IzpēteVideo

Kristiešiem nozīmīgi notikumi pasaulē 2019. gadā (+VIDEO), papildināts

Turpinot iepriekšējos gados iesākto tradīciju, Tuvumā.lv redakcija ir izveidojusi kristiešu sabiedrībā nozīmīgu notikumu apkopojumu. Vērtējot 2019. gadu, esam izveidojuši divus topus: par pasaulē un Latvijā aktuālo.  Vispirms – atgādinām par notikumiem, kas pērn izsauca rezonansi visā pasaulē.
Attēlu rezultāti vaicājumam “twitter”

Seko mums ”Twitter”! TUVUMA.lv @tuvuma

Notikumi apkopoti, pārskatot pasaules ziņas, ar kurām 2019. gadā dalījāmies sociālajā tīklā ”Twitter”. Secību noteicām ar balsojumu aptaujā mūsu komandas, draugu un atbalstītāju slēgtajā grupā sociālajā tīklā ”Facebook”. Aicinām arī iesūtīt redakcijai ierosinājumus, ar kādiem notikumiem papildināt topu.

1. Ugunsgrēks noposta daļu Parīzes Dievmātes katedrāles

Plašs ugunsgrēks 2019. gada 16. aprīļa vakarā izcēlās Parīzes Dievmātes katedrālē, nodarot plašus postījumus.

Katedrāles atjaunošanai tikai pusotras dienas laikā cilvēki no visas pasaules saziedoja gandrīz vienu miljardu eiro.

Francijas varasiestādes sāka tiesas izmeklēšanu par netīšu vandālismu, izskatot versijas par bojājumiem elektrotīklā, aizdegšanos no neapdzēstas cigaretes u.c.

Pirmā mise pēc ugunsgrēka notika 15. jūnijā ierobežotā cilvēku skaitā. Remontdarbu dēļ pērn pirmo reizi vairāk nekā 200 gadu laikā nenotika Ziemassvētku svētā mise.

2. Viens no galvenajiem Francijas kardināliem Filips Barbarāns atzīts par vainīgu seksuālas vardarbības apvainojumu slēpšanā

Viens no Francijas galvenajiem kardināliem, Lionas arhibīskaps Filips Barbarāns pērn martā tika atzīts par vainīgu seksuālas vardarbības apvainojumu slēpšanā, un viņam piespriests sešu mēnešu nosacīts cietumsods. No 2014. gada jūlija līdz 2015. gada jūnijam kardināls F. Barbarāns neziņoja par seksuālas vardarbības apsūdzībām pret savas diacēzes priesteri Bernāru Preiānu. Iespējamos noziegumus B. Preiāns bija pastrādājis pagājušā gadsimta 80. un 90. gados.

3. Šrilankā sprādzieni baznīcās un viesnīcās, kuros gāja bojā 290 cilvēki

2019. gada 21. aprīlī, Lieldienu laikā, Šrilankā nogranda sprādzieni vairākās katoļu baznīcās, kā arī viesnīcās, un bojā gāja 290 cilvēki un ievainoti vairāk nekā 500 cilvēki.

Šrilankā svētdien, 21. aprīlī, notikuši sprādzieni trīs baznīcās, kad tur norisinājās Lieldienu dievkalpojumi, un trīs viesnīcās Kolombo centrā. Kopumā gāja bojā 290 cilvēki un ievainoti vairāk nekā 500 cilvēki.

Teroristu uzbrukumi notika Sv. Antonija katoļu baznīcai galvaspilsētā Kolombo, Sv. Sebastiāna katoļu baznīcai valsts rietumu pilsētā Negombo, kā arī evaņģēlisko kristiešu Ciānas baznīcai Batikaloā valsts austrumos.

Policija saistībā ar teroraktiem uz aizdomu pamata aizturēja 83 cilvēkus, tostarp septiņus Šrilankas austrumos. Sammanturajas pilsētā, kur 90% iedzīvotāju ir musulmaņi, policija konfiscēja spridzinātāju pašnāvnieku vestes, sprāgstvielas, dronu (bezpilota lidaparātu) un karogu ar teroristu grupējuma “Islāma valsts” simboliku. Šrilankas valdība aizdomās par teroraktiem turēja vietējo islāmistu grupējumu, bet atbildību par notikušo uzņēmās arī teroristu grupējums “Islāma valsts”.

Teroraktus veica pašnāvnieki spridzinātāji, viens no tiem bija varasiestāžu meklētais islāma ekstrēmists Zahrans Hašims, kurš bija vietējo islāmistu grupējuma “National Thowheeth Jama’ath” (NTJ) līderis.

 

4. Protesti Honkongā pret draudiem apziņas un vārda brīvībai Ķīnā

Kopš 2019.gada jūnija Honkongā notiek plaši protesti, kuros pilsoņi, tostarp kristiešu līderi, pieprasa plašāku demokrātiju un tiesības. Protesti turpinās arī 2020. gadā.
Sākotnējais protestu cēlonis bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām.
Cilvēki pulcējas publiskās vietās, veido ķēdes. Protestos tostarp piedalās kristiešu līderi, dziedātas garīgās dziesmas.
Izvērsušās arī vardarbīgas sadursmes starp iedzīvotājiem un policiju.  Policija aizturējusi vairāk nekā 1300 cilvēku. Policija ir raidījusi asaru gāzi, bet demonstranti – izdemolējuši metro stacijas, bloķējuši satiksmi.

