Izpēte

Kristieša dzīve- no piedzimšanas līdz nāvei. Aktuālās tēmas jaunībā! 2.DAĻA

”Tu jau kā bērns!”- šāds izteikums esot lielākais apvainojums daiļajam dzimumam pirms 30 gadiem, bet lielākais kompliments pēc 30, vēstī kāda paruna. Joks vai nav joks, bet, manuprāt, patiesi pastāv paradokss- bērnībā vēlamies izskatīties pieauguši, bet, kad esam pieauguši, vēlamies izskatīties jaunāki. Interesanti, ka līdzīgu fenomenu esmu novērojusi arī kristieša ticības dzīves ceļā. No vienas puses, vēlamies (un mūs uz to mudina) saglabāt mūžīgi bērnišķīgu ticību mūsu Debesu Tēvam. No otras puses, – gribam garīgi pieaugt (# garīgā attīstība).  Starp bērnības posmu  un brīdi, kad varētu atzīt- esam pieauguši- vēl pa vidu ir pārejas posms- jaunība. Turpinām rakstu sēriju par kristieša dzīves ceļu (”Kristieša dzīve- no piedzimšanas līdz nāvei. Aktuālās tēmas bērnībā” 1.DAĻA) , šoreiz pievēršoties jaunībai.

Jaunieši nelasa garus rakstus?!

 

Pirmā asociācija mūsdienās ar jauniešiem, šķiet, ir viedoklis, ka jaunās paaudzes dzīves ritms un paradumi nosakot to, ka interesi var noturēt tikai ar kustību, skaņu, atraktivitāti…Un uz īsu brīdi. Tātad, ja gadījumā tieši Tu esi no tiem, kas garus rakstus parasti nelasa, tomēr labprāt sekotu līdzi mūsu darbībai vismaz virsrakstu vai storiju līmenī, tad aicinām sekot Tuvumā.lv sociālajos tīklos ”Instagram”, ”Facebook”, ”Twitter”,  vai draugiem.lv, Tuvumā.lv “Youtube” kanālam, kā arī mūsu producētā radio raidījuma ”Savienots” podkāstu kanālam.

Vietnē Tuvumā.lv iesakām atlasīt rakstus ar norādi:

JAUNĪBA

”Lielākajai daļai ir mācīts, ka Dievs mūs mīlēs, ja mainīsimies. Patiesībā Dievs mūs jau mīl, lai mēs spētu mainīties. Tādēļ nebaidieties krist augšup!”

Ričards Rors, ”Kritiens augšup”

Domāju gan par fizisko, gan garīgo ”vecumu”. Kā saka, esam jauni tik ilgi, cik mēs tādi jūtamies (lai arī kristiešiem runas par garīgu briedumu bieži izsauc aizdomas, ka esam kļuvuši augstprātīgi un/vai ”salasījušies” maldīgas teorijas un mācības)… Tā runā, ka jaunība beidzas tad, kad piedzīvojam krīzes, ”paklūpam” vai ”nokrītam”, lai, negadījumus pārvarot, iesoļotu nākamajā posmā – briedumā jeb dzīves otrajā pusē…

Iesakām tēmas un atslēgvārdus, kas varētu interesēt:

  • ja jūties jauns fiziski;
  • ja esi jauns savā ticībā.

Viens klikšķis uz atzīmētā atslēgvārda saistīs ar tematiskiem rakstiem Tuvumā.lv.

# pusaudži #jaunieši

Izziņas procesā noderēs:

  • raksti par savas personības, Dieva un pasaules iepazīšanu…

#kā iepazīt sevi # seksualitāte #studijas # izglītība  # Bībele # sakrālais tūrisms (svētceļojumi, ceļojumi) # garīgā attīstība

IESAKĀM

Studiju jēga, ja tici Dievam. Elīna Tomasa iesaka grāmatu ”Why study?”

Pa Svētā Jēkaba ceļu. Svētceļnieces Laines Kainaizes pieredze

  • raksti par kristiešu domām, pieredzi, dzīvesstāstiem, vērtībām un jēgu…

# svētruna (sprediķis) # liecība #pieredze # dzīvesstāsts # intervija # diskusija # aptauja # komentārs (viedoklis, pārdomas) # vērtības # brīvība # neatkarība # aicinājums # misija # nākotne (sapņi, cerības, vīzijas, pravietojumi)

IESAKĀM

Rasas Zālītes pieredze: Dieva tuvumā Bolīvijas džungļos

Sapņu pilis un cerību dārzi. Rasas Zālītes pārdomas

  • raksti par kristiešu notikumiem…

# kristīgas nometnes jauniešiemAlfa kurss # draudzes dzīve  #Svētais Vakarēdiens #draudzes nometne # pasākumu kalendārs       # teksta tiešraide

 

IESAKĀM

Misionārs Patriks Brandes, kurš nekautrējas muzicēt ielās (+ VIDEO)

 

  • raksti par praktisko dzīvi…

# darbs # profesija # finanses  # laulība # bērnu plānošana  #dzemdības  #bērnu audzināšana #brīvais laiks #hobijs

IESAKĀM

Ilzes un Jāņa Driksnas pieredze

Vita Pētersone: “Laime, ka viss, ko es daru, ir mans sirdsdarbs”

Kā klājas kristiešiem šovbiznesā? Stāsta “Supernovas” un “X Faktora” dalībnieki (+AUDIO, VIDEO)

Ar pārdošanas gēnu un “glābšanas riņķi” no Dieva. Intervija ar uzņēmēju Lindu Matisoni

 

  • raksti par atklājumiem un notiekošo sabiedrībā, vēsturē, kultūrā …

 # pilsoniskā sabiedrība # interesanti fakti # mūzika #kristīga populārā mūzika # citas reliģijas   # vēsture # politika  # zinātne


 

 Ko nozīmē pievērsties Dievam jaunībā?

Ne katrs par Dievu sāk domāt un Viņam ticēt jau bērnībā. Ja tev interesē sastapšanās ar Dievu jaunības gados, iesakām rakstus ar atslēgvārdu

# Kristietis kopš jaunības 

IESAKĀM

Vai Tuvumā.lv vispār paredzēts jauniešiem?

Ja man, Tuvumā.lv galvenajai redaktorei, jāteic, kādā dzīves posmā es pati esmu, tad nāksies atzīt — nemaz nav tik vienkārši paskaidrot, cik jauna fiziski un garīgi jūtos. Šobrīd man ir 34 gadi. Ticu Dievam kopš sevi atceros, esmu 13 gadus laulāta un man ir trīs bērni, ir studiju un darba pieredze… Draudzēs jauniešu pasākumos nejūtos iederīga. Kad atklājām Tuvumā.lv, man bija apaļi 30. Sākām gatavoties vēl gadu iepriekš, kad pie sevis koķetēju, ka pēc Eiropas standartiem vēl skaitos jauniete un tāpēc Tuvumā.lv būs vērsts uz jauniešu auditoriju. Komandai gan pievienojās visdažādākā vecuma kristieši, jo radījām koncepciju — ar atvērtību dažādībai pēc vecuma, dzimuma, konfesijas utt. Publicējam tematiski un arī satura dziļumā atšķirīgus materiālus. Pamanu līdzīgas intereses un iezīmes cilvēkos nevis atkarībā no fiziskā vecuma, bet ticības pieredzes, piemēram, atkarībā no tā, kādā vecumposmā ir kļuvis par kristieti un arī piedzīvotām krīzēm, pārbaudījumiem individuāli, ģimenē, draudzē, darbā vai citādi. Jocīga sajūta pieķert sevi pie domas, ka otru cilvēku iztēlojies kā sevi pirms desmit vai divdesmit gadiem, vai — PĒC desmit, divdesmit, ja gadījumā arī manā dzīvē notiktu kaut kas līdzīgs…

Katrs jauns stāsts paplašina redzesloku.

Reiz, kad centos paskaidrot, ar ko vispār nodarbojas Tuvumā.lv redakcija, pētot un aprakstot kristīgu dzīvesveidu, saņēmu jautājumu: vai nevarētu būt tā, ka ticība Dievam ir cieši saistīta ar noteiktiem piedzīvojumiem, ar ko saskaras cilvēku grupas līdzīgā veidā? Tobrīd nojautu, ka patiešām varētu būt tā, ka dzīvesstāstos un liecībās var meklēt kādas paralēles (neesam sevi definējuši kā akadēmisku pētījumu centru, tomēr ir vērtīgi aplūkot, kādi pētījumi par kristiešiem un kristiešu dzīvesveida aspektiem jau veikti dažādās nozarēs Latvijā un pasaulē). Piemēram, esmu saņēmusi jautājumu, vai mums interesētu pētījumi par laimi, pieņemot, ka kristiešiem ir sava ”laimes formula”. Kāpēc ne!? 🙂

Ar šo iestarpinājumu vēlējos atrunāties — mūsu redakcijas pētījumi vēl tikai procesā. Esi laipni lūgts piedalīties, uzdot jautājumus, ierosināt tēmas, iesūtīt stāstus, pārdomas vai pētījumus vai kļūt par sadarbības partneri! Raksti: redakcija@tuvuma.lv!


Aicinām piedalīties aptaujā: ”Kas raksturo kristieti?”

Cik ilgi esam jauni?

Ķeroties klāt teorijai un pētījumos balstītiem faktiem, jaunības definēšana nemaz nebūs tik viegla…

Bērns ir ikviens cilvēks vecumā līdz 18 gadiem, ja skatāmies no tiesību viedokļa (tā noteikts Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijā par bērna tiesībām (UNCRC)). Tomēr visiem zināms, ka cilvēka dzīvē būtiskas pārmaiņas nes pubertāte jeb dzimumnobriedums. Apmēram vecumā no 8 – 13 gadiem līdz 16- 19 gadiem. Līdz ar to ļoti saprotami, ka Latvijā saskaņā ar Jaunatnes likumu persona jau no 13 gadiem skaitās jaunietis, un līdz 25 gadiem. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem jaunieši ir vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Eiropas Savienības neformālās izglītības programmas ”Jaunatnes darbībā” izpratnē jaunieši ir vecumā no 13 līdz 30 gadiem, bet ”Eirodesk” aptaujās par jauniešiem dēvētas arī personas līdz 35 gadiem. Galu galā pirms pāris gadiem Pasaules Veselības organizācija (PVO) pavisam oficiāli izsludināja jaunu vecuma grupu klasifikāciju. “Tagad vecumā no 18 līdz 65 gadiem mēs skaitāmies jaunieši un jauni cilvēki, 66 līdz 79 gadu vecumā – vidēja vecuma cilvēki, 80 līdz 99 gados – veci cilvēki un seniori. Pēc 100 – ilgdzīvotāji,” raksta santa.lv.

2019. gada sākumā Latvijā dzīvoja 122 tūkstoši jauniešu 18–24 gadu vecumā. 

  • Sasniedzot pilngadību, jaunieši, jo īpaši jaunie vīrieši, nesteidzas pamest vecāku mājas.  83,7 % jauno vīriešu un 73 % jauno sieviešu dzīvoja kopā ar vecākiem.
  • 2,9 % vīriešu un 7,4 % sieviešu bija precējušies.
  • 6,9 % vīriešu un 20,4 % sieviešu norādīja, ka dzīvo vienā mājsaimniecībā ar partneri vai laulāto.
  • 47,8 % no visiem jauniešiem Latvijā strādāja, 6,5 % bija bezdarbnieki (meklēja darbu un bija gatavi to uzsākt tuvāko divu nedēļu laikā), bet 45,7 % bija ekonomiski neaktīvi. Katrs ceturtais nodarbinātais apvienoja darbu ar mācībām.

Avots: CSB

Metodiskā materiālā pedagogiem teikts, ka attīstības uzdevumi jaunībā ir:

  • identitātes attīstīšanās;
  • kopība ar vienaudžiem (cieša draudzība);
  • iekšējā morāles apziņa;
  • spējas labiem sasniegumiem.

Ramonas Krūmiņas konspektā par vecumposmu raksturojumu lasām: “Jaunības periodā cilvēks jau ir apguvis spējas veikt loģiskās operācijas, kuras vēl tikai apguva sākumskolā un pamatskolā (analizēt, sintezēt, abstrahēt, vispārināt un klasificēt), prot izvirzīt hipotēzes, improvizēt par dažāda satura informāciju, spēj atrast nestandarta risinājumus, ietvert savas problēmas vispārīgu problēmu kontekstā. [..] Cilvēks meklē savu īsto ES (patību), uzdodot jautājumus: kas viņš ir; kāda ir dzīves jēga; kas gaida nākotnē?

Jauniešus interesē globālas problēmas: Dievs, cilvēks, pasaule, kosmoss, morāle u. tml.

Jauniešus uztrauc vientulība, viņi tiecas pēc mīlestības, pēc tuvības, tajā pašā laikā mēģinot izprast sevi, tāpēc arī saka, ka viņiem ir paaugstināta tieksme uz pašanalīzi, uz introversiju, savas iekšējās pasaules izpēti. [..] Jaunības periodā salīdzinājumā ar pusaudžu periodu notiek personības izpausmju harmonizācija – stabilizēšanās, līdzsvara iestāšanās. Jaunietis salīdzinājumā ar pusaudzi vairāk atbilst pieaugušam nekā bērnam. [..] Jauniešu vecumā būtiskais psihes, personības attīstības procesos ir ES attīstība, identitātes meklēšana, sociālās lomas, profesionālās piemērotības meklēšana, visu intelektuālo procesu lielāka intelektualizācija, teorētiskas, abstraktas domāšanas nostiprināšanās, intimitātes pieaugums attiecībās ar vienaudžiem, bet lielāka individualizācija, pragmatisms attiecībās ar pieaugušajiem.”

