IesakāmVideo

Ebijas Džonsones grāmata “Neplānotā” iedvesmo rīkoties (+VIDEO)

„Tas ir bizness, Ebij. Prioritāte ir peļņa un tev tā jāgūst!”- šādu rīkojumu Ebija saņēma no priekšniecības, būdama organizācijas ”Planned Parenthood’‘  abortu klīnikas direktore un jutās pilnīgi apstulbusi. „Kā  tad tā? Viņa taču bija uzsākusi darbu ģimenes plānošanas centrā “Planned Parenthood ” kā brīvprātīgā ar skaidru domu, ka viņa palīdz samazināt abortu skaitu. Viņa taču bija centusies sievietēm palīdzēt izvairīties no nevēlamas un neplānotas grūtniecības… Vai viņa tika maldināta?”

Šāda dramatiska epizode lasāma Ebijas Džonsones autobiogrāfijā “Neplānotā” (Abby Johnson “unPlanned”, 2011)  par to, kā, būdama ģimenes plānošanas centra “Planned Parenthood” direktore, viņa atskārst, ka patiesība ir otrā “žoga” pusē un nolemj drosmīgi šķērsot šo dzīvības un nāves robežu, izvēloties dzīvību. Ne jau  nāves draudi, kurus viņa saņem no izmisušiem abortu pretiniekiem – ekstrēmistiem –, ir tie, kas viņu pārliecina.

Dievs viņu spēcīgi uzrunā caur to, ko viņa ierauga ultrasonogrāfa ekrānā aborta laikā.

“Gluži kā mana meitiņa Greisa divpadsmit nedēļās”, viņa nodomā, apskatot perfekti izveidoto ķermenīti. Un tad, kas tad tas? Viņa redz, kā pēkšņi mazā kājiņa atraujas atpakaļ. Sajutis kanulas, aborta instrumenta, pieskārienu, bērniņš sāk cīnīties par savu dzīvību. Viņš izmisīgi cenšas aizgriezties prom no šī zondējošā iebrucēja. Tas ir tik skaidri saskatāms, ka auglis tomēr spēj to sajust un izrāda nepatiku. Ebija bija tik daudzām sievietēm apgalvojusi, ka auglis nejūt sāpes un ka augļa audi neko nejūt, kad tie tiek no sievietes ķermeņa izņemti…  Tā Ebijai bija mācīts….. Un tas ir mirklis, kad viņa saprot, ka viņa visām tām neskaitāmajām sievietēm bija melojusi…

Lasot grāmatu, pārdomāju: un ko mums māca? Kam mēs noticam? Vai tiem zinātniekiem, kas strādā pēc sirdsapziņas un neizslēdz morāli un garīgās vērtības no saviem pētījumiem?  Vai arī tiem, kuri ir ieinteresēti nopelnīt uz nevainīgu bērnu nāves un pieaugušo dezinformētības rēķina? Vai tiešām mums katram atsevišķi būtu jāredz vēl nedzimušā bērna reakcija un nāve, lai izdarītu secinājumus? Lai izlemtu, kam ticēt un kam ne? Cik viegli mēs uzķeramies uz meliem? 

Ebija pieņēma lēmumu aiziet no darba abortu klīnikā un pievienojās kustības “Pro-life” (”Par dzīvību”) cilvēkiem, kuri mēdza lūgt Dievu abortu klīnikas žoga otrajā pusē.

Ebija ar vīru gājienā par dzīvību Vašingtonā 2018.gadā. Foto: stream.org

UZZIŅA

Latvijas likumdošana nosaka, ka ķirurģiski abortu drīkst veikt līdz 12. grūtniecības nedēļai un ar medikamentiem grūtniecību atļauts pārtraukt līdz 7. grūtniecības nedēļai (49 dienām), rēķinot no pēdējās menstruācijas pirmās dienas. Latvijas aptiekās abortu izraisošas tabletes ir aizliegts pārdot- tās pieejamas klīnikās. Tomēr aptiekās, tajā skaitā internetā, bez receptes var iegādāties tā saucamo “avārijas” pretapaugļošanās līdzekli, ko lieto 3 dienu laikā pēc dzimumakta.

Gan ķirurģisks, gan medikamentozs aborts rada neauglības risku un infekcijas risku. Var rasties problēmas pastiprinātas asiņošanas dēļ, kā arī ķirurģiskā aborta gadījumā- narkozes radītas problēmas.

Pēc statistikas datiem, abortu skaits Latvijā samazinās, taču tie varētu nebūt objektīvi dati, jo medikamentozie aborti, kurus veic arvien vairāk, netiek reģistrēti.

Avots: veselam.la.lv

Viņas pārliecību stiprināja “Pro-life aktīvistu smalkjūtīgā un iejūtīgā attieksme. Asaras viņu acīs un miermīlīgās, neatlaidīgās lūgšanas. Viņu sarunu, viņu dialoga pieeja. Grāmata, ko viņa uzrakstīja par piedzīvoto, kļuvusi par smalkjūtības un dziļas ticības mācību grāmatu. Par to, kā Dievs pārvērš cilvēka sirdi kampaņas “40 dienu par dzīvību” (40 Days for Life) laikā. Kā tādas nepatikšanas kā iesūdzēšanu tiesā Dievs pārvērš par Savas uzvaras gājienu. Ebiju iesūdzēja tiesā bijusī darbavieta, un tieši šo apstākli Dievs izmantoja, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šim dzīvības un nāves jautājumam.

 Pavisam drīz Ebija un kustības “Pro-life” vadītājs Šons Kārnijs (Shawn Carney) nonāca reportieru jautājumu krustugunīs, arī Ebijas stāsts par bērniņu ultrasonogrāfa ekrānā un iemesliem, kāpēc viņa pameta darbu Planned Parenthood, kļuva par televīzijas ziņu izlaiduma galveno stāstu. Tam sekoja mediju intereses lavīna visā valstī un tagad jau visā pasaulē. Pēc Ebijas grāmatas 2019.gadā uzņemta mākslas filma un patlaban to rāda visās angliski runājošajās valstīs. Abortu klīnikas tiek slēgtas un to darbinieki atrod darbu citur. Tur, kur agrāk bija Ebijas bijusī darbavieta – abortu klīnika –, tagad ir “Pro-life” starptautiskais birojs. Ticu, ka šīs izmaiņas cilvēku saprašanā turpināsies un ka aborts un kontracepcijas līdzekļi kļūs par medicīnas vēsturi.

Vai arī Latvija ir gatava mosties no stagnācijas miega un pieņemt Ebijas izaicinājumu uz aktīvu rīcību?

 

Ebijas Džonsones uzruna Kanādā (2019), aicinot ne tikai lūgt Dievu, bet arī būt sabiedriski aktīviem, rīkoties un runāt skaļi, kļūstot par ietekmes aģentiem, aizstāvot dzīvību

2019.gadā uzņemtās filmas treileris

TV kanāla ”KBTX” sižets pirms 9 gadiem

 

* Raksta autore Silvita Kravale ir kustības ”Par dzīvību” aktīviste Latvijā. Uzziņa, fotogrāfijas, video un atsauces pievienotas pēc Tuvumā.lv redaktores izvēles.

Silvita Kravale
Silvita Kravale ir kristiete, triju dēlu mamma, katoliete, harizmāte, franciskāņu trešā ordeņa (OFS) viceprezidente, svešvalodu skolotāja. Visas lietas uzlūko Evaņģēlija gaismā. Ir ieinteresēta sabiedrības problēmu risināšanā un īpaši svarīga šķiet ģimenes vērtību, cilvēka dzīvības un cieņas aizstāvība. Iesaistās kustības "Par dzīvību" aktivitātēs. Šobrīd gatavojas 40 Dienu par dzīvību kampaņai Latvijā.