēc arī mācības nepabeidzu, jo tam vairs nebija motivācijas.”
Alvila neatlaidība un līdera dotības spēcīgāk izpaudušās citās aktivitātēs – viņš vadījis Eiropas Savienības jauniešu apmaiņas programmas Čehijā, Itālijā un Francijā, kā arī bijis vairāku pankroka grupu izveidotājs.
Ar pankroku 2000 auditorijai
Divus gadus Latvijas Kristīgajā Radio Alvils izveidoja un vadīja pankroka raidījumu “Dubulttēja”. Tad pasaulē bija populāras tādas grupas kā “Offspring,” “Greenday,” “Blink-182”, “Rancid”, un kristīgajā vidē – “Mxpx”, “Value Pac”, “Ninety Pound Wuss”, “Dogwood” u.c. Pankroka vēsmas sasniedza arī mūsu valsti.
Paša izveidotajās pankroka grupās Alvils spēlēja ģitāru, dziedāja un veica organizatorisko darbu. No viņa dibinātajām grupām dažas pastāvēja vien īsu brīdi, piemēram, “Nice Light”, “Forbidden Tears”, bet citām – “One owe one,” “Toothsome Twang”, “Guerilla Habits” un “ODW” – bija ilgstošāki panākumi. Laikā, kad pasaulē popularitātes zenītā bija “Blink-182”, Alvila grupa “Toothsome Twang” bija tik populāra, ka uz saviem koncertiem spēja sapulcināt no 500 līdz 2000 cilvēku lielu auditoriju. Tā pati “Toothsome Twang” arī sacerēja kopīgu dziesmu ar joprojām pastāvošo Latvijas vecās skolas pankroka grupu “PND”.
Jautāts, kādu mūziku ieteiktu klausīties kristiešiem, Alvils atbild:
“Iesaku klausīties tādu mūziku, kas patīk un iedvesmo. Līdzīgu atbildi es dotu, ja man jautātu, ar kādu mašīnu es ieteiktu braukt kristiešiem vai kādu matu krāsu izvēlēties.”
Pēdējos gados pankroku Alvils klausās diezgan maz. Taču nesen iznācis grupas “Blinks -182” jaunais albums, kas nevarēja palikt nenoklausīts, un tas spēja iekarot arī Alvila meitas sirdi. “Andželai šis disks ne tikai patīk, viņai pat tajā ir mīļākā dziesma, ko viņa, braucot mašīnā, prasa atkal un atkal uzlikt.”
Meita un mīlošā sieva pašlaik Alvila dzīvē spēlē lielu lomu. “Mums visiem patīk atpūsties pie ūdens- braucam pie jūras vai upes. Dodamies uz zooloģisko dārzu, spēlējam galdaspēles. Andželai viņas 5 gados jau esam iemācījuši spēlēt riču raču un dambreti. Ar meitu bieži divatā braukājam ar velosipēdu,” par kopīgi pavadītajiem brīžiem teic Alvils.
Sievas dēļ mainīta konfesijas piederība. “Sieva ir ar katoļu bekgraundu. Viņai tā īsti neiepatikās reformāti, teica, ka neuzskata Rīgas reformātu draudzi par īstu baznīcu. (Smaida.) Tas, ka mēs abi kļuvām par luterāņiem, bija kompromiss. Katlakalna draudzē nonācām pavisam nejauši, pastaigājoties pa apkārtni, nokļuvām pie baznīcas. Apskatījāmies, kādos laikos ir dievkalpojumi, nākošā svētdienā atnācām, iepazināmies ar mācītāju, un tā arī palikām. Pēc tam izgājām arī iesvētes mācību.”
Pārliecināts par KNAB misiju un panākumiem
Alvila vadītās nodaļas galvenie uzdevumi ir KNAB politikas plānošana, izglītošana pretkorupcijas jautājumos un starptautisko saistību attiecībā uz pretkorupcijas pasākumiem izpilde. Lai izglītotu sabiedrību, tiek vadīti semināri gan valsts amatpersonām, gan studentiem, piemēram, izveidota sadarbība ar Rīgas Stradiņa universitāti un Valsts administrācijas skolu. Alvils stāsta, ka pēdējos gados ir izveidots projekts “apmāci trenerus” (“train the trainers”) – tiek izglītoti tie, kuri tālāk veiks apmācību savas organizācijas ietvaros.
“Nav iespējams ilgstoši nostrādāt KNAB bez degsmes par cīņu pret korupciju,” saka Alvils. “Ir jābūt motivācijai strādāt, fokusējoties uz rezultātu, kas padarītu mūsu valsti godīgāku, bagātāku, lai mēs paši tajā varam dzīvot labāk.” Viņam ir stipra pārliecība, ka vienmēr būs cilvēki ar degsmi sirdī, kas nāks strādāt KNAB.
Raksts ir tapis sadarbībā ar “interesanti.eu” un “www.e-avize.lv”. Pirmoreiz publicēts īsākā versijā 2016.gada 3.jūlijā šeit.
JAUNĀKIE KOMENTĀRI