”Un Jēzus pasauca bērnu, nostatīja to viņu vidū un sacīja: “Patiesi Es jums saku: ja jūs neatgriežaties un netopat kā bērni, tad jūs nenāksit Debesu valstībā.’

Mateja evaņģēlijs 18.nodaļa 2.-3.pants

”Brāļi, netopiet bērni saprašanā, bet esiet mazi bērni ļaunumā, bet saprašanā topiet pieauguši.”

1.korintiešiem 14.nodaļa 20.pants

”Viņš arī devis citus par apustuļiem, citus par praviešiem, citus par evaņģēlistiem, citus par ganiem un mācītājiem, lai svētos sagatavotu kalpošanas darbam, Kristus miesai par stiprinājumu, līdz kamēr mēs visi sasniegsim vienību Dieva Dēla ticībā un atziņā, īsto vīra briedumu, Kristus diženuma pilnības mēru. Tad mēs vairs nebūsim mazgadīgi bērni, kas cilvēku viltus spēlē, viņu viltīgas rīcības piekrāpti, tiek šurpu turpu svaidīti, padodamies katram mācības vējam. Bet patiesi būdami mīlestībā, visās lietās pieaugsim Viņā, kas ir mūsu galva, proti, Kristus.”

/Efeziešiem 4.nodaļa 11.-15.pants/

Pieaugšana ticībā

Ja ticības dzīvi nosacīti iedalām posmos (pieļaujot varbūtību, ka mēdz būt arī gadījumi, kad visu mūžu cilvēks paliek sākotnējā ticības fāzē, vai arī pēc piedzīvotiem pārbaudījumiem tā vietā, lai dotos uz priekšu, ”noiet no ceļa” un sāk savu atgriešanos pie Dieva no sākuma punkta…) pats pamats jeb ticības ”bērnība” ir laiks, kad izveidojam bērnišķīgu draudzību un uzticēšanās pilnas attiecības ar Dievu.

IESAKĀM. Ralfs Augstroze: “Jēzus ir mūsu draugs”

 

 

Nākamais posms ir jaunība. Proti, laiks, kad

ticīgais ir nostājies uz savām kājām un arī pārvarējis ”pusaudžu vecumu”.

Kā lekcijā par personības izaugsmes ceļu kristīgajā tradīcijā skaidro mācītājs Indulis Paičs, mūsu uzdevums vispirms ir izveidot personību; definēt, kas man patīk un kas man nepatīk. Ir iespējams visu atlikušo mūžu palikt šādā stāvoklī, dzīvot kā aiz aizsargmūra. Bet ir iespējams arī piedzīvot attīstību un to varētu attiecināt uz kļūšanu pieaugušam saskarsmē ar citiem mainīt savas pozīcijas kādos no jautājumiem. I.Paičs pārmaiņas ilustrē, izmantojot metaforu ”āda”. Cilvēks var ādu uztver kā mūri, kas aizsargā no visa. Bet cilvēkam var būt arī āda kā saskarsmes līdzeklis, lai reaģētu uz to, kas patīk un kas nepatīk, kam uzticamies un kam ne, un lai izlīgtu ar realitāti. Ja neesam izlīguši ar realitāti, esam bailīgi un mums visu laiku ir pret kaut ko jācīnās un kaut kas jāpierāda.

Bill Plotkin – Kosmos Journal

Bils Plotkins

Līdzīgi mācītājs Kaspars Simanovičs apraksta ticības attīstību (lekcija “No piedzimšanas līdz nāvei: 8 cilvēka dvēseles attīstības posmi. I daļa” video formātā šeit), atsaucoties uz psihoterapeita Bila Plotkina (Bill Plotkin) grāmatu ”Daba un cilvēka dvēsele” (Nature and the Human Soul”, 2006). Jaunība ir tā, kas sagatavo dvēseles atklāšanai- kad iegūstam sociālo un emocionālo garīgo kapacitāti. Sākam iedziļināties un saprast sevi. un nojaust, ka ar to, ko esam pētījuši, piedzīvojuši, atklājuši sevī, varam sākt dot pienesumu sabiedrībai. Sākas pašrealizācijas laiks. Savas būtības saprašana. Aktīvi dvēseli iemiesojam kopienā, kurā atrodamies.

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv