Juris Rubenis “Starp divām bezgalībām” jeb Par vispersoniskāko pieredzi garīgā ceļa izaugsmē…
Teologs un kontemplācijas skolotājs, Integrālās izglītības institūta programmas direktors Juris Rubenis par savu jaunāko garadarbu, grāmatu “Starp divām bezgalībām” intervijās un sarunās saka, ka tā ir viņa vispersoniskākā grāmata, kurā ir apkopotas visas viņa saprastās, pieņemtās, īstenotās un rekomendētās garīgās prakses, kas ikvienu grāmatas lasītāju un sava garīgā ceļa un apziņas paplašināšanas meklētāju var vest tuvāk garīguma virsotnēm. Pateicoties Jura paša sacītajam kādā sarunā, šī grāmata jālasa un jāapcer vācu komponista Bernvarda Koha (Bernward Koch) mūzikas pavadībā. Paldies, man šī mūzika arī bija lielisks atklājums! Lai lielisks garīgais ceļojums arī jums, mana bloga un šī grāmatas apskata lasītāji!
Juris Rubenis pavisam nesen, 21. augustā, no Valsts prezidenta rokām saņēma pirmo Valstiskuma balvu par ieguldījumu valstiskās neatkarības veidošanā un uzturēšanā. Mācītāja Rubeņa līdzšinējais mūža darbs ir ticis novērtēts ar ārkārtīgi skaistu un spēcīgu balvu — sarkanbalstsarkanu uguns lāpas formas stikla skulptūru. Šajā apbalvošanas ceremonijā Juri Rubeni cildināja daudzos vārdos, kas bija patiesi un pelnīti. Un cildinājuma nobeigumā mācītājs Juris sacīja savu atbildes runu, kuru varat izlasīt arī šajā blogā šeit.
Mācītājs un garīguma vēstnesis un skolotājs Juris Rubenis arī man ir vērā ņemama autoritāte un Skolotājs, ejot savu taku garīguma un teoloģijas jomā, līdz ar to es pievienojos viņa sveicējiem no attāluma un virtuāli. Kādēļ šis ievads? Juris savā atbildes uzrunā pieskārās ļoti būtiskai virsotņu pieredzes aprakstīšanai, kas ļoti sasaucās ar šajā Jura grāmatā paustajām atziņām. Principā — J. Rubeņa runa ir īss konspekts, kopā savilkts viss, kas šajā viņa pēdējā un vispersoniskākajā grāmatā ir aprakstīts.
Es šīs grāmatas devumu un sniegumu noteikti varu novērtēt vien kā iesācējs garīguma praksēs un lietās, tādējādi necentīšos pārspēt autoru, kas nav cilvēcīgiem spēkiem izdarāms. Mēs ikkatrs šīs grāmatas lasītājs un satura iepazinējs, prakšu piekopšanas uzsācējs varam vien nojaust tos dziļumus, kurus sasniedzis mācītājs Rubenis. Šī grāmata, manuprāt, ir veltījums tam, lai mums, cilvēkiem, kas to lasām, būtu apziņas stimuls, uz ko tiekties — uz virsotnēm, kuras ir mūsos pašos, tikai dziļi noslēptas, neatklātas, neapjaustas!
Šīs prakses, kuras Juris apraksta grāmatā, “ir nojaustas, atklātas, nosapņotas, atklāsmēs saņemtas atskārsmes par veidiem, kā sadarboties ar Garu un mūsos dziļi mājojošo vajadzību augt. [..] prakses ir senākās garīguma formas, veids, kādā vēl pirmsrakstības laikmetā viena paaudze nodeva savu garīgo pieredzi nākamajai.” Varu piekrist tikai autoram, ka šīs grāmatas saturs ir tā visautentiskākā pieredze, kā apzināties to, kas mēs patiesībā esam un kas mūsos dziļi mājo, pieņemt un realizēt visas tās virsotnes, kuras mēs neapjaušam, bet meklējam.
Šī grāmata, kurā ir apkopotas vairāk nekā 100 dažādas, dažādu laiku un tautu garīguma prakses, principā ir vienīgais nepieciešamais avots latviešu lasītājam, lai sāktu tās iepazīt un varbūt atrastu sev praktiski pielietojamāko un derīgāko.
Mūs maina tas, ko mēs darām — tā raksta Rubenis.
Un tas, kā zināms, ir sens arī kristietībā zināms formulējums. Jo intensīvāk veidosim dzīvi ar Dievu, būsim kontaktā ar Jēzu, lūgsim, pilnveidosimies kristīgajā tuvākmīlestībā, mēs pat nepamanīsim, ka esam pieauguši Kristū. Taču šī grāmata “Starp divām bezgalībām” nav tikai kristiešu vai citu prakšu īstenotāju rokasgrāmata, tā ir grāmata ikvienam lasītājam, meklētājam, kurš alkst pēc dziļumu saprašanas un dzīves, kas pārsniedz mūs pašus, izraujoties ārpus ciniskās ikdienas.
Es pats personīgi nevaru lepoties ar izcilu garīgumu un prakšu pielietošanu, neskaitot vien to, ka esmu teologs un mācītājs, un šad un tad nodarbojos ar meditāciju un prāta nomierināšanas tehnikām, kad apkārt viss jūk un brūk, kā tas mums cilvēkiem bieži vētrainajā ikdienas aizņemtībā gadās. Šo Jura Rubeņa grāmatu es sāku lasīt, veseļodamies slimnīcas gultā, kad man bija daudz laika apcerei par dzīvi un notikumiem tajā, un situāciju, kādēļ ir tā, kā ir. Un tad tu, cilvēks, secini, ka Dievs, garīgums, miers un skaidra izpratne par dzīves situāciju slēpjas vien tepat blakus — starp mums, mūsos un mūsu līdzcilvēkos.
Šī grāmata man pavēra apceres apcirkņus, ievedot dziļākā domāšanā, prom no nemitīgās racionalizēšanas par visu un vienmēr. Protams, mēs ikkatrs turpinām raizēties, mēs turpinām satraukties par kādām savas dzīves peripetijām, tas viss ir normāli un nepieciešami, taču galvenais ir apzināties šos mirkļus un prast tos pārvarēt, vērst sliktos momentus uz labiem rezultātiem.
Grāmata “Starp divām bezgalībām” patiesi, kā raksta autors, “ir uzdrīkstēšanās doties nezināmajā, kas ir bijusi galvenā garīguma pazīme, jau sākot ar senajiem šamaņiem un viņu dvēseles ceļojumiem; tā ir visu reliģiju sākums.” Protams, ikdienas lasītājam varbūt šķitīs, ka tēma sarežģīta un grūta, termini un svešvārdi nesaprotami, taču mācītājs Rubenis ļoti prasmīgi visas prakses izskaidro gan no savas pieredzes, gan citu pieredzētā, jo arī pats autors, cik noprotams, ne visas prakses dzīvē ir īstenojis. Šī grāmata ir Jura veikums, kā viņš pats saka, prakšu apkopošanā un sistematizēšanā. Mēs kā lasītāji un šīs grāmatas praktiskā snieguma lietotāji varam to augsti novērtēt, ka mums ir pieeja šādam avotam, pašiem neesot jābūt aktīviem prakšu aprakstu un pielietošanas shēmu meklētājiem.
Foto: Sebastien Gabriel, Unsplash
Raksts pārpublicēts no autora personīgā bloga ar viņa atļauju un pēc viņa lūguma. Kristīgais medijs TUVUMĀ.lv publicē dažādu kristīgu autoru viedokļus par sabiedrībā aktuālām tēmām. Autora personīgais viedoklis nav uzskatāms par kristīgā medija TUVUMĀ.lv vai Kristīga dzīvesveida izpētes fonda oficiālo nostāju. Ja arī Tev ir viedoklis, pārdomas, recenzija vai kāda cita veida raksts, kuru vēlies publicēt pie mums, raksti uz tuvuma@tuvuma.lv!
JAUNĀKIE KOMENTĀRI