AudioIesakām

SVARĪGI! Koronavīrusa «Covid-19» dēļ Latvijā izsludināta ārkārtas situācija; aizliedz masu pasākumus (papildināts)

Šodien, 12. martā, saistībā ar koronavīrusa ”Covid- 19” izplatību Latvijā izsludināts ārkārtas stāvoklis līdz Lieldienām – 14. aprīlim.

Valdība ārkārtas situācijas laikā noteikusi virkni ierobežojošu pasākumu:

 • Ar 13. martu atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi, sapulces, gājieni un piketi virs 200 cilvēkiem.
 • Lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem 13. martā ir jāiesniedz pirmsskolas izglītības iestādē rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši “Covid-19” skartās valstis vai teritorijas, nav bijuši kontaktā ar “Covid-19” saslimušajiem vai kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.
 • Tiks pārtraukta mācību procesa norise klātienē visās citās izglītības iestādēs, nodrošinot no 2020. gada 13. marta mācības attālināti, izņemot centralizēto valsts pārbaudījumu norisi.
 • Tiks pārtraukta visu kultūrizglītības un sporta profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmu mācību procesu norise, piemēram, treniņu, sacensību un mēģinājumu norise.
 • Valsts un pašvaldību iestādēm uzdots izvērtēt un iespēju robežās nodrošināt klātienes pakalpojumu sniegšanu attālināti.
 • Tūrisma pakalpojumu sniedzējiem uzdots iespēju robežās piedāvāt pārcelt un neplānot tūrisma braucienus uz “Covid-19” skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā publicētajai informācijai.
 • Iespēju robežās uzdots atcelt, pārcelt un neplānot darba braucienus un komandējumus uz “Covid-19” skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi atbilstoši SPKC norādījumiem.
 • Personām un kontaktpersonām, kuras atgriezušās no “Covid-19” skartās valsts vai teritorijas, jāveic īpaši piesardzības pasākumi, tai skaitā jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām u.c.

 

Arī LELB Bīskapu kolēģija izplatījusi minimālās piesardzības vadlīnijas draudzēm:

 1. Visiem jāseko līdzi atbildīgo iestāžu un dienestu norādījumiem un tie apzinīgi jāizpilda.
 2. Ir atceļamas sapulces, kuras nav absolūti nepieciešamas. Pēc iespējas jāizmanto citi saziņas līdzekļi – telefons, internets. Ar Bīskapu kolēģijas lēmumu tiek atceltas paredzētās diecēžu sapulces.
 3. Pašlaik nav vajadzības atcelt dievkalpojumus, taču draudzēm būs jāpilda rīkojumi par pulcēšanās ierobežojumiem, ja valstī tādi tiks izdoti. Rūpīgi sekojiet līdzi savam veselības stāvoklim un, pamanot slimības pazīmes – paaugstinātu temperatūru, iesnas, klepu, šķavas un tamlīdzīgi – nedodieties uz dievkalpojumiem vai draudzes sapulcēm. Palieciet mājās, lai pasargātu citus, un vajadzības gadījumā meklējiet mediķu palīdzību. Izmantojiet iespēju dievkalpojumos piedalīties ar TV starpniecību un klausoties “Svētrītu”. Gan dievkalpojumus, gan “Svētrītus” var atrast arī vietnē Replay.lv
 4. Bīskapi ir vienojušies, ka miera sveiciena laikā tuvāk stāvošajiem roka nav jāspiež. Sveicināt otru varam ar palocīšanos. Kā arī jāizvairās no apskaušanās.
 5. Līdz turpmākam sakraments jāpasniedz ar intinkciju, tas ir, pamērcējot hostiju vīnā. To dara mācītājs nevis dievgaldnieks pats. Tiem, kuri izdala sakramentu, īpaši rūpīgi jāievēro higiēna. Miera sveiciena laikā viņi ne ar vienu nesarokojas. Jātur gatavībā nepieciešamais roku dezinficēšanai arī izdalīšanas laikā.  

Draudze ”Prieka Vēsts” vakar publicēja aicinājumu 12. martā no plkst. 20.30 līdz 21.00 ikvienu privāti vai kopā ar ģimeni iestāties lūgšanu akcijā pret Covid-19 vīrusa izplatīšanos.

”Vatikan News” raksta: ”Laikā, kad Itāliju un citas zemes skar ar koronavīrusu saistītā krīze, pāvests uztic Romu, Itāliju un visu pasauli Dievmātes aizsardzībai. Videovēstījumā Svētais tēvs vērsās pie Marijas, kas ir “Slimnieku veselība” un “Romiešu tautas glābiņš” ar speciāli sagatavotu lūgšanu.” Pēc 11. marta katehēzes mācības pāvests teica: “Es no visas sirds pateicos slimnīcu personālam, ārstiem, medmāsām un medbrāļiem, kā arī brīvprātīgajiem, kuri šajā tik ļoti smagajā brīdī ir līdzās cilvēkiem, kuri cieš”, teica Svētais tēvs. “Es pateicos visiem kristiešiem, visiem labas gribas vīriešiem un sievietēm, kas šajā brīdī, neatkarīgi no savas reliģiskās piederības, vienoti lūdzas. Vissirsnīgākā pateicības par šiem pūliņiem.”

Koronavīrusa uzliesmojums ir sasniedzis globālas pandēmijas līmeni, trešdien paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss.

Katoļu priesteris Hugh Barbour velk paralēles karantīnas laikam un gavēņa laikam Itālijā. “Šajās 40 dienās, ko pašlaik izdzīvojam, varam vēlēt viens otram priecīgu gan karantīnas, gan gavēņa laiku”. Pilna intervija angļu valodā ar priesteri šeit: https://www.catholic.com/audio/caf/coronavirus-and-the-catholic-church

Arī Latvijas katoļu bīskapi sakarā ar izsludināto stāv okli valstī nākuši klajā ar sekojošām vadlīnijām :

Rūpējoties par ticīgo dzīvību un veselību (sakaņā ar Kanonisko tiesību kodeksa 87. kanona 1§, 1245. kan. un 1248. kan. 2§) atbrīvojam no pienākuma (dispensējam) līdz 4. aprīlim piedalīties svētdienas sv. Misē sekojošiem ticīgajiem:

1. vecākā gada gājuma cilvēkiem,

2. personām, kurām ir kādas infekcijas izpausmes (piem., iesnas, klepus, paaugstināta temperatūra utt.), šīs personas aicinām palikt mājās, izvairoties no riska pakļaut inficēšanās riskam citus,

3. bērniem un skolniekiem, kā arī pieaugušajiem, kas ir tiešā saskarsmē ar jau saslimušajiem,

4. personām kuras izjūt lielas bailes no inficēšanās.

Detalizētāka informācija katoļiem šeit :

http://katolis.lv/zinas/backPid/30/category/zinas/article/jaunakais-latvijas-biskapu-pazinojums-saistiba-ar-situaciju-valsti.html

Aktuālā informācija tiks papildināta…

Saziņai: redakcija@tuvuma.lv

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv