Izpēte

Pētījums pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. Kandidāti — kristīgu vērtību popularizētāji (papildināts)

Vai dalība vēlēšanās ir Eiropas kristiešu dzīvesveida sastāvdaļa un kāda reliģiskajai pārliecībai ir saistība ar politiskajiem uzskatiem? Turpinot iesākto pētījumu par kristiešiem Latvijas partijās, politiķu solījumiem un kristiešu viedokļiem par politiku, ieskatījāmies Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu sarakstos un meklējām tos, kuri sevi līdz šim publiski saukuši par kristiešiem vai netiešā veidā atbalstījuši kristīgas idejas.  Mēs, Tuvumā.lv redakcija, nevaram apgalvot, ka piederība kristiešu kopienai pati par sevi garantē kandidātu priekšrocību salīdzinājumā ar citiem. Mēs varētu sagaidīt godprātību, profesionalitāti, kristīgo vērtību aizstāvību, taču izpratne par vērtībām un idejas, kā tās praktiski ieviest dzīvē, mēdz krasi atšķirties. Turklāt visi ir cilvēki, nevis eņģeļi ar spārniņiem.  Iespējams, kāds sevi sauc par kristieti tikai tāpēc, lai saņemtu kristiešu atbalstu vēlēšanās. Var gadīties, ka citi sevi nesauc par kristiešiem tāpēc, lai apliecinātu, ka rūpēsies ne tikai par kristiešu, bet arī citu cilvēku interesēm. Un var izrādīties, ka ticība tiek uzskatīta par privātu lietu, kas nekādā veidā nav saistāma ar politisko pārliecību… Apkopojuma mērķis ir iedrošināt sekot līdzi aktuālajām norisēm, būt pilsoniski aktīviem un piedalīties domapmaiņā par to, kā rīkoties noteiktās dzīves situācijās.

Šis nav reklāmraksts. Neviens nav maksājis vai solījis kādu citu labumu, lai mēs kādu slavētu vai kādu peltu. Iepriekšējā balsošana sākusies kopš trešdienas, 22. maija. Galvenā diena, kad pilsoņi aicināti izdarīt savu izvēli, ir sestdien, 25. maijā no pulksten 7.00 līdz 20.00. Dienu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām un vēlēšanu dienā politiskā aģitācija ir aizliegta. Informācija par vēlēšanām šeit, par aģitācijas ierobežojumiem šeit.

Ja pamanāt apkopojumā nepilnīgu vai neprecīzu informāciju, rakstiet komentāru sadaļā vai uz e-pastu redakcija@tuvuma.lv, un mēs veiksim precizējumus vai papildinājumus.

Iepazīstinām ar deputātu kandidātiem no partijām secībā, ko noteikusi Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), piešķirot partijai saraksta numuru. Šajā apkopojumā pieminēti tie, par kuru iespējamo piederību kristiešu kopienai vai vispārīgi atbalstu kristīgiem uzskatiem zināms pēc viņu publiskās aktivitātes pēdējo gadu laikā, vai arī par ko netiešā veidā var liecināt informācija kandidātu profilos CVK mājaslapā vai kādi publiskie izteikumi. Kandidātiem un partijām neesam lūguši sniegt oficiāli apstiprinātu informāciju par ticību. Respektējam, ka reliģiskā piederība ir sensitīvi dati Vispārīgās datu aizsardzības regulas izpratnē.

1. saraksts. “Latvijas Krievu savienība”

Tatjana Ždanoka — kopš bērnības pieder pareizticībai, kristīta Ļeņingradas Sv. Nikolaja katedrālē, vēstīts lapā russkije.lvIevēlēta Eiropas Parlamentā 2014. gadā. Partijas “Latvijas Krievu savienība” valdes līdzpriekšsēdētāja.

Andrejs Mamikins — intervijā teicis, ka lūdz Dievu, lai Latvijā nesāktos Donbass, raksta sputniknewslv.com. Eiropas Parlamenta deputāts.

2. saraksts. “Latviešu Nacionālisti”

Nav zināma kandidātu reliģiskā piederība vai iespējams atbalsts kristīgām idejām.

3. saraksts. Latvijas Reģionu Apvienība

Mārtiņš Barkovskis — kristietībai pievērsās, kopš sāka apmeklēt Alfa kursu Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē, kļuvis par draudzes locekli. Ikdienā publicists ar pseidonīmu Otto Ozols, vairāku grāmatu autors. Tuvumā.lv rakstu autors.

Inga Bite — būdama Saeimas deputāte, teikusi uzrunu draudzē ”Prieka vēsts”. Viesojusies ”Latvijas Kristīgajā radio”. Sociālajos tīklos dalās ar ierakstiem par Dievu.

 

 

 

Ieva Brante — savu otro vīru izlūgusies Visumam, raksta nra.lv. Ar vīru apmeklē luterāņu draudzi Talsos, vēstī jauns.lv. Juriste, blogere,  “Kangoo Jumps” treniņu instruktore.

