Izpēte

Kristiešiem nozīmīgi notikumi Latvijā 2017. gadā. TOP 20 (papildināts)

Ar rezonansi, nozīmīgumu, ietekmi – tik svarīgu notikumu piepildīts ir bijis 2017. gads Latvijā ne vien sekulārajā vidē, bet arī kristiešu sabiedrībā. Sadarbībā ar Latvijas Kristīgo radio visu gadu sekoju līdzi norisēm, arī medija ”Tuvumā.lv” autori daudz ko atspoguļoja savos materiālos. Piedāvāju atskatīties, kāds ir bijis šis gads un kuras kristīgās norises izrādījušās ievērības vērtas plašākā sabiedrībā. Notikumi minēti hronoloģiskā secībā.

 

1. Tūkstošiem svētceļnieku Rīgā

 

2017. gads Latvijā sākās ar viesmīlību. Rīgā pulcējās 17 tūkstoši jauniešu no visdažādākajām pasaules valstīm un kontinentiem, lai kopā lūgtu Dievu par mieru pasaulē un svētību Latvijai. Tezē kopienas 39. Eiropas jauniešu tikšanās aizritēja veiksmīgi un Tezē kopienas vadītājs brālis Aloīzs pateicās rīdziniekiem par viesmīlību un kristiešu sadraudzību. Dalībnieki un organizatori izteica īpašu pateicību Latvijas viesģimenēm, kas uzņēma jauniešus savās mājās. 2018. gadā Jaungada Tezē Eiropas jauniešu tikšanās notiks Šveices pilsētā Bāzelē.

2. Juris Rubenis – pārdomu krustugunīs

Gan kristīgajā, gan sekulārajā sabiedrībā rezonansi guva 20. janvāra Latvijas Kristīgā radio (LKR) raidījums “Aktuālā Diskusija”, kurā tika apspriesta rudenī klajā nākusī Jura Rubeņa grāmata “Viņa un Viņš. Attiecības. Mīlestība. Sekss”. Raidījuma vadītājs Tālivaldis Tālbergs izteica pārliecību, ka šī grāmata ir nepieņemama, Dievu zaimojoša, pretkristīga, īpaši ņemot vērā, ka tās autors sevi pozicionē kā kristieti, tādēļ aicināja radio klausītājus grāmatu sadedzināt. Raidījumā izskanējušais aicinājums izraisīja sabiedrībā plašas diskusijas, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome lūdza juristiem izvērtēt šo aicinājumu.

Lasi vairāk TUVUMĀ publikācijā:

Jautājumi, kurus ierosinājis Juris Rubenis

Jura Rubeņa vārds vairākkārt ticis pieminēts arī LELB Rīgas iecirkņa mācītāju sanāksmē aprīlī. Tikusi vērtēta grāmatas satura atbilstība baznīcas mācībai un apspriests par Rubeņa vietu baznīcā. Mācītājs Indulis Paičs pauda, ka sanāksme noritējusi emocionālā gaisotnē, nevis kompetenti analizējot šo jautājumu. Turpretī mācītājs Krists Kalniņš aģentūrai LETA komentēja, ka Paičs izdarījis pārsteidzīgus secinājumus par sanāksmē notikušo. Viņš gan atzina, ka izskanējis arī viedoklis – ja Rubenis paliek pie savām grāmatā aprakstītajām idejām, tad viņam būtu jādomā, vai viņš paliek vai nepaliek baznīcā. Tomēr nekāds lēmums šajā jautājumā netika pieņemts.

 

3. Ko pētījumi atklāj par ticību?

Gada sākumā pētījumu aģentūrā SKDS tika veikti vairāki interesanti pētījumi, kas skar respondentu attieksmi pret kristietību. Viena pētījuma rezultāti atklāja, ka 42,5% iedzīvotāju Latvijā varas gaiteņos labprāt redzētu pārliecinātus kristiešus. Kāda cita veiktā aptauja atklāja, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, arvien mazāk cilvēku Latvijā sevi uzskata par kristiešiem. Martā noskaidrots, ka 41% respondentu tic Dievam un sauc sevi par kristiešiem. Salīdzinot ar pagājušo gadu, šis rādītājs krities par pieciem procentpunktiem. Vislielākais Dievam ticošo un sevi par kristiešiem uzskatošo cilvēku īpatsvars fiksēts 2012.gadā, kad sevi par tādiem dēvēja 53% iedzīvotāju.Vēl 31% iedzīvotāju šogad norādīja, ka viņi tic Dievam, taču sevi neuzskata par kristiešiem. Kā izrādās, elles pastāvēšanai tic vien 22% Latvijas iedzīvotāju. 37% iedzīvotāju norādījuši, ka netic elles pastāvēšanai. No Eiropas valstīm lielākā ticība elles pastāvēšanai fiksēta Kosovā un Polijā. Pēc tam reitingā ierindojas Kolumbija un ASV. Baltijas valstu vidū Latvijā ticība ellei ir vislielākā.

Arī Tuvumā.lv komanda šogad veica vairākas aptaujas un pētījumus.

4. Mairis Briedis – čempions bez atkarības

Pasaules boksa padomes čempiona titulu pirmā smagā svara kategorijā 1. aprīlī izcīnīja Latvijas bokseris Mairis Briedis, kurš pēc uzvaras intervijās pauda, ka par saviem sasniegumiem pateicas Dievam. Viņš arī atklāja savu liecību, kuras sākums meklējams dzīves posmā, kad bijusi atkarība no spēļu automātiem. Mairis stāstīja: “Es zināju, ka tas ir slikti un nevajag to darīt, bet es tik un tā to darīju. Tad es aizgāju uz baznīcu un apsolīju Dievam, ka es vairs nespēlēšu spēļu automātus. Un, ja es lauzīšu savu solījumu un spēlēšu, tad lai man nebūtu nekādu sasniegumu sportā. Un šādu solījumu pārkāpt es nevarēju.”

 

5. Lieldienas – liela cīņa un varens darbs

Jānis Vanags

16. aprīlī kristīgā baznīca svinēja Lieldienas – Jēzus Kristus augšāmcelšanās svētkus. Šogad pareizticīgo baznīcā Lieldienas svinēja vienlaikus ar katoļu baznīcu. Lieldienu datums ir mainīgs, jo tas ir atkarīgs no Mēness fāzes. Citi kristiešu svētki tiek svinēti atkarībā no Lieldienu datuma. “Kamēr cilvēkiem likās, ka Kristus guļ nāves mierā, risinājās liela cīņa un varens darbs.
Lieldienu rītā viss jau bija citādi. Ciešanas, nāve un kaps Jēzum bija aiz muguras. Priekšā – tikai prieks par dzīvi kopā ar Tēvu, kurā Viņš ieaicina arī mūs. Tas Lieldienas dara par vislielākajiem svētkiem,” tā šogad šos svētkus komentēja LELB arhibīskaps Jānis Vanags.

 

6. Atteikta fotosesija homoseksuāliem vecākiem

Laura Šūlmeistare. Foto: Daiga Ellaby

 

Maijā sociālos tīklus Latvijā saviļņoja kāds ieraksts tviterī, kurā homoseksuālu vecāku ģimene pauda sašutumu par to, ka pazīstamā fotogrāfe Laura Šūlmeistere atteikusi fotosesiju viņu seksuālās orientācijas dēļ. Daļa viņas rīcību uzskatīja par diskriminējošu, bet citi, tostarp Latvijas draudžu kristieši, atbalstīja. “Esmu pareizticīga kristiete un apliecinu tradicionālu pasaules un ģimenes uzskatu saskaņā ar tām vērtībām, kuras pauž mana baznīca un Svētie Raksti. Un pati pēc tiem cenšos dzīvot,” komentēja fotogrāfe.

 

 

7. Ar plašu vērienu – Baznīcu nakts

 

No Alojas līdz Aknīstei, no Viļakas līdz Rucavai – tik plaši jau ceturto reizi Latvijā norisinājās Baznīcu nakts. Ar plašām programmām un pazīstamu mākslinieku dalību šogad 2. jūnijā savas durvis vēra 190 draudžu. Šogad pasākumā 40 baznīcas iesaistījās pirmo reizi, un mērķis jau nākamgad, godinot Latvijas simtgadi, ir sagaidīt 200 Latvijas kristīgo draudžu baznīcu piedalīšanos. Baznīcu nakts ideja nāk no Austrijas. Baznīcu nakts ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji.

 

Foto: Laura Vilumsone

 8. Aizsāk pirmslaulību apmācības programmu

 

Foto: ogresnovads.lv

22. jūnijā tika uzsākta valsts atbalstītā pirmslaulību apmācību programma personām, kuras vēlas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļā. Mācības šai grupai nodrošina biedrība Svētās ģimenes māja, kas ir saistīta ar katoļu baznīcu un kuru vada Rīgas Sv.Marijas Magdalēnas Romas katoļu draudzes prāvests Andris Kravalis. Viens no mērķiem ir veicināt ģimeņu integrēšanos baznīcā un draudzēs, veikt pastorālo padomdošanu, kā arī palīdzēt ģimenēm apzināties savu unikālo vērtību baznīcā un valstī. Apmācību programma ir brīvprātīga un bezmaksas.

9. Tūkstošiem ticīgo atkal Aglonā

Foto: katedrale.lv

No 11. līdz 15. augustam Aglonā norisinājās Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki, kas šogad pulcēja tūkstošiem ticīgo un arī augstākās valsts amatpersonas. Vienu no lūgšanām teica Saeimas priekšsēdētāja un NBS komandieris. Mises noslēgumā klātesošos uzrunāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš uzsvēra, ka katoļu baznīcai allaž bijusi loma tautas garīgajā atdzimšanā.

10. Kristīgo motociklistu saiets

 

Foto: Zemgales Ziņas

Augustā Latvijā pirmoreiz notika Eiropas kristīgo motociklistu saiets, kurā piedalījās ap 200 dalībnieku no desmit valstīm. Šādi saieti jau vairāk nekā 30 gadus notiek kādā no Eiropas valstīm. Iepriekšējā gadā pasākums notika Spānijā. Pasākuma programmā tika iekļauta tuvējās apkārtnes iepazīšana izbraucienos ar motocikliem, dievkalpojumi, sporta spēles un citas aktivitātes laika pavadīšanai kopā ar domubiedriem. Kristiešu motobraucēju asociācija apvieno kristiešu motociklistus no 38 valstīm un pasaulē darbojas jau kopš 1974. gada. Latvijas nodaļa izveidota 2008. gadā un aktīvi piedalās moto dzīvē gan kā pasākumu dalībnieki, gan organizētāji.

 

11. Garīgās mūzikas festivālam jau 20 gadi

Foto: Juris Zīģelis, delfi.lv

Šis bija īpašs gads ne tikai Valsts Akadēmiskajam korim „Latvija”, kas atzīmēja 75. jubileju, bet arī Starptautiskajam garīgās mūzikas festivālam, kam apritēja 20 gadi.

Garīgās mūzikas festivāla aizsākumi meklējami 1998. gadā, kad Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” pirmo reizi organizēja festivālu, kura mērķis bija Rīgas kultūras dzīves bagātināšana un sabiedrības garīgā līmeņa atjaunošana. Garīgās mūzikas festivāls ieviesa žanrisku dažādību festivālu kustībā Latvijā, galveno uzmanību pievēršot vokāli instrumentālu darbu atskaņošanai un a cappella muzicēšanai.

12. Vai nost ar Gosupes velnu?

Lasi vairāk TUVUMĀ publikācijā:

Kas ir tas velns, ko mīl latvieši?

Gulbenes Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ilgvars Matīss augusta nogalē izplatīja aicinājumu nojaukt skulptūru Gosupes velns, ko 1955. gadā Lizuma pagastā uzstādīja mākslinieks Vilis Zvaigznītis. Šis aicinājums izpelnījās plašu rezonansi un par to diskutēja sociālo vietņu un mediju lietotāji. Mācītājs uzsvēra, ka šādu pieminekli vajadzētu likvidēt, noņemt norādes un pārstāt to saukt par ievērojamu apskates objektu vai Gulbenes novada “pērli”. Mācītāja ierosinājums izpelnījās gan vietējo iedzīvotāju uzmanību, gan guva rezonansi ārpus Gulbenes novada robežām. Par to rakstīja medijos un runāja TV. Sociālajos tīklos pat radās akcija “Es par Gosupes velnu!”. Diskusijas pierima, skulptūra palikusi savā vietā.

Mapio.net

 

 

 

 

13. Latviju apceļo kristīgā izrāde

Foto: adventisti.lv

Ar skatītāju ovācijām un atzinību šoruden Latviju apceļoja vērienīga kristīgā izrāde “Daniela noslēpumi”. Izrādi veidoja kristieši no piecām Latvijas pilsētām. Uz trīs līmeņu skatuves kopā ar Daniela stāsta varoņiem skatītāji aizceļo aptuveni 2500 gadu senā vēsturē uz Babilonijas impēriju, tās varas virsotnēm, krišanu un Medo-Persijas impērijas laiku. Daniels kopā ar trīs draugiem nonāca Babilonijas galmā, kur piedzīvoja ne vienu vien savādu notikumu. Ikvienā pilsētā pēc šīm izrādēm notika arī tālākas Bībeles izpētes vakari vietējās draudzēs, kur tika aicināti interesenti.

14. Reformācijai un Lutera tēzēm – 500

Ar dažādiem pasākumiem, konferencēm un aktivitātēm šogad tika svinēta Reformācijas 500. gadadiena. Valsts prezidents Raimonds Vējonis svētku laikā uzturējās darba vīzītē Vācijā, kur piedalījās Reformācijas 500. gadadienai veltītajos svinīgajos pasākumos. 31. oktobrī īpaša ceremonija notika Vitenbergā, kur Mārtiņš Luters 1517. gadā atklāja savas tēzes. Vējonis uzsvēra, ka Lutera idejas ļoti ātri pārveidoja Eiropu, un jau dažu gadu laikā sasniedza arī Rīgu Livonijā. Dažādas Latvijas draudzes gada laikā rīkoja svinīgus dievkalpojumus, lekciju ciklus un aicināja interesentus iedziļināties Lutera veikumā un tā ietekmē. “Latvijas pasts” izdeva gadadienai veltītu pastmarku. Uz pastmarkas attēlotas divas ar reformāciju cieši saistītas personības – baznīcas reformu ideologs Mārtiņš Luters un reformācijas kustības aizsācējs, toreizējās Livonijas pilsētā Rīgā, Andreass Knopkens.

 

 

 

 

 

15. Kristīgo lietu padome turpina darbu

Jānis Šmits

Oktobrī kritiku un mediju uzmanību izpelnījās Rīgas pilsētas kristīgo lietu padome. Rīgas domes sēdē, spriežot par Rīgas pilsētas kristīgo lietu padomes sastāva apstiprināšanu, opozīcijas deputāti virzīja priekšlikumus par trīs padomes biedru pilnīgu izslēgšanu, pamatojot to ar viņu neatbilstību amatam. Biedri, par ko tika diskutēts, bija Tālivaldis Tālbergs, Inta Feldmane un Jānis Šmits. Viņiem tika pārmestas agrāk paustās idejas par latviešu tradīcijām iepretim kristīgajām vērtībām, skandalozi izteikumi par dažādām tēmām. Tomēr padomes sastāvs tika no jauna apstiprināts un Jānis Šmits turpinās būt tās priekšsēdētājs.

 

16. Praktiskā mīlestība 3380 kurpju kastēs

Latvijā jau ceturto gadu norisinājās labdarības akcija Zvaigzne Austrumos, aicinot Latvijas sabiedrību sagatavot un ziedot kurpju kastēs iesaiņotas dāvaniņas karadarbībā cietušajiem bērniem pasaules karstajos punktos.

Foto: Billijs Locs

 

 

Mīlestība kurpju kastē – tāda devīze ir šim projektam un šo praktisko mīlestību kurpju kastes izmērā iepriekšējo trīs gadu laikā ir saņēmuši 112 90 Sīrijas, Irākas un Sudānas bēgļu bērni, kas patvērumu raduši Jordānijā un Ēģiptē. Kopš vasaras vidus 12 Latvijas lielākajās pilsētās bija aplūkojama ceļojošā fotoizstāde “Mīlestība kurpju kastē”. Akcijas “Zvaigzne austrumos” mērķis bija sagatavot un nogādāt 6000 dāvaniņas karadarbībā cietušajiem bērniem pasaules karstajos punktos. Šogad akcijas ietvaros kopā ar Lietuvu un Igauniju tika savāktas 3380 kastītes.

 

17. Vienojošās Lūgšanu brokastis

Foto: Toms Norde, lugsanubrokastis.info

3. novembrī jau 12. gadu pēc kārtas notika Latvijas Valsts ikgadējās Lūgšanu brokastis. Tajās šogad izskanēja aicinājums, lai viss, ko mēs ikdienā darām, dod godu Tam Kungam. Īpaša uzmanība tika pievērsta Reformācijas 500. gadadienas nozīmei. Kā atzīmēja organizatori, šādas Lūgšanu brokastis ir īpašs laiks, kad politiskie, sabiedriskie un uzņēmējdarbības līderi tiek iedrošināti veidot attiecības, kuras ikdienā dažādo pārliecību un uzskatu dēļ nav iespējamas. Šogad kopā pulcējās 240 dalībnieku. 12 gadu laikā ir palielinājies to pilsētu un novadu skaits, kurās tiek organizētas arī Reģionālās Lūgšanu brokastis.

 

18. Bāreņu svētdiena turpina uzrunāt

Lasi vairāk TUVUMĀ publikācijā:

Kristieši un bāreņu aprūpe vēsturē

Jau ceturto gadu Latvijā tika atzīmēta Bāreņu svētdiena. Latvijas Kristīgā alianse uzsvēra, ka tieši kristiešiem jābūt pirmajiem, kas sniedz palīdzīgu roku, tādējādi īstenojot ticību reālos darbos. Pirms četriem gadiem bērnunamu un citu institūciju aprūpē bija aptuveni 2000 bērnu, bet šobrīd šis skaits ir samazinājies līdz 1200. Latvijas Kristīgā alianse bāreņiem turpina un attīsta savus darbības virzienus – piemēram, šogad izveidojusi atbalsta grupas adoptētājiem. Šis gads noslēdzies ar priecīgu ziņu – gandrīz simt ģimenes izgājušas īpašus audžuģimeņu kursus, nokārtojušas eksāmenus un kļuvušas par ģimenēm, kas tiesīgas uzņemt bērnus. Apmācību organizētāji uzskata, ka tas ir arī liels mediju nopelns.

 

   19. Uguns skar dievnamus

Carnikavas baznīca liesmās

Gluži skumja vēsts Latviju pāršalca naktī uz otro adventi, kad ugunsnelaime skāra rekonstrukcijā esošo Carnikavas dievnamu Siguļos. Carnikavas dievnams tika celts 18. gadsimtā un bija vecākais saglabājies Vidzemes jūras piekrastes koka dievnams. Ādažu Evanģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ivars Jēkabsons pauda īpašu pateicību par aizlūgšanām un sirsnīgo morālo atbalstu šajā grūtajā situācijā. “Dievnams ir nodedzis, tās ir sliktās
ziņas. To vairs nevar mainīt. Šī vieta tagad ir kā melna rēta, kas līdzīgi blakus esošai kapsētai, liecina par lietām, kas zudušas, par pūlēm, kas šķiet, ir kļuvušas veltīgas. Bet baznīca nav tikai ēka. Baznīca ir augšāmceltā Kristus draudze, un tāpēc arī mēs augšāmcelsimies – tās savukārt ir labās ziņas,” teica I.Jēkabsons.

Carnikavas dievnamu bija plānots nākamgad atvērt dievkalpojumiem. Šis gads draudzē tika īpaši veltīts ziedojumu vākšanai dievnama atjaunošanai. Decembra sākumā daļa šo darbu jau gandrīz tika pabeigti. Tūlīt pēc tam ļaunprātīga dedzināšana konstatēta pie divām Smiltenes baznīcām, kur tika aizdedzināti atkritumi un riepas. Par notikušo uzsākti divi kriminālprocesi.

 

20. Katoļu priesteris – Latvijas lepnums

Foto: diena.lv

26. decembrī jau 14. reizi Latvijas lepnuma ceremonijā godināti cilvēki, kuri ikdienā ar savu darbu maina un iedvesmo apkārtējo sabiedrību. Katru gadu īpaša žūrija izvērtē un piešķir dažādās kategorijās balvas mūsu līdzcilvēkiem, kas devuši būtisku ieguldījumu Latvijas sabiedrības labā. Šogad nominācijā “Cilvēks cilvēkam” balvu saņēma Romas katoļu Baznīcas priesteris Andrejs Mediņš. Viņš izveidojis un jau 25 gadus vada kristīgo rehabilitācijas centru – Kalna svētību kopienu, kurā palīdz atkarībās nonākušajiem cilvēkiem. Šobrīd Vecumnieku novadā, kur kādreiz bijusi Bārbeles pamatskola, noris aktīva būvniecība. Tiek celta jauna skola, darbos piedalās vīri, kas dzīvo Mediņa vadītajā Bruknas muižā un iegūst jaunu jēgu savai dzīvei. Pašu priesteri lielais Latvijas lepnuma pagodinājums mulsina, jo viņš uzskata, ka katrs cilvēks kļūst unikāls brīdī, kad ļauj Dievam sevi lietot.
Raksts tapis sadarbībā ar ”Latvijas Kristīgo radio”. Paldies par palīdzību materiāla tapšanā arī Lāsmai Avotiņai. 
Viktorija Slavinska-Kostigova
Viktorija ir Tuvumā.lv rakstu autore un darbojas arī Latvijas Kristīgajā radio. Lai arī mediju daba strauji mainās un kvalitatīvai žurnālistikai nākas izcīnīt arvien lielākas cīņas, Viktorija uzskata, ka kristīgajai vēstij kā vēl nekad ir jābūt atrodamai gan tradicionālajos medijos, gan virtuālajā vidē. Lai tad, kad kāds meklē, atbilde vai pavediens uz patiesību ir atrodams! Ikdienā audzina četrus bērnus.