5. Dokumentālā filma ”Tikai nevienam nestāsti” par pedofiliju satricina Poliju

2019. gada 11. maijā kanālā ”youtube.com” tika publicēta dokumentālā filma “Tikai nestāsti nevienam” (“Tylko nie mów nikomu”), ko veidojuši Tomašs (Tomasz) un Mareks Sekjelski (Marek Sekielski), kurā stāstīts par pedofiliju Polijas Katoļu baznīcā un par baznīcas centieniem pasargāt varmākas no atbildības, pērn satricināja Polijas sabiedrību.

Polijā valdošās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) līderis Jaroslavs Kačinskis vēl pirms filmas publicēšanas priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros paziņoja: “Kurš paceļ roku pret baznīcu, lai to iznīcinātu, paceļ roku pret Poliju. Nav Polijas bez baznīcas.”

Nedēļas laikā filmu noskatījās vairāk nekā 18 miljoni cilvēku.

Pēc filmas demonstrēšanas Polijas likumdevēji ar lielu balsu pārsvaru apstiprināja grozījumus krimināllikumā, kas paredz bargāko cietumsodu par bērnu seksuālu izmantošanu pagarināt līdz 30 gadiem cietumā. Bīstamākajiem pedofiliem paredzēti arī mūža ieslodzījumi.

Filma skatāma kanālā ”youtube.com” ar subtitriem vairākās valodās, tajā skaitā latviešu.

 

6. Nobela Miera prēmiju piešķir Etiopijas premjerministram, kristietim Abijam Ahmedam Ali

 

2019. gadā Nobela Miera prēmija piešķirta Etiopijas premjerministram Abijam Ahmedam Ali (Abiy Ahmed Ali) par miera un izlīguma veicināšanu Āfrikas otrajā lielākajā valstī un tās konfliktā ar Eritreju.

A. A. Ali ir evaņģēliskās pentakostas draudzes loceklis (jeb no vasarsvētku draudzes), un  viņš tic, ka dara Dieva darbu, veicinot mieru.

2018. gada jūlijā Etiopija un Eritreja parakstīja miera līgumu, oficiāli izbeidzot divas desmitgades ilgušo konfrontāciju un atjaunojot diplomātiskās attiecības. Abas valstis sarāva visas saites pēc 1998.-2000. gada robežkara, kurā dzīvību zaudēja desmitiem tūkstošiem cilvēku.

 

7. Rumānijā tornado gaisā paceļ autobusu ar 40 svētceļniekiem

Spēcīgā viesuļvētrā Rumānijā, netālu no Dražnas ciema, tornado gaisā pacēla autobusu ar 40 svētceļniekiem.

Svētceļnieki bija ceļā no kāda klostera, un vienā ceļa posmā tornado pacēlis pasažieru autobusu, iemetot to laukā. No 39 pasažieriem ievainoti tika 12, no kuriem pieci tika nogādāti slimnīcā.

 

8. Vides aktīviste Grēta Tūnberga tiekas ar Pāvestu

Zviedru pusaudze, vides aktīviste Grēta Tūnberga, kura pēdējā laikā iedvesmojusi skolēnus visā pasaulē pieprasīt politiķiem aktīvāku rīcību cīņā ar klimata pārmaiņām, pērn tika uzaicināta uz īsu tikšanos ar pāvestu Francisku.

9. Pāvests noskūpsta kājas Dienvidsudānas prezidentam

2019. gada 11. aprīlī pāvests Francisks tikās ar Dienvidsudānas civilās un ekleziālās varas pārstāvjiem, un pēc tam, kad divu dienu rekolekcijās bija piedalījies Dienvidsudānas prezidents Salva Kīrs un valdības locekļi, pāvests Dienvidsudānas prezidentam un trīs viceprezidentiem noskūpstīja kājas, pazemīgi lūdzot stiprināt mieru savā starpā un valstī.


 

Arī Tu vari kļūt par mūsu komandas biedru vai atbalsta grupas dalībnieku! Piedalies ”Tuvumā.lv” redakcijas darbā, mūsu producētā radio raidījuma “Savienots” veidošanā,  video veidošanā vai citādi. Aicinām iesniegt dzīvesstāstus, viedokļus, pētījumus, preses relīzes par pasākumiem u.c., rakstot e-pastu: redakcija@tuvuma.lv. Ar Tevi sazināsies individuāli, vienosimies par sadarbības iespējām. 


 

*Pēc lasītāju ierosinājuma tops papildināts 16.janvārī, 2020

Aija Volka
Aija ir nodibinājuma ''Kristīga dzīvesveida izpētes fonds'' un fonda uzturētā medija ''Tuvumā'' dibinātāja. Aijas vīzija ir ar medija ''TUVUMĀ'' palīdzību savest kopā cilvēkus, lai nestu mieru Latvijā, Eiropā, pasaulē. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu komunikācijas zinātnē (LU SZF), specializējoties žurnālistikā, mediju ētikā. Šobrīd ir ceļā uz otro maģistra grādu bibliotēkzinātnē, pētot informācijpratību, tostarp – medijpratību. 2010.gadā ieguvusi Žurnālistikas cerības balvu par pētniecisko žurnālistiku. Sevi par kristieti uzskata kopš agras bērnības, kristījusies 16 gadu vecumā Rīgas Āgenskalna baptistu draudzē. Šobrīd ar vīru un trim dēliem dzīvo Ventspilī. Vairāk: aijavolka.lv