4. saraksts. Zaļo un Zemnieku savienība

Dana Reizniece-Ozola — precējusies Kuldīgas Svētās Katrīnas baznīcā, raksta “Ventas balss”. Piedalījusies Tuvumā.lv rīkotā diskusijā par sociālo garantiju nodrošināšanu baznīcu kalpotājiem. Saeimas deputāte, bijusī Finanšu ministre, šahiste.

5. saraksts. Politiskā partija “KPV LV”

Iveta Ziemele — sociālajos tīklos savulaik dalījusies ar pārdomām, kurās pieminēts Dievs. Piedalījusies radio raidījumā “Savienots” par nabadzības problemātiku. Saeimas deputāta palīdze, Lapmežciema dienas centra “Zaķīšu pirtiņa” vadītāja.

6. saraksts. “PROGRESĪVIE”

Laila Balga — “Eiropas Pretnabadzības tīkla” Latvijā (EAPN-Latvia) valdes priekšsēdētāja. Piedalījusies radio raidījumā “Savienots”.

Māris Indulis Graudiņš — piedalījies radio raidījumā “Savienots”. Brīvības un solidaritātes fonda valdes loceklis.

Viesturs Kleinbergs — Latvijas Samariešu apvienības dienesta “Samariešu atbalsts mājās” vadītājs, biedrības sabiedriskai iniciatīvai CIVITAS valdes priekšsēdētājs, Latvijas “Aprūpe mājās” asociācijas valdes loceklis. Piedalījies radio raidījumā “Savienots”.

7. saraksts. Jaunā Saskaņa

Nav zināma kandidātu reliģiskā piederība vai iespējams atbalsts kristīgām idejām.

8. saraksts. Jaunā konservatīvā partija

Andis Kudors — piedalījies radio raidījumā “Savienots”. Paudis atbalstu konservatīvām kristīgām vērtībām, atsaucas uz Bībeli — piemēram, rakstā delfi.lv. Strādā Austrumeiropas politikas pētījumu centrā.

9. saraksts. Attīstībai/Par!

Laima Geikina — piedalījusies Tuvumā.lv rīkotā diskusijā par sievietes aicinājumu. Latvijas universitātes Teoloģijas fakultātes vadošā pētniece, profesore.

10. saraksts. “Saskaņa” sociāldemokrātiskā partija

Nils Ušakovs — Rīgas domes priekšsēdētājs, darba kabinetā atrodas ikonas; ar trešo sievu precējies Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrālē.

 

 

 

 

Andris Ameriks — piedalījies kristiešu pasākumos, piemēram, Tautas lūgšanu sapulcē. Rīgas domes deputāts.

Regīna Ločmele-Luņona — intervijās pieminējusi Dievu, piemēram, komentējot “Maxima” traģēdiju.

11. saraksts. Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”

Jānis Grasbergs  — Rīgas vasarsvētku draudzes “Dzīvības Avots” padomes loceklis, Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs.

 

 

 

Aleksandrs Kiršteins — piedalījies radio raidījumā “Savienots”.

Jurģis Klotiņš — Tuvumā.lv rakstu autors, piedalījies radio raidījumā “Savienots”. Rīgas Jēzus ev. lut. draudzes loceklis. Kultūras pasākuma “Baznīcu nakts” organizētājs, Rīgas domes deputāts.

12. saraksts. Rīcības partija

Jeļena Korņetova — vecāku sabiedriskās kustības “Dzimta” juriste.

Oļegs Ņikiforovs — katoļu semināra lektors.

13. saraksts. Atmoda

Aldis Vidužs — no partijas ”No sirds Latvijai”, piedalījies radio raidījumā “Savienots”.

Armands Agrums — no partijas “Kristīgi Demokrātiskā savienība”.

Inguna Sudraba — intervijās teikusi, ka ir ticīga.

Ieva Margarita Ozola — Rīgas katoļu ģimnāzijas direktora vietniece, no partijas “Kristīgi Demokrātiskā savienība”.

Aivars Grigulis — no partijas “Kristīgi Demokrātiskā savienība”.

Mareks Raups — no partijas “Kristīgi Demokrātiskā savienība”.

14. saraksts. “Centra partija”

Aigars Bitāns — draudzes “Jaunā paaudze” pārstāvis. SIA OSTB valdes priekšsēdētājs.

15. saraksts. Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija

Nav zināma kandidātu reliģiskā piederība vai iespējams atbalsts kristīgām idejām.

16. saraksts. Jaunā VIENOTĪBA

Ģirts Valdis Kristovskis — retorikā mēdzis pieminēt Dievu vai atsaukties uz Bībeles stāstiem, apmeklējis Rīgas Āgenskalna baptistu draudzi.

Zanda Kalniņa-Lukaševica — sociālajos tīklos dalījusies ar Rīgas Lutera draudzes ierakstiem, un mācītāja Induļa Paiča pārdomām.

*Papildināts ar informāciju par Jurģi Klotiņu, Nilu Ušakovu, Ingu Biti, Jāni Grasbergu.

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv