AttiecībasGrāmatasIesakām

Tev nebūs nokaut. Par Agneses Irbes jauno grāmatu “Principiāla dzīvības aizsardzības ētika”

23.novembrī atvēršanas svētkus piedzīvojusi sengrieķu valodas filoloģes un antīko zinātņu doktores, tīmekļa portāla www.telos.lv redaktores Agneses Irbes ilgi gaidītā un sešus gadus lolotā grāmata “Principiāla dzīvības aizsardzības ētika”.

Kā filozofijas doktore Līva Rotkale, grāmatas zinātniskā redaktore, apgalvoja, grāmatas saturs izsakāms dažos vārdos- “tev nebūs nokaut”. Šie vārdi liek man atcerēties tādos pašos vārdos nosauktās Rundāles pils vēstures pētnieka Imanta Lancmaņa gleznas.

Uz grāmatas atvēršanu Latvijas Nacionālās bibliotēkas Klīversalas zālē, kas atrodas 1.stāvā, bijušās ēdnīcas un kafejnīcas telpās, ieradās daudz cilvēku. Gan A.Irbes ģimenes locekļi (dzīvesbiedrs, bērni, tēvs Māris Gailis, mamma arhitekte Gaile), gan draugi, domubiedri, Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas projektu koordinators Ilmārs Latkovskis, arhibīskaps Zbigņevs Stankēvičs, jezuītu tēvs Ivars, luterāņu mācītājs Krists Kalniņš un citi.

Pasākumu atklāja un klātesošos uzrunāja Žaņa Lipkes muzeja direktore Lolita Tomsone, kura paskaidroja, kāda ir grāmatas saistība ar Lipkes personību. Viņasprāt A.Irbe paudusi nepopulāru nostāju, aizstāvot to pēc iespējas godprātīgāk, nestāvot nevienā pusē, un, tāpat kā Ž.Lipke, kurš nav glābis labos vai sliktos, tos šķirojot, bet palīdzējis pasargāt dzīvību katram, kuram vien bijis iespējams to veikt. Grāmatu izdevusi biedrība “Žaņa Lipkes memoriāls”.

Pēc L.Tomsones uzstāšanās īsu savu viedokli par grāmatas saturu un atziņām izteica Līva Rotkale, grāmatas zinātniskā redaktore. Bet pati autore savā uzrunā uzdevās kā grāmatas kritiķe un runāja par sevi trešajā personā. Viņa erudīti un pārliecinoši izteicās par grāmatā paustajām nostājām, skaidrojot atsevišķas jaunās atziņas, kas radušās tāpēc, ka temati bijuši tik aptveroši, ka, iespējams, būs vēl turpinājums, jo šad tad šķiet, ka ir pretrunas. Interesants ir grāmatas vāks – melns aplis, kas simbolizē nāvi, bet ap to esošais trauslais krāsu nimbs izsaka to, kas cilvēkam vēl atlicis no dzīves un apziņas.

Apjomīgā grāmata, apmēram 400 lapaspuses, aizstāv pozīciju, ka

nolūks nogalināt un tīšs uzbrukums cilvēka dzīvībai nekad nav attaisnojams.

A.Irbe izmantojusi gan konceptuāli analītisko, gan arī ilustratīvo piemēru pieeju, ko apguvusi, ilgstoši strādājot žurnāla “Rīgas Laiks” redakcijā. Autore cieņu pret cilvēka dzīvību un tās neaizskaramību aizstāvējusi kā morāles pamatprincipu sekulārā pasaules uzskatā.

Grāmatai ir piecas nodaļas:

1) dīgļi un augļi,

2) tiesības tikt nogalinātam,

3) nogalināt, lai sodītu,

4) karš, pašaizsardzības un kopienas aizsardzības dilemmas,

5) dzīvnieku dzīves un dzīvības.

Raksta autore Inese Šteina (no kreisās) ar grāmatas autori Agnesi Irbi

Viņa secīgi iepazīstina ar mākslīgo abortu legalizācijas vēsturi, tās sekām, sliktajiem un nepilnīgajiem to attaisnošanas argumentiem.

Otrajā nodaļā A.Irbe uzdod jautājumu : “Vai pastāv tiesības uz nāvi?” Kapelāni daudzkārt aktualizējuši šo jautājumu, Rīgā ir pat hospiss, kur neārstējami cilvēki var sagaidīt cieņpilnu nāvi.

Nākošajā nodaļā sniegta nāvessoda aizstāvības kritika, analizēti Makveja un Breivika gadījumi, nacistu noziedznieku gadījumi. Ceturtajā nodaļā ir par karadarbības izcelsmi, pašaizsardzības tiesībām, kā arī taisnīga kara kritika, par pacifismu un nevardarbīgu pretošanos. Savukārt pēdējā nodaļā ir ieskats dzīvnieku jautājumu un dzīvnieku aizsardzības kustības vēsturē.

 

Publikācijā atspoguļotais viedoklis
nav uzskatāms par kristīgā medija “TUVUMA.lv” 
vai nodibinājuma "Kristīga dzīvesveida izpētes fonds"
oficiālo nostāju. 
Ja Tev patīk Tuvuma.lv darbs, 
atbalsti mūs! 
Konta numurs: LV50HABA0551040282926

 

Inese Šteina
Inese Šteina ir Bezvainīgās Vissvētākās Jaunavas Marijas māsa kalpone. Kopienas mājaslapa ir www.kalpones.lv.