Ziņas

Rīgā viesosies čehu bioētiķe un psiholoģe Hana Konečna ar lekciju par mākslīgo apaugļošanu

16. novembrī biedrība “Asociācija Ģimene” un Latvijas Kristīgo mediķu biedrība rīkos bezmaksas lekciju par mākslīgās apaugļošanas praksi un bērnu tiesībām. Lekciju lasīs čehu bioētiķe un psiholoģe dr. Hana Konečna, kura, strādājot Eiropas padomes Bioētikas komitejā, ir izvērtējusi iniciatīvas regulējumiem, tostarp tādas, kas aizsargātu ar donoriem ieņemto bērnu tiesības.

Lekcija notiks klātienē 16. novembrī plkst.18 Rīgā, Lācplēša ielā 37 (Latvijas Baptistu draudžu savienības telpās) ar iespēju, iepriekš piesakoties, to klausīties attālināti. Dalība – bezmaksas. Lektores teikto no čehu valodas tulkos uz latviešu valodu.

Lekcijas organizatori norāda, ka neauglības ārstēšanas nozare kļūst arvien plašāka un radošāka, taču tās attīstības tempam netiek līdzi ne akadēmiskais izvērtējums, ne valsts regulējums, ne arī sabiedriskā diskusija. Šobrīd šīs nozares regulējuma nepilnības rada virkni problēmu un apdraud bērnu tiesības un pat drošību.

Šī raksta autore, kustības “Them Before Us” pārstāve, esmu viena no pasākuma organizatorēm, un uzskatu, ka mākslīgā apaugļošana ir viena no ētiski pretrunīgākajām praksēm reproduktīvajā medicīnā.

Manuprāt, laikā, kad gados jaunu sieviešu sociālo tīklu ziņu lentēs regulāri pavīd piedāvājumi par atlīdzību palīdzēt kādai (citai sievietei) piepildīt sapni par bērnu; kad neauglības klīniku procedūru klāsts ir papildinājies ar embriju adopciju; kad pieaugoša daļa dzimtas detektīvu ir ar donoru ieņemtie, kas, pateicoties DNS testiem, meklē un, galu galā, atrod savus bioloģiskos vecākus,

– ir īstais brīdis vērtēt esošās ārpusķermeņa un mākslīgās apaugļošanas prakses un valstij nospraust taisnīgas robežas.

Ņemot vērā, ka nozarē ir izplatīts “reproduktīvais tūrisms”, kur indivīdi un pāri brauc saņemt neauglības klīniku pakalpojumus uz valsti, kur regulējums ir pretimnākošāks un izmaksas ir zemākas, tad šie jautājumi ir jāskatās ne tikai kaimiņvalstu, bet arī pārējo Eiropas valstu likumu kontekstā. Esam pateicīgi, ka dr. Konečna, kura pārzina situāciju gan tās plašumā, gan dziļumā, ir izrādījusi iniciatīvu dalīties savā pieredzē un zināšanās ar Latvijas sabiedrību.

Dr. Hana Konečna ir psiholoģe, kas pasniedz ar psiholoģiju, medicīnas ētiku un pētniecību saistītus kursus Dienvidbohēmijas universitātē Čehijā. Papildu tam H. Konečna aktīvi iesaistās sabiedriskajā diskusijā par bioētiskajiem aspektiem neauglības ārstēšanas nozarē, kopā ar kolēģiem no nevalstiskās organizācijas “Adam Česká republika” formulējot viedokli un izvērtējot iniciatīvas valsts regulējumiem. Dr. Konečna ir viena no diviem Čehijas pārstāvjiem Eiropas padomes Bioētikas komitejā.

 

Intervija ar Hanu Konečnu vietnē Telos.lv Bērni pēc vientuļu vīriešu pasūtījuma (intervēta 2022, publicēts 2023)

Publikācijā atspoguļotie viedokļi 
nav uzskatāmi par kristīgā medija “TUVUMA.lv”
 vai nodibinājuma "Kristīga dzīvesveida izpētes fonds" 
oficiālo nostāju. 
Ja Tev patīk Tuvuma.lv darbs, 
atbalsti mūs! 
Konta numurs: LV50HABA0551040282926
Alīna Ozoliņa
Alīna ir kustības “Them Before Us” pārstāve.