Visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm būtu jāratificē Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā saukto Stambulas konvenciju. Pašlaik vēl sešas valstis, to vidū arī Latvija, vēl nav šādu soli spērušas. Tāpēc Eiropas Parlaments šonedēļ plāno skatīt rezolūcijas projektu, kurā aicinās pārtraukt vilcināšanos ar ratifikāciju un to izdarīt iespējami drīzākā laikā, liecina EP informācija par šajā nedēļā paredzēto plenārsēdi

Diskusijas par šo plānoto rezolūciju, kurā prasīs izbeigt kavēšanos ar Stambulas konvencijas ratifikāciju sešās ES dalībvalstīs, paredzētas otrdien, bet dienu vēlāk iecerēts balsojums.

Šajā rezolūcijas projektā EP deputāti norāda, ka Stambulas konvencija joprojām ir starptautisks standarts ar dzimumu saistītas vardarbības izskaušanai, tostarp vardarbību ģimenē. Ar rezolūciju paredzēts nosodīt ilgo kavēšanos un cīnīties pret dezinformācijas plašo izplatīšanu konvencijas jautājumā.

Portāls TUVUMĀ.lv iepriekš jau vēstīja, ka pirms sešiem gadiem ES parakstīja šo konvenciju, taču to vairāku valstu iebildumu dēļ joprojām nav ar parakstiem apliecinājušas vairākas dalībvalstis, to vidū arī Latvija. Vēlāk savukārt 2021. gada 6. oktobrī Eiropas Kopienas Tiesa atzina, ka ES Padome var turpināt konvencijas ratifikāciju arī tādā gadījumā, ja visas dalībvalstis nav tam piekritušas. ES pievienošanās Stambulas konvencijai neatbrīvo dalībvalstis no nacionālās ratifikācijas, teikts lēmumā.

Kā uzsvērts rezolūcijas projekta autoru sagatavotajā materiālā, “lielākās grūtības” sagādā Polija, kura ir ratificējusi konvenciju, taču tagad šajā valstī esot vērojams regress dzimumu līdztiesības jautājumos. Turklāt pašreizējā Polijas valdība vēlas atkāpties no konvencijas. Šīs katoliskā zeme arī ieviesusi faktiski pilnīgu abortu aizliegumu, norāda deputāti.

Kā teikts rezolūcijas projektā, deputāti ar šādu dokumentu prasīs nekavējoties izbeigt vilcināšanos ar konvencijas ratifikāciju sešās ES dalībvalstīs, kurās tas vēl nav izdarīts. To vidū ir Latvija, kā arī Lietuva, Slovākija, Ungārija, Čehija un Bulgārija.

Pēc EP norādītā, ir ļoti svarīgi ratifikāciju veikt pēc iespējas ātrāk. Stambulas konvencijas jautājums īpaši aktualizējies Covid-19 pandēmijas laikā, kad daudzās ES dalībvalstīs esot novērots straujš ar dzimumu saistītas vardarbības pieaugums, tajā skaitā arī ģimenēs.

Lasi vēl:

Foto: Unsplash.com

Artūrs Andžs
Artūrs ir ar 25 gadu ilgu pieredzi mediju vidū. Darbojies kā redaktors lielākajos Latvijas medijos - sākot ar “Apollo” portāla ienākšanu interneta mediju vidē 2000. gadā, vēlāk laikrakstā “Diena” un citviet, kā arī sabiedriskajos medijos - Latvijas Radio Ziņu dienestā, televīzijās. Ilgāku laiku viņa balsi varēja dzirdēt Radio Marija Latvija viļņos. Ilggadēja pieredze teksta autora jeb, kā moderni teikt, “kopīraitera” arodā, arī sabiedrisko attiecību, digitālā mārketinga un tulkotāja darbā. Izglītojies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bet arvien uzskata, ka turpina savas studijas caur dzīves rūdījuma skolu, un viens no vadmotīviem ikdienas gaitās ir: “Visa dzīve ir svētceļojums.” Saskarsme ar kristietību apjausta jau bērnībā, lai gan neviens ģimenē nebija kristīts. Gadu gaitā arvien stiprāk izjutis Dieva klātbūtni un aicinājumu sekot. Kristījies Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē. 2023. gadā vēlas atkal pilnībā izdzīvot svētceļojuma uz Aglonu burvību, veltīties žēlsirdības darbiem un vēl vairāk veltīt laiku ģimenei, kas nekad nevar būt par daudz. Patīk Latvijas daba, skriet maratonus un apceļot dzimto zemi.