Bēdīgu slavu ieguvusī reliģiskā organizācija “Pirmā Evaņģēliskā Jēzus draudze” pārsūdzējusi Vidzemes apgabaltiesas lēmumu par tās darbības izbeigšanu. Šādu prasību par reliģiskās organizācijas slēgšanu tiesai bija iesniedzis toreizējais ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Iemesls toreiz bija jaunas sievietes un viņas nupat dzimušā mazuļa nāve mājdzemdību laikā, jo reliģiskās organizācijas pārliecības dēļ netika sniegta medicīniskā palīdzība, turklāt dzemdības pieņēma vairāki organizācijas locekļi, tajā skaitā arī draudzes gans. Šobrīd šo lietu turpina izskatīt Zemgales rajona tiesa, kas uz nākamo sēdi sapulcēsies 31. maijā, portāls TUVUMĀ.lv uzzināja tiesās.

Jau vēstīts, ka pērnvasar Vidzemes rajona tiesa gan noraidīja prasību par “Pirmās Evaņģēliskās Jēzus draudzes” slēgšanu. Pilnīgi bez soda tā gan nepalika, jo tiesa nolēma izteikt draudzei stingru brīdinājumu par tās turpmāku darbību. Pamatojums bija, ka izvērtēšanas laikā tiesa esot guvusi pārliecību, ka pēc traģiskā gadījuma mājdzemdībās draudzē tās locekļi mudināti gan rūpīgi sekot savam veselības stāvoklim un doties vizītēs pie ārsta, tāpat arī grūtniecēm vēlams stāties uzskaitē.

Tiesa toreiz arī norādīja, ka draudzes likvidācija nebūtu samērīga ar tās 95 locekļu tiesībām uz reliģiskās pārliecības brīvību.

Lasiet vēl:

Tomēr prokuratūra rokas nenolaida un par pirmās instances tiesas lēmumu iesniedza protestu. Vēlāk apgabaltiesa lēma citādi – slēgt reliģiskās organizācijas darbību.

Tagad organizācija ir pārsūdzējusi šo lēmumu. Lieta atrodas Augstākajā tiesā.

Savukārt krimināllietas par traģēdiju mājdzemdībās, kad 2019. gada maijā Jelgavā mājdzemdību laikā mira 21 gadu jauna sieviete Līva Jēgermane un viņas jaundzimušais bērniņš, izskatīšana turpinās. Uz nākamo sēdi Zemgales rajona tiesa sanāks 31. maijā.

Tieši šīs reliģiskās organizācijas “Pirmā Evaņģēliskā Jēzus draudze” paustās “mācības” pārliecības dēļ sievietei un mazulim netika sniegta medicīniskā palīdzība, kā dēļ iestājās abu nāve. Toreiz tika ziņots, ka sievietei bija liegts stāties ārstu uzskaitē, lai sekotu augļa attīstībai un savai veselībai. Ārsta apmeklēšanu “garīgais līderis” nosaucis par “vājas ticības pazīmi, iešanu pret Dieva gribu”. Sieviete mira mokošās sāpēs un bezsamaņā, bet mazulis piedzima nedzīvs, jo dzemdību laikā bija nosmacis.

Kā iepriekš vēstīja laikraksts “Latvijas Avīze”, oficiālais draudzes gans Valdis Simsons kopā ar Renāru Jēgermani (mirušās sievietes vīrs) un garīgā līdera sieva Solvita Dāvida ir apsūdzētie šajā kriminālprocesā. Abus apsūdz par neatļautu ārstniecību un atstāšanu bez palīdzības. Apsūdzības celtas par neatļautu ārstniecību un atstāšanu bezpalīdzīgā stāvoklī. Par to Krimināllikumā draud sods līdz pat astoņiem gadiem cietumā.

Šis tiesas process notiek aiz slēgtām durvīm, jo šādu lūgumu izteica apsūdzēto aizstāvji.

Iepriekš laikraksts “Zemgales Ziņas” rakstīja, ka organizācijā “klimats” mainījās 2019. gadā, kad tās vadību pārņēma jauns līderis. No tā laika draudzes locekļiem aizliedza apmeklēt ārstu, turklāt dažos gadījumos pat likts pārdot savus īpašumus un pārcelties uz dzīvi vairākām ģimenēm kopā. Tāpat draudzes locekļiem ir aizliegts lasīt avīzes, žurnālus un laicīgās grāmatas, kā arī skatīties televīziju, nedrīkst apmeklēt teātri un dejas, smēķēt un lietot alkoholu. Sievietes nedrīkst valkāt bikses.

Foto: Unsplash.com